4/5 - 466 Kişi Yorum Yap, Kazan!

İlk Baskı Yılı : 2006

Sayfa Sayısı : 262

Dil : Türkçe

"Sineklerin Tanrısı", günümüzde bir atom savaşı sırasında, ıssız bir adaya düşen bir avuç okul çocuğunun, geldikleri dünyanın bütün uygar törelerinden uzaklaşarak, insan yaradılışının temelindeki korkunç bir gerçeği ortaya koymalarını dile getirir ... Tamamını gör
11,2 TL
16,0 TL %30
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

William Golding

William Golding

Sineklerin Tanrısı adlı kitabıyla ünlü William Golding, 1911 yılında İngiltere’de doğdu. II. Dünya Savaşı sırasında Kraliyet Deniz Kuvvetleri’nde görev aldı. 1961 yılına kadar öğretmenlik yaptı. Bu tarihten sonra kendini tamamen yazıya adadı.1954’te yayımlanan ilk romanı Sineklerin Tanrısı yönetmen Peter Brook tarafından 1963 yılında beyazperdeye aktarıldı. Golding, 1983 yılında Nobel Ödülü’ne la ... Tamamını gör

Yazarın Diğer Eserleri

Kitap Açıklaması

"Sineklerin Tanrısı", günümüzde bir atom savaşı sırasında, ıssız bir adaya düşen bir avuç okul çocuğunun, geldikleri dünyanın bütün uygar törelerinden uzaklaşarak, insan yaradılışının temelindeki korkunç bir gerçeği ortaya koymalarını dile getirir. Konusu, R. M. Ballantyne'ın Mercan Adası gibi eşsiz bir mercan adasının cenneti andıran ortamında başlayan bu roman, çağdaş toplumlardaki çöküntünün, insan yaradılışındaki köklerini gözönüne sermek amacıyla Mercan Adası'ndaki duygusal iyimserlikten apayrı bir yönde gelişir. Uygar insanın yüreğinde gizlenen karanlığı deşerken "Sineklerin Tanrısı"; daha çok Conrad'ın kısa romanı "Karanlığın Yüreği"ni andırır. Golding'in romanındaki çocuklar da başlangıçta tıpkı Kurtz gibi, uygar toplumun baskılarından uzak bir örnek düzen kurmak isterlerken, gitgide hayvanlaşır, korkunç bir kişiliğe bürünürler. Bu yönüyle Sineklerin Tanrısı'nın Mercan Adası ile öbür ıssız ada serüvenlerinden ayrıldığı en önemli nokta, ıssız ada yaşamının çetin güçlüklerini ya da mutluluğunu anlatmaktan daha çok, bir insanlık durumunu, kişiler arasındaki çatışma aracılığıyla ortaya koymaya çalışmasıdır.

-Akşit Göktürk-

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Pek çok okulun demirbaş kitabı olan Sineklerin Tanrısı, her insanda varlık gösteren rekabet halindeki iki dürtünün çatışmasının sürükleyici bir incelemesidir. Bir yanda kurallara uyarak ve ahlâken iyi olanı, arzuların anında tatmin edilmesinin üstünde tutarak, huzur içinde yaşama dürtüsü vardır. Diğer yandaysa, şiddet yoluyla üstünlüğü ele geçirme, grup için bireyi feda etme dürtüsü. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%72,9
%20,6
%4,1
%0,9
%1,5
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

03.03.2019

Sineklerin Tanrısı

Bu kitabı büyük beklentilerle okumamak gerekiyor. 50 sayfayı geçmeyecek bir hikayenin bu kadar uzun uzadıya anlatılmış olmasına şaşırarak bitirdim. İnsana dair her şeyin(iyi kötü tüm duygu ve davranışların) sosyal kuralların ve çevre etkisinin ortadan kalkmasından itibaren nasıl da çabucak ortaya çıkabileceğini anlatıyor.. Anlatımı ve kurguyu sıkıcı buldum.

02.03.2019

Yönetme Hissi

Yaş farketmeksizin insanların yönetme hırsı ve bir grubun boyun eğmeye dünden hazır hali kitapta bariz hissediliyor. Adaya düşmüş bir grup çocuktan bir kısmı kurtulmak adına kılını bile kıpırdatmıyor çünkü düştüğü yeri bir nevi kendi imparatorluğu yapma fırsatı olarak görüyor. Çocuklardaki cani hislerin yanı sıra duyarlı kalabilenlerin arasındaki yarış çok bariz görülebiliyor. çok iyi bir yapıt gerçekten de.

14.02.2019

sineklerin tanrısı

kitabı daha yeni okudum. çok beğendim. sürükleyici ve çekici bir kitap. ilk okurken daha çocuksu gelsede ilerleyen sayfalarda aslında insanın benliğini içindeki hırsı gösteriyor. çok çok beğendim.