Kürk Mantolu Madonna

Yazar : Sabahattin Ali

4,5/5 - 1156 Kişi Yorum Yap
Sabahattin Ali – Eserin ana fikri ile ilgili düşüncelerini bu sözlerle belirtmiştir: ”Dünya’nın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!... Niçin bunu an ... Tamamını gör
7,49
ya da
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

Sabahattin Ali – Eserin ana fikri ile ilgili düşüncelerini bu sözlerle belirtmiştir:

”Dünya’nın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!... Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?”

* *

1998’ten bu yana YKY (Yapı Kredi Yayınları) tarafından basılan kitap müthiş bir satış başarısı yakalayan ve ilk basımı 1943 yılında Remzi Kitabevi’nden çıkan “Kürk Mantolu Madonna”,  kitap olarak basılmadan önce 1941 yılında 48 bölüm halinde “Hakikat” gazetesinde “Büyük Hikaye” başlığı altında yayımlanmıştır.

Sabahattin Ali, Büyükdere’de ikinci kez askerliğini yaptığı dönemde sol bileğini sakatlamasına rağmen romanı yazmaya devam etmiştir.

Kitap 73 yıl sonra 2016 yılında İngilizceye çevrilerek “Modern Klasikler” serisi adı altında “Madonna In A Fur Coat” ismiyle Penguin yayınları tarafından yayımlanmıştır. Kitabın İngilizceye çevirisini “Maureen Freely” ve “Alexander Dave” gerçekleştirmiştir.

Hep başkalarının istediği gibi yaşayan Raif Efendi, memnuniyetsiz hayatının tek bir anıyla değiştiğine şahit olacaktır: Maria Puder isminde bir kadına âşık olduğunda... Babasının isteğiyle Berlin’e giden ve oradaki bir sanat galerisinde hayran kaldığı bir tabloyla karşılaşan Raif Efendi, tabloda resmedilen kadın portresinin  Andrea Del Sarto tarafından resmedilmiş "Madonna delle Arpie" adlı tablodaki Meryem Ana (Madonna) tasvirine benzediğini düşünür. Raif Efendi, daha sonra takıntı derecesinde hayran olduğu tablodaki yüzün sahibiyle karşılaşacaktır. 

Madonna ismi, Orta-Çağ İtalyancasında “ma donna” öbeğinden gelmektedir. “Ma donna”, kısaca “leydim” anlamına gelir ve Hz. Meryem’in sıfatlarından biridir. 

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 164

Baskı Yılı: 2016

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 136

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

 

Ürün puanlamaları

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap
31.05.2018

Kuşkusuz Türk edeyatının en önemli eserlerinden. Kitap çok akıcı ve sürükleyici en duygusuz insanların bile kitabın sonunda göz yaşı dökebileceğini düşünüyorum.

Popüler Kültürün Kurbanı

Bu kitabı alıp kahveyle fotoğrafını çekmek nasıl bu kadar popüler oldu bilmiyorum ama sırf bu yüzden binlerce insan bu kitaptan mahrum kalıyor ve kitap eleştiri alıyor. Halbuki öyle naif bir aşkı anlatıyor ki. Öyle güzel seviyor ki Maria Puder'i öyle aklı başında seviyorki şaşıracaksınız. Ama Maria Puder'i de öyle bir anlatmış ki yine Sabahattin Ali hemen aşık oluyorsunuz. Çok saf, çok naif duygularla yazılmış bir kitap mutlaka okuyun. Maria Puder için okuyun, kahveyle fotoğrafını çekmek için değil.

Çok güzel bir kurgu

Yazar o tarihleri günümüzü de görerek anlatmış. O tarihte yakalanan aynı kurgu günümüzde de yakalanabilir.Okuyun,okutun.