Kürk Mantolu Madonna

Yazar : Sabahattin Ali

4,5/5 - 1176 Kişi Yorum Yap
Sabahattin Ali – Eserin ana fikri ile ilgili düşüncelerini bu sözlerle belirtmiştir: ”Dünya’nın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!... Niçin bunu an ... Tamamını gör
8,20
ya da
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

Sabahattin Ali – Eserin ana fikri ile ilgili düşüncelerini bu sözlerle belirtmiştir:

”Dünya’nın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!... Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?”

* *

1998’ten bu yana YKY (Yapı Kredi Yayınları) tarafından basılan kitap müthiş bir satış başarısı yakalayan ve ilk basımı 1943 yılında Remzi Kitabevi’nden çıkan “Kürk Mantolu Madonna”,  kitap olarak basılmadan önce 1941 yılında 48 bölüm halinde “Hakikat” gazetesinde “Büyük Hikaye” başlığı altında yayımlanmıştır.

Sabahattin Ali, Büyükdere’de ikinci kez askerliğini yaptığı dönemde sol bileğini sakatlamasına rağmen romanı yazmaya devam etmiştir.

Kitap 73 yıl sonra 2016 yılında İngilizceye çevrilerek “Modern Klasikler” serisi adı altında “Madonna In A Fur Coat” ismiyle Penguin yayınları tarafından yayımlanmıştır. Kitabın İngilizceye çevirisini “Maureen Freely” ve “Alexander Dave” gerçekleştirmiştir.

Hep başkalarının istediği gibi yaşayan Raif Efendi, memnuniyetsiz hayatının tek bir anıyla değiştiğine şahit olacaktır: Maria Puder isminde bir kadına âşık olduğunda... Babasının isteğiyle Berlin’e giden ve oradaki bir sanat galerisinde hayran kaldığı bir tabloyla karşılaşan Raif Efendi, tabloda resmedilen kadın portresinin  Andrea Del Sarto tarafından resmedilmiş "Madonna delle Arpie" adlı tablodaki Meryem Ana (Madonna) tasvirine benzediğini düşünür. Raif Efendi, daha sonra takıntı derecesinde hayran olduğu tablodaki yüzün sahibiyle karşılaşacaktır. 

Madonna ismi, Orta-Çağ İtalyancasında “ma donna” öbeğinden gelmektedir. “Ma donna”, kısaca “leydim” anlamına gelir ve Hz. Meryem’in sıfatlarından biridir. 

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 164

Baskı Yılı: 2016

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 136

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

 

Puanlamalar

%90
%7,2
%1,6
%0,3
%0,9
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap
Raif Efendinin Günlüğü

Raif Efendi karakterinin hayatı üzerinden anlatılan bir kitap. Bazen Raif efendiye içten içe bir  acıma bir şefkat , bazense ne kadar da alttan alan biri diye düşünerek hayret ettirdiği kesitlerle beraber Raif efendinin hayatında yanlış kararlar vererek yıllarca acı , hüzün, hor görülme , içe kapanma gibi duygulara kapılarak yazılan hatıraların kaleme alındığı başarılı bir eser. Kitaba korkarak yaklaşmayın bu bitmez dili ağır diye gayet hoş bir kitap. Tavsiye ederim. İYİ OKUMALAR :)

Bir solukta okudum

Bir solukta okuduğum ve bittiğinde içimi hüzün kaplayan bir kitap.Gayet anlaşılır bir dille yazılmıştır..Aşkı ve çaresizliği hissettiğim kitapta beni en çok etkileyen şu sözler platonik aşkın belkide en güzel tanımlaması; “Bir insanın diğer bir insanı, hemen hemen hiçbir şey yapmadan bu kadar mesut etmesi, nasıl mümkün oluyordu?Ahbapça bir selam ve temiz bir gülüş…Ve ben bu anda başka hiçbir şey istemiyordum.Dünyanın en zengin adamıydım…”

NEFİS BİR ROMAN...

Sabahattin Ali'nin mümkünse bütün eserlerini okumanızı tavsiye ediyorum.