13,0 TL
Standart Teslimat : 13 Ağustos - 16 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Yeraltından Notlar - Hasan Ali Yücel Klasikleri Kitap Açıklaması

 

Varoluş hakkında düşünmenizi ve yeni ufuklar kazanmanızı sağlayacak klasik bir eserle tanışmaya ne dersiniz? Öyleyse Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin yazdığı Yeraltından Notlar adlı kısa romanı okuyabilirsiniz. Yazar, bu eserinde isimsiz bir adamın iç çatışmalarını yansıtan monologlarını ve bazı kötü anılarını kaleme alıyor. Gelin, bu ilgi çekici eserin içeriğine biraz değinelim.

 

"Yeraltından Notlar" adlı kitabı neden okumalısınız?

Dostoyevski'nin kaleme aldığı Yeraltından Notlar adlı kısa roman, iki bölümden ve 140 sayfadan oluşuyor. Birinci tekil şahıs tarafından anlatılan hikâye, 40 yaşlarında ve ismi bilinmeyen eski bir memurun duygu ve düşünceleri üzerine kurgulanıyor. Direkt olarak okura hitap eden isimsiz anlatıcı, ilk bölümde oldukça detaylı bir şekilde kendinden bahsediyor. Bu bölümde yazar; bir yandan da irade, mantık, çıkarlar, doğanın yasaları ve karaktersizlik gibi konuları ele alıyor. İkinci bölümde ise uzun zaman önce yaşadığı birkaç anısını anlatıyor. Hayatının neredeyse tamamını yalnız başına geçiren adamın anılarında hiç sevmediği uşağı, eski okul arkadaşları, iş yerindeki şefi ve genç bir kadın yer alıyor. Çevresindekiler tarafından anlaşılmadığı için daima yalnız kalan adamın anılarında öfke ve pişmanlık gibi olumsuz duygular ön plana çıkıyor. Siz de bu etkileyici eseri okuyarak okurlara yeraltından seslenen zavallı adamın yaşadığı ruhsal bunalıma yakından şahit olabilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Ünlü yazar Andre Gide'ın Dostoyevski'nin yazın hayatında zirveye ulaştığı eserin Yeraltından Notlar adlı roman olduğunu söylediğini biliyor muydunuz? Varoluşçuluk akımının en önemli örneklerinden biri olan eser, ilk kez 1864 yılında özgün dili Rusçada orijinal adı "Записки из подполья (Zapiski iz podpolya)" olarak yayımlanır. Yayımlandığı ilk yıllardan itibaren başta İngilizce olmak üzere pek çok dile çevrilen eser, 1955 yılında Nihal Yalaza Taluy tarafından Türkçeleştirilerek Maarif Vekâleti aracılığıyla Türkiye'deki okurlarla buluşturulur. Yıllar içinde farklı çevirmenler tarafından tercüme edilip çeşitli yayınevleri tarafından basılan roman, 2008 yılında Hasan Ali Yücel Klasikleri dizisinde yer almak üzere Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yine Nihal Yalaza Taluy çevirisiyle yayımlanır. Asırlar boyunca okurlardan büyük ilgi gören eser, farklı milletler tarafından tiyatroya ve sinemaya da uyarlanır. Bu etkileyici eseri bir de izleyici olarak değerlendirmek isterseniz Zeki Demirkubuz yönetmenliğinde çekilen 2012 yılı Türkiye yapımı "Yeraltı" (IMDb: 7.1) filmini ve Gary Walkow yönetmenliğinde çekilen 1995 yılı ABD yapımı "Notes from Underground" (IMDb: 6.3) filmini izleyebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Dilerseniz Yeraltından Notlar adlı romanı okuduktan sonra yazarın Suç ve Ceza, Karamazov Kardeşler, Öteki, Beyaz Geceler, Ezilenler, Budala, Kumarbaz, Ev Sahibesi, Ecinniler, Ölüler Evinden Anılar, Uysal Kız, İnsancıklar, Stepançikovo Köyü, Tatsız Bir Olay ve Amcanın Düşü adlı diğer eserlerine de göz atabilirsiniz.

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Mesele'nin Yorumu

Her insanda,aynı anda, iki görev dileklisi vardır Biri Tanrıya doğru, diğeri şeytana doğru koşar Baudelaire
Don Kişot’tan günümüze kadar edebiyatta hep hayvanlar vardır; Donkişot ata, Sanço Panza katıra biner ve bu muhteşem ikili kendilerine dost hayvanlarla yel değirmenlerine kafa tutmak üzere yola koyulurlar. At ve katır ikisi arasındaki hiyerarşinin bir biçimi olarak işler. Robinson Crusoe ıssız adada yaşamak için hayvanlara tuzak kurar; ancak tuzakları güçlü olmadığı için başlangıçta hiçbir hayvan yakalanmaz. Bir süre sonra yeni tuzaklar kurar, bundan sonuç alır: “Bir sabah bakmaya gittiğimde, çukurların birinde kocaman bir teke, bir başkasında oğlak, ikisi dişi üç yavru buldum.” Robinson, tuttuğu bu hayvanları evcilleştirir. Artık hayvanlar hem dostu hem de hayatta kalmasının birer garantisidirler. İlk kez edebiyatta, insanın dostunu yediğine bu vesileyle tanık oluruz.1.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

19.02.2021

İlk

Bildiğim kadarıyla Dostoyevski'nin yazdığı ilk romandır. İyi ki okumuşum dediklerimden.

15.02.2021

Harika

Çok güzel bir eser, tavsiye ederim

18.01.2021

dostoyevski

Mükemmel bir kitap

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.