Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Zorba Kitap Açıklaması

 

Zorba

Yunan edebiyatının tartışmasız en büyük yazarları arasında yer alan Nikos Kazancakis, Zorba adlı eseriyle dünya çapında giderek daha da büyüyen bir hayran kitlesi kazanıyor. Başkahramanının yaşamı üzerinden okurlarına ders niteliğinde fikirler sunan eser, Kazancakis’in en önemli yapıtı olarak değerlendiriliyor. Öyle ki yazarın kendisi de Zorba’yı “olgunluk dönemi eseri” olarak tanımlayarak, bu övgünün haksız olmadığını gözler önüne seriyor.

Kazancakis Zorba ile Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmak üzereyken ödülün son anda Albert Camus’ya verilmesi, yazara dair en çarpıcı bilgiler arasında yer alıyor. Fakat Camus’nun bu konu ile ilgili kayıt altına alınan açıklamalarında, ödülü asıl almaya hak kazananın Kazancakis olduğunu söylediği biliniyor. Nikos Kazancakis, bu değerli eseriyle sizi hem kaleminin eşsiz gücüne hem de kendisi hakkında yaptığı iç hesaplaşmalara tanıklık etmeye davet ediyor.

Beklenmedik Bir Dostluk, Değişen Bir Yaşam

Zorba’daki olaylar, Yunanistan’da yaşayan isimsiz bir yazarın kaleminden anlatılıyor. Kömür işinde çalışmak ve kafa dinlemek için arkadaşı ile birlikte Girit’e gitme planı yapan yazar, arkadaşının son anda onu yüzüstü bırakması üzerine adada yalnız kalıyor. Ve çok geçmeden, burada yaşayan Aleksi Zorba adlı bir adamla karşılaşıyor. Zorba ile tanıştıktan sonra ise onu, ustabaşı olarak linyit madeninde çalışmak üzere yanına alıyor.

Kısa sürede iki iyi arkadaş olan yazar ve Zorba, bu dostluklarını giderek daha da pekiştiriyor. Zorba’nın yaşama dair sıra dışı ancak bir o kadar da etkileyici düşünceleri, bir süre sonra yazarı da etkisi altına almaya başlıyor. Girit’e gelme sebebi biraz da Budizm öğretisi hakkında derinleşmek olan yazar, Zorba ile sohbet ettikçe bu inancı sorgulamaya başlıyor. Zorba’ya göre zorluk ve yenilgilerle dolu olan bu hayatın sırrı, asla pes etmemekten geçiyor. Ve bu fikir, yazardan başlayarak Kazancakis’in müthiş anlatımıyla okurlarının yüreğine işliyor.

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Dünya edebiyatının en çok okunan kitaplarından olan Zorba’yı hala arşivinize eklemediyseniz, daha fazla geç kalmayın. Bu kitabı hemen şimdi sipariş verin, sepete özel avantajlardan yararlanmanın ayrıcalıklarını siz de yaşayın. Bu değerli yapıta kitaplığınızın baş köşesinde şimdiden yer açmayı da unutmayın!

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Bir 20. yüzyıl Sancho Panza'sıyla Falstaff'ın aynı bedende vücut bulduğu Alexis Zorba, modern edebiyatın en coşkulu “sade vatandaş” yaratılarından biri. “Çarpan bir kalp, doymak bilmez bir koca ağız, toprak anadan henüz kopmamış kaba saba kocaman bir ruh” olan Yunanlı, Pire limanındaki bir kafeteryada anlatıcıyı (muhtemelen genç bir entelektüel olan yazarın kendisini) bütünüyle etkisi altına alır. Zorba'nın hayata tutkuyla bağlılığı (ve eski bir madenci ustası olduğunu açıklaması) bir linyit madeninde çalışan işçilerin başına getirilmesini sağlar. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

24.09.2021

Zorba

Zorba; onu tanımak,onunla üzülüp,onunla kızmak,acımak,gülümsemek bazen ona sinirlenmek muhteşemdi.Efsane karakteri yaşamak için okunmalı.

07.03.2021

Zorba

Yer yer kitap akmasa da Zorba’yi daha da tanimak icin kitabi birakmak elinizden gelmiyor. Ozellikle sonu bir dostluk ve vefa ornegi yansitiyor ki gozlerim doldu finalde...

05.03.2021

Zorba

Merakla okumak için bekliyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.