Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması

Suyu Arayan Adam

Türk yazar, tarihçi ve iktisatçı Şevket Süreya Aydemir’in kendi yaşam öyküsünden yola çıkarak 1959 yılında kaleme aldığı Suyu Arayan Adam; Turancılık, Sosyalizm, Komünizm ile Kemalizm ideallerini yerinde ve derinlemesine ele alıyor. Toplumların kaderini tayin etmiş önemli oluşumlara ışık tutan eser, bu özelliği ile yakın Türk tarihinin incelenmesi bakımından önemli bir kaynak olma özelliği taşıyor.  

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından “100 Temel Eser” kapsamına alınan Suyu Arayan Adam, bir ilkokul öğretmeninin Kafkas ve Hazar ülkelerine yaptığı seyahatleri konu ediniyor. Romanında çocukluğundan başlayarak tüm yaşamını detaylı bir şekilde anlatan yazar, öz yaşam öyküsü üzerinden Anadolu’da II. Meşrutiyet itibarıyla etkisini gösteren siyasi ideal arayışlarını anlatıyor.

Yakın Çağın İdeolojik Çalkantılarını Bir Ömre Sığdıran Roman

Eserinde kendini “Suyu Arayan Adam” olarak tasvir eden Aydemir, sembolik bir isimlendirme ile dönemin hakikat arayışını dışa vuruyor. Romanda Birinci Dünya Savaşı’na katılması ile ilkokul öğretmeni olma tasarıları geri planda kalan başkahraman, hayalindeki Büyük Turan’ı kurma düşüncesiyle Türk ülkelerine doğru bir yolculuğa çıkıyor.

Sovyetler de dahil birçok ülkeye ayak basan ve bu coğrafyalarda şahit olduğu manzaraları ayrıntılı bir şekilde kağıda döken yazar, seyahati esnasında Komünizm düşüncesinden de etkileniyor. Ülkesine döndüğünde fikri mücadelesine bu uğurda devam ettikten sonra cumhuriyetçilik ve milliyetçilik düşüncelerini benimsiyor. Böylece türlü ideolojilerden sıyrılıp aradığı suyun kaynağını vatanında bulduğunu ifade eden yazar, okurlarına kişisel tecrübelerini ve çıkarımlarını en gerçek yüzüyle aktarıyor.

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

1897 doğumlu Şevket Süreya Aydemir; Türk tarihine yön veren önemli şahsiyetleri kitaplarına taşıması ile günümüzde de değerini koruyor. Atatürk’ün yaşamını ve inkılaplarını incelediği Tek Adam adlı kitabıyla büyük bir üne kavuşan yazar, Suyu Arayan Adam adındaki otobiyografik romanıyla ise tarihteki kendi rolünün altını çiziyor.

Yazarın unutulmaz romanı Suyu Arayan Adam’ı hala okumadıysanız hemen şimdi sepetinize ekleyin. Siz de bu eşsiz kaynak eşliğinde Türk tarihinin dönüm noktalarını yakından inceleme şansına sahip olun! 

 

 

Puanlamalar

%68,9
%17,8
%6,7
%4,4
%2,2
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

08.06.2020

okunmalı

İlber Ortaylı hocamızın önerisi ile okumuştum. Anadolu nun halini hatta Rusya nın halini de özetleyen bir kitap.Bazı yerlerinde yüreğim burkuldu yurdum insanın halini eğitim sistemini net bir şekilde görebiliyorsunuz kitapta. Azebeycan a büyük bir dava ile gidiyor fakat hayat ve koşullar bambaşka duruma sürüklüyor.Nazım Hikmet ile Moskova da birlikte bulunuyor. Anlatımı çok güzel. Çok şeye değiniyor ara ara düşünüp kayboluyorsunuz.

25.05.2020

Zannetmek. Bir hiç iken hep olmak.. Hep iken hiç olmak.

İnsanları karşıdan görerek, kıyafetinden yada hareketlerinden anlam çıkarmak; kulaktan dolma bilgilerle insanları tanıyor zannetmek, kendimizi ve karşımızdakini kandırmaktır. Ne acı şeydir.Yalnızlıktan korkma! Asıl korkulacak şey, korkudur. Allahı'ın verdiği en büyük nimet; sahip olduğumuz halde , sahip olduğumuzu bilmediğimiz kuvvetleri bir gün kendimiz de bulmak kudretidir. Zaman geçer ve sen  o zaman kendine bile büyük saygı duyarsın.Bir hiç iken hep olmak.. Hep iken hiç olmak.  Okumak kendinize yapacağınız en güzel şeylerden birisidir.

18.04.2020

.

Oldukça etkileyici ve akıcı bir dille yazılmış her vatandaşımızın okuması gereken bir eser.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.