4,5/5 - 3 Kişi Yorum Yap
58,45 TL
89,9 TL %35
Standart Teslimat : 02 Aralık - 06 Aralık
Bu üründe kargo bedava!

Sosyolojik Çözümlemenin Tarihi Kitap Açıklaması


Sosyoloji tarihi hakkında yapılan incelemeler ve yayınlar gözden geçirildiğinde, belirli düşünürler ya da olaylar üstüne yapılmış, aydınlatıcı bir çok inceleme olmasına karşın; sosyolojinin düşünsel bir disiplin olarak biçimlendirildiği yolları, sosyolojik çözümlemenin nasıl geliştiğini, çeşitli kuramsal tasarımların nasıl oluşturulup değiştirildiğini, bunların birbirleriyle ilişkilerini, kuramsal tartışmaların nasıl ortaya çıktığını, nasıl yürütüldüğünü ve sonunda nasıl bir çözüme bağlandığını ya da bir yana bırakıldığını ayrıntılı bir zenginlikle gösterecek kapsamlı bir yapıt olmaması;- farklı okullardan olmalarına karşın- günümüzün önemli sosyologlarından ikisi Bottomore ve Nisbet’i, böyle bir yapıt hazırlamaya itmiş ve “Sosyolojik Çözümlemenin Tarihi”ni ortaya koymuşlardır.

Tutuculuktan Pozitivizme, İşlevsellikten Fenomenolojiye, Marxizmden Yapısalcılığa değin çağdaş sosyolojinin belli başlı akımlarını kapsayan on yedi incelemeden oluşan yapıt; sosyoloji tarihi üzerine yayınlanmış en kapsamlı yapıtlardan biri olma niteliğindedir.Sayfa Sayısı: 766

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kırmızı Yayınları

 

Puanlamalar
%66,7
%33,3
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

23.11.2014

Sosyolojideki konular ve düşünürlere alandaki otor

Bottomore ve Nisbet´in derledikleri bu kitap sosyoloji alanındaki başlıca düşünürlerin ve konuların sosyolojideki belirli otoriteler tarafından değerlendirmelerini kapsıyor. Kitabın derleme olması nedeniyle baştan sona bir uyumun olduğunu söyleyemesek de içindeki her bir makalenin çok nitelikli ve sosyolojik çözümlemenin anlaşılması için son derece önemli olduğunu kabul etmek gerekir. Ayrıca kitabın bölümlerini farklı çevirmenlerin Türkçeye kazandırılmış olması, çok değerli olan bu çeviriler arasında da bir uyum sorununu ortaya çıkarmıştır. Bir eserin çok nitelikli birçok çevirisi olabilmesine karşın, okur açısından ve öğrenciler açısından temel sorun bu üsluplar, ifade ve kavram tercihleri arasındaki uyumsuzluktur. Kitabın bütününü makaleleri çevirenlerden herhangi biri tek başına çevirseydi çok kaliteli bir çeviri ortaya çıkabilirdi. Bu nokta dikkate alındığında ve her bir bölüm diğer bölümlerden farklı olarak kendi içinde okunduğunda bu derlemenin Türkçe´de sosyolojik çözümlemenin anlaşılmasına en önemli katkılardan birini sağladığı söylenebilir.

Kitabı derleyenler olan  Bottomore ve Nisbet´in sosyolojideki otoritelerden olduğu göz önünde tutulursa kitabın ne kadar değerli olduğu daha fazla anlaşılacaktır. Bu derleme çalışması düşünürleri, konuları ve  akımları öğretme amaçlı tanıtıcı bir kitap olmaktan çok bunların toplumsal çözümleme açısından katkılarını dikkate alan bir eserdir. Sosyolojik Çözümlemenin Tarihi´nin, sosyolojide hakim olan farklı yaklaşımların toplumu nasıl çözümlediklerini anlamak isteyen herkesin mutlaka okuması gereken temel bir kaynak kitap olduğunu söyleyebilirim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.