12,6 TL
Standart Teslimat : 01 Temmuz - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Üç Öykü Kitap Açıklaması

 


Üç Öykü, dünya edebiyatının en önemli yazarlarından Gustave Flaubert’in çok özel bir kitabı. Yazarın ölümünden üç yıl önce, 1877’de yayınlanan bu yapıt, "Saf Bir Yürek", "Konuksever Aziz Julien Söylencesi" ve "Herodias" adlı üç öyküden oluşuyor.

İşlenen temaların çeşitliliği ve üslup yetkinliğiyle Flaubert’in yeteneğini tüm yönleriyle ortaya koyan bu kitabın, Madame Bovary yazarının başyapıtı olduğu kabul edilir. Daha ilk yayınladığında nerdeyse tüm eleştirmenlerce bir "edebiyat olayı" olarak karşılanan, okurlardan büyük ilgi gören bu küçük kitap, Tahsin Yücel’in deyişiyle, "yazarın tüm çabalarının, tüm yönelimlerinin, tüm özlemlerinin somutlaştığı bir yapıttır".

Birçoklarınca, Flaubert’in Madame Bovary ve Duygusal Eğitim gibi büyük metinleri kadar önemli sayılan Üç Öykü’yü Samih Rifat’ın ustalıklı çevirisi ve Tahsin Yücel’in önsözüyle sunuyoruz.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 140

Baskı Yılı: 2015


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 92

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Notos Öykü Eleştirdi

KLASİK metinleri okumak –kastettiğim Joyce, Beckett, Proust öncesidir–, giderek daha çok, o sık sık sözü edilen zamanın ruhu’nu düşündürüyor bana. Konuya iki cepheden bakılabilir. Okurun zamanın ruhunu, okuma deneyimiyle algılaması ve elbette yazarın kavrama yaklaşımı, kişisel bakış açısı. Flaubert’in yeni bir çeviriyle yayımlanan ünlü Üç Öykü’sü, bu konuya örnek oluşturmakta ideal bir seçim olarak görülmeyebilir, yazarın alabildiğine nesnel ve mesafeli üslubu göz önüne alınırsa. Ama Flaubert üç öykünün ilkinde kendisi için güncel, bizim için çoktan eskimiş bir dönemi anlatırken, öteki iki öykünün kendi yaşadığı çağdan önceki zamanları konu etmesi, yazarın zamana (aşağı yukarı kendi zamanına ve uzak geçmişe) bakışındaki farklı yaklaşımları görebilmemizi sağlayacaktır. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.