Kürk Mantolu Madonna

Yazar : Sabahattin Ali

4,5/5 - 1207 Kişi Yorum Yap
Sabahattin Ali – Eserin ana fikri ile ilgili düşüncelerini bu sözlerle belirtmiştir: ”Dünya’nın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!... Niçin bunu an ... Tamamını gör
8,20
ya da
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

Sabahattin Ali – Eserin ana fikri ile ilgili düşüncelerini bu sözlerle belirtmiştir:

”Dünya’nın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!... Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?”

* *

1998’ten bu yana YKY (Yapı Kredi Yayınları) tarafından basılan kitap müthiş bir satış başarısı yakalayan ve ilk basımı 1943 yılında Remzi Kitabevi’nden çıkan “Kürk Mantolu Madonna”,  kitap olarak basılmadan önce 1941 yılında 48 bölüm halinde “Hakikat” gazetesinde “Büyük Hikaye” başlığı altında yayımlanmıştır.

Sabahattin Ali, Büyükdere’de ikinci kez askerliğini yaptığı dönemde sol bileğini sakatlamasına rağmen romanı yazmaya devam etmiştir.

Kitap 73 yıl sonra 2016 yılında İngilizceye çevrilerek “Modern Klasikler” serisi adı altında “Madonna In A Fur Coat” ismiyle Penguin yayınları tarafından yayımlanmıştır. Kitabın İngilizceye çevirisini “Maureen Freely” ve “Alexander Dave” gerçekleştirmiştir.

Hep başkalarının istediği gibi yaşayan Raif Efendi, memnuniyetsiz hayatının tek bir anıyla değiştiğine şahit olacaktır: Maria Puder isminde bir kadına âşık olduğunda... Babasının isteğiyle Berlin’e giden ve oradaki bir sanat galerisinde hayran kaldığı bir tabloyla karşılaşan Raif Efendi, tabloda resmedilen kadın portresinin  Andrea Del Sarto tarafından resmedilmiş "Madonna delle Arpie" adlı tablodaki Meryem Ana (Madonna) tasvirine benzediğini düşünür. Raif Efendi, daha sonra takıntı derecesinde hayran olduğu tablodaki yüzün sahibiyle karşılaşacaktır. 

Madonna ismi, Orta-Çağ İtalyancasında “ma donna” öbeğinden gelmektedir. “Ma donna”, kısaca “leydim” anlamına gelir ve Hz. Meryem’in sıfatlarından biridir. 

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 164

Baskı Yılı: 2016

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 136

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

 

Puanlamalar

%89,3
%7,5
%1,8
%0,3
%1,1
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

08.07.2019

Aşkın Portresi

Sabahattin Ali'nin ruhunun bir parçasıyla yarattığı, çocukluğuna, aşkına, yabancılığına, sessizliğine ve ölümüne tanık kaldığımız Raif Efendi karakteri kendini gerçekten böyle bir insan yaşamışcasına gerçek hissettiriyor ve tesirinden uzun süre kurtulamıyorsunuz Raif Efendi ve Maria Puder arasındaki aşk hakkında çatışmalar, diyaloglar, birlikte dinledikleri operalar, Maria'nın duygusallığı ve yaşamı karşısında Raif Efendi'nin düşünceleri, psikolojisinin işlenişi, her okuyuşumda Maria Puder'in Raif Efendi'ye ruhunun var olduğunu hatırlattığı gibi bana da ruhumun var olduğunu hatırlattı. Sabahattin Ali'nin aşkın portresini kelimelerle çizdiği, aşkın imkansızlığını anlatan bu romanının tesirinden uzun süre kurtulamayacaksınız.

02.07.2019

harika

harika bir kitap. etkileyici ve hiç beklenilmeyen olaylar. tekrardan sıkılmadan okurum

29.06.2019

Efsane

Tekrar tekrar okunası bir kitap...

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız