4/5 - 472 Kişi Yorum Yap, Kazan!

İlk Baskı Yılı : 2006

Sayfa Sayısı : 262

Dil : Türkçe

"Sineklerin Tanrısı", günümüzde bir atom savaşı sırasında, ıssız bir adaya düşen bir avuç okul çocuğunun, geldikleri dünyanın bütün uygar törelerinden uzaklaşarak, insan yaradılışının temelindeki korkunç bir gerçeği ortaya koymalarını dile getirir ... Tamamını gör
10,4 TL
16,0 TL %35
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

William Golding

William Golding

Sineklerin Tanrısı adlı kitabıyla ünlü William Golding, 1911 yılında İngiltere’de doğdu. II. Dünya Savaşı sırasında Kraliyet Deniz Kuvvetleri’nde görev aldı. 1961 yılına kadar öğretmenlik yaptı. Bu tarihten sonra kendini tamamen yazıya adadı.1954’te yayımlanan ilk romanı Sineklerin Tanrısı yönetmen Peter Brook tarafından 1963 yılında beyazperdeye aktarıldı. Golding, 1983 yılında Nobel Ödülü’ne la ... Tamamını gör

Yazarın Diğer Eserleri

Kitap Açıklaması

"Sineklerin Tanrısı", günümüzde bir atom savaşı sırasında, ıssız bir adaya düşen bir avuç okul çocuğunun, geldikleri dünyanın bütün uygar törelerinden uzaklaşarak, insan yaradılışının temelindeki korkunç bir gerçeği ortaya koymalarını dile getirir. Konusu, R. M. Ballantyne'ın Mercan Adası gibi eşsiz bir mercan adasının cenneti andıran ortamında başlayan bu roman, çağdaş toplumlardaki çöküntünün, insan yaradılışındaki köklerini gözönüne sermek amacıyla Mercan Adası'ndaki duygusal iyimserlikten apayrı bir yönde gelişir. Uygar insanın yüreğinde gizlenen karanlığı deşerken "Sineklerin Tanrısı"; daha çok Conrad'ın kısa romanı "Karanlığın Yüreği"ni andırır. Golding'in romanındaki çocuklar da başlangıçta tıpkı Kurtz gibi, uygar toplumun baskılarından uzak bir örnek düzen kurmak isterlerken, gitgide hayvanlaşır, korkunç bir kişiliğe bürünürler. Bu yönüyle Sineklerin Tanrısı'nın Mercan Adası ile öbür ıssız ada serüvenlerinden ayrıldığı en önemli nokta, ıssız ada yaşamının çetin güçlüklerini ya da mutluluğunu anlatmaktan daha çok, bir insanlık durumunu, kişiler arasındaki çatışma aracılığıyla ortaya koymaya çalışmasıdır.

-Akşit Göktürk-

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Pek çok okulun demirbaş kitabı olan Sineklerin Tanrısı, her insanda varlık gösteren rekabet halindeki iki dürtünün çatışmasının sürükleyici bir incelemesidir. Bir yanda kurallara uyarak ve ahlâken iyi olanı, arzuların anında tatmin edilmesinin üstünde tutarak, huzur içinde yaşama dürtüsü vardır. Diğer yandaysa, şiddet yoluyla üstünlüğü ele geçirme, grup için bireyi feda etme dürtüsü. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%72,8
%20,6
%4,1
%0,9
%1,7
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

24.03.2019

İçimizdeki Canavarlar

İngilizlerin Beelzebub dedikleri şeytanın Kutsal Kitap'taki İbranice adı "Sineklerin Tanrısı" anlamına geliyor. Kitap da adını buradan alıyor. Kitabın bence 3 önemli karakteri; Ralph, Jack ve Simon. Ralph ile Jack, Freud'a göre zihni oluşturan temel kavramlardan ikisini, "Ego" ile "İd"i temsil ediyor. İd, zevk temelli hayvani duyguları; Ego ise kişiliğin dengeli, uyumlu ve düzenleyici tarafını temsil ediyor. İki karakterin kitap boyunca süren çatışmalarını, gerçek hayatımızdaki bazı durumlarda yaşadığımız iç çatışmalarımızla özdeşleştirebiliriz. Sanırım ünlü psikiyatr Jung, Jack karakterini değerlendirseydi; gölge arketipinin ego üzerindeki egemenlik kurma sürecini anlattığını söylerdi(Bir nevi Hitler'e dönüşmek diyebiliriz). Simon ise "İsa arketipi"nin vücut bulmuş hali. Hz. İsa gibi yardımsever, özel, diğer karakterlerden üstün özellikleri olan bir karakter. Nitekim Simon da Hz. İsa gibi sembolik olarak çarmıha geriliyor. Golding bu eserinde insanın içindeki kötülüğü ve asıl canavarların içimizde olduğunu başarıyla anlatmış. Yani bu kitap ıssız bir adaya düşen bir grup çocuğun maceraları değil. Kesinlikle okunması gereken eserlerden.

24.03.2019

Mükemmel eser

Konusu, R. M. Ballantyne'ın Mercan Adası gibi eşsiz bir mercan adasının cenneti andıran ortamında başlayan bu roman, çağdaş toplumlardaki çöküntünün, insan yaradılışındaki köklerini gözönüne sermek amacıyla Mercan Adası'ndaki duygusal iyimserlikten apayrı bir yönde gelişir. Uygar insanın yüreğinde gizlenen karanlığı deşerken "Sineklerin Tanrısı" daha çok Conrad'ın kısa romanı "Karanlığın Yüreği"ni andırır. Golding'in romanındaki çocuklar da başlangıçta tıpkı Kurtz gibi, uygar toplumun baskılarından uzak bir örnek düzen kurmak isterlerken, gitgide hayvanlaşır, korkunç bir kişiliğe bürünürler. Bu yönüyle Sineklerin Tanrısı'nın Mercan Adası ile öbür ıssız ada serüvenlerinden ayrıldığı en önemli nokta, ıssız ada yaşamının çetin güçlüklerini ya da mutluluğunu anlatmaktan daha çok, bir insanlık durumunu, kişiler arasındaki çatışma aracılığıyla ortaya koymaya çalışmasıdır.

03.03.2019

Sineklerin Tanrısı

Bu kitabı büyük beklentilerle okumamak gerekiyor. 50 sayfayı geçmeyecek bir hikayenin bu kadar uzun uzadıya anlatılmış olmasına şaşırarak bitirdim. İnsana dair her şeyin(iyi kötü tüm duygu ve davranışların) sosyal kuralların ve çevre etkisinin ortadan kalkmasından itibaren nasıl da çabucak ortaya çıkabileceğini anlatıyor.. Anlatımı ve kurguyu sıkıcı buldum.