4/5 - 510 Kişi Yorum Yap, Kazan!
10,4 TL
16,0 TL %35
- Teslimat Seçenekleri -
Aynı Gün Teslimat : 21 Ekim (18:00 - 23:00)
Hızlı Teslimat : 22 Ekim
Standart Teslimat : 23 - 25 Ekim
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

"Sineklerin Tanrısı", günümüzde bir atom savaşı sırasında, ıssız bir adaya düşen bir avuç okul çocuğunun, geldikleri dünyanın bütün uygar törelerinden uzaklaşarak, insan yaradılışının temelindeki korkunç bir gerçeği ortaya koymalarını dile getirir. Konusu, R. M. Ballantyne'ın Mercan Adası gibi eşsiz bir mercan adasının cenneti andıran ortamında başlayan bu roman, çağdaş toplumlardaki çöküntünün, insan yaradılışındaki köklerini gözönüne sermek amacıyla Mercan Adası'ndaki duygusal iyimserlikten apayrı bir yönde gelişir. Uygar insanın yüreğinde gizlenen karanlığı deşerken "Sineklerin Tanrısı"; daha çok Conrad'ın kısa romanı "Karanlığın Yüreği"ni andırır. Golding'in romanındaki çocuklar da başlangıçta tıpkı Kurtz gibi, uygar toplumun baskılarından uzak bir örnek düzen kurmak isterlerken, gitgide hayvanlaşır, korkunç bir kişiliğe bürünürler. Bu yönüyle Sineklerin Tanrısı'nın Mercan Adası ile öbür ıssız ada serüvenlerinden ayrıldığı en önemli nokta, ıssız ada yaşamının çetin güçlüklerini ya da mutluluğunu anlatmaktan daha çok, bir insanlık durumunu, kişiler arasındaki çatışma aracılığıyla ortaya koymaya çalışmasıdır.

-Akşit Göktürk-

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Pek çok okulun demirbaş kitabı olan Sineklerin Tanrısı, her insanda varlık gösteren rekabet halindeki iki dürtünün çatışmasının sürükleyici bir incelemesidir. Bir yanda kurallara uyarak ve ahlâken iyi olanı, arzuların anında tatmin edilmesinin üstünde tutarak, huzur içinde yaşama dürtüsü vardır. Diğer yandaysa, şiddet yoluyla üstünlüğü ele geçirme, grup için bireyi feda etme dürtüsü. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%69,7
%22,2
%4,6
%1,2
%2,4
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

11.10.2019

İnsan özünde iyi midir?

Issız bir adaya düşen bir grup çocuğun hikayesini anlatıyor kitap. En başta uygarlık denemeleri ve geldikleri toplumun kurallarına uygun bir düzen kurma çabaları varken, zamanla kurtulma ümidini kaybettiklerinde içlerindeki kaos ve zorbalık ortaya çıkıyor. Kitabın başında cennet gibi betimlenen bir adanın, otorite savaşıyla nasıl cehenneme döndüğüne dehşetle şahit oluyorsunuz. Hem varolma mücadelesi, hem güçlü-güçsüz savaşı; size insanı sınırlayan dış etkenler ortadan kalktığında vahşi dürtülerine yenik düşmeleri, toplumda kötülüğün ve iyiliğin diğerlerini nasıl etki altına aldığını da gösteriyor biraz. Çocukluğun kanıksanmış masumiyetini yerle bir ediyor, onların da tıpkı yetişkinler gibi birer insan olduğunu gösteriyor. Kötülük sonradan edinilen bir nitelik midir? İnsanın şiddet ve saldırganlık içgüdüsünü eğitimle engellemeye çalışmak ve iyiye kanalize etmek uygarlığın bir görevi- getirisi midir? Son sayfayı kapattığınızda aklınızda onlarca soru işareti yanacak.

02.10.2019

Muhteşem Betimlemeler ve Hayatta Kalma İçgüdüsü

Çocukken 'Ya-Pa' yayınlarından Çocuk Adası ismiyle okuduğum ve sonrasında Sineklerin Tanrısı ismiyle yeniden okuduğum kitap. Muhteşem betimlemeleri hala aklımdaydı. Çocukların da insan prototipi olduğuna, hayatta kalma iç güdüsü ve güç paylaşımı söz konusu olduğunda nasıl acımasız varlıklara dönüşebildiğine ve feodal bir düzeni ne kadar çabuk kurabildiklerine şahit oluyorsunuz.Bu konudaki bir diğer kitap da Pal Sokağı Çocukları'dır.Çok fazla kitap okuma alışkanlığı olmayan kişiler için alt metin çözümlemesi biraz zor ya da sıkıcı gelebilir.

28.09.2019

Güzel

güzel bir kitap ama yinede beklentinizi çok yüksek tutmayın

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız