4/5 - 67 Kişi Yorum Yap
7,2 TL
12,0 TL %40
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 24 - 26 Şubat
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Yeraltından notlar gerçek dünyadan kendini soyutlamış bir kişinin iç çatışmalarını ve hezeyanlarını konu alır. Bu roman Dostoyevski'nin daha sonra yazacağı büyük romanların ipuçlarını taşımaktadır.


Ciltli:

Sayfa Sayısı: 140

Baskı Yılı: 2016


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 140

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 96

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Mesele'nin Yorumu

Her insanda,aynı anda, iki görev dileklisi vardır Biri Tanrıya doğru, diğeri şeytana doğru koşar Baudelaire
Don Kişot’tan günümüze kadar edebiyatta hep hayvanlar vardır; Donkişot ata, Sanço Panza katıra biner ve bu muhteşem ikili kendilerine dost hayvanlarla yel değirmenlerine kafa tutmak üzere yola koyulurlar. At ve katır ikisi arasındaki hiyerarşinin bir biçimi olarak işler. Robinson Crusoe ıssız adada yaşamak için hayvanlara tuzak kurar; ancak tuzakları güçlü olmadığı için başlangıçta hiçbir hayvan yakalanmaz. Bir süre sonra yeni tuzaklar kurar, bundan sonuç alır: “Bir sabah bakmaya gittiğimde, çukurların birinde kocaman bir teke, bir başkasında oğlak, ikisi dişi üç yavru buldum.” Robinson, tuttuğu bu hayvanları evcilleştirir. Artık hayvanlar hem dostu hem de hayatta kalmasının birer garantisidirler. İlk kez edebiyatta, insanın dostunu yediğine bu vesileyle tanık oluruz.1.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%76,1
%16,4
%0
%1,5
%6
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

11.10.2019

çatışmanın ete kemiğe bürünmüş hali

Bence elinizde bir Dostoyevski kitabı varsa, sayfalarından birinde mutlaka düşünüp de kağıda dökemediğiniz bir şeyler vardır. Kitapta insanların sahteliklerinden nefret eden bir anti kahramanın ruhsal ikilemlerini, sayıklamalarını,hesaplaşmalarını duyuyoruz. Kendine yarattığı dünyasında yaşama dair her şeyi sorgularken bazen kendisine,bazen içinde bulunduğu toplumsal değerlere isyan ediyor.Kitap iki bölüm, ilk bölümde çekildiği yeraltını ve psikolojisini anlatıyor. İkinci kısımda da başından geçenlerle ilgili bazı notlarını paylaşıyor. Kusurlarıyla kusursuzluğunu savaştıran ve kişilik çatışmaları yaşayan birey eleştirisiyle, sizi kendi yeraltına çekiyor. Bazı yerlerinde gerilip üzülürken bazı yerlerinde kahkahalarla güldüm bu biraz nükteli,fazlasıyla acı çeken ve öfkeli ruha. Tarif edilmesi zor hisleri enfes bir şekilde anlatıyor, insanı kendi yeraltısı ile tanıştırıyor. Kitabın tamamını buraya kopyalayabilmek isterdim.

18.09.2019

Temel

Hayatın ilerleyişi içinde tekrar tekrar okunması gereken ve her tekrarda anlamına anlam katan bir kitap.Yaşamınız içerisinde karşılaştığınız durumlar karşısında kendini size hatırlatan bir eser.Çok klişe belki ama adete zamanı olmayan ve olmayacak bir kitap.İnsan karakterinin çözümlemesi üzerine atılmış bir temel misali.

16.09.2019

Farkındalık Dalgası

Kitap iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde roman karakteri üzerinden kişilik, anlayış, davranış vs. konular üzerinden tespitler yapmaktadır. Burada yazar, kendinden de esintiler gösterip, yazdığı cümleleri ayna rolüne büründürüp insanların kendilerini görebilmelerini ve insan yüzünün ardına saklanan öz benliği fark edebilmelerini sağlıyor. İkinci bölümü ise ilk bölümde temeli atılan nedensellik anlayışının yansımalarını, roman karakterinin anılarını ve yaşanmışlıklarını okuyarak noktalıyoruz. İnsan hayatını bölümlere ayırırsak, farklı zaman aralıklarında tekrar tekrar okumamız gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Çünkü her dönemde farklı bir dünya-hayat anlayışına sahip olacağımız için o oranda da edineceğimiz bilgi ve farkındalıkta değişecektir.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız