3,5/5 - 14 Kişi Yorum Yap, Kazan!
31,5 TL
45,0 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 17 - 19 Ekim
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Yatak odasından mahkeme salonuna - seks hukukunun hayret verici tarihi...

Kraliyet metresleri, eşcinsel at arabası yarışçıları, ortaçağ travestileri, cadılar, keçi seviciler, rahibe fahişeler ve Londralı kiralık oğlanlar gibi aykırı oyuncuların renklendirdiği seks tarihinde bir çağ ve toplumda hoşgörülen davranışlar bir ötekinde en ağır şekilde cezalandırıldı. Ancak seks dürtüsü antik çağlardan beri kendini dizginlemeye çalışan her türlü girişime karşı koydu. Seks ve Ceza, dört bin yıllık cinsellik, din ve mülkiyet üçgeninin açılarının çok da değişmediğini gösteriyor bizlere.

"Elbette tecavüz, zina, ensest ve seks hukuku alanına giren diğer tüm meseleler insanlığın varoluşundan beri vuku bulmuştur. Değişen tek şey, insanların birbirlerinin bedenlerini kontrol etmek için kullandıkları yöntemler ve bu yöntemleri kullanma gerekçeleridir."

Eric Berkowitz Antik Mezopotamya'da zina yapan bir kadının kazığa oturtulmasından başlayıp 1895'te Oscar Wilde'ın "büyük ahlaksızlık" suçuyla hapis cezası aldığı döneme kadarki seks hukukunun uzun tarihini gözler önüne seriyor.

Seks ve Ceza, mahkeme tutanaklarıyla tarihi belgelerde yer alan gerçek insanların hayatlarından yola çıkarak insanlık tarihine ayna tutarken, insan ruhunun karanlık taraflarını ortaya çıkarıyor. Berkowitz zaman zaman tüyler ürperten, zaman zaman hayal gücünü zorlayan bir yolculuğa davet ediyor okurları.

"Seks ve Ceza, seks ve günah üzerine dudak uçuklatan bilgilerle dolu."
Guardian

"Ustalıkla yazılmış aydınlatıcı bir yapıt."
Literary Review


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 428

Baskı Yılı: 2015


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 400

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kolektif Kitap

 

Puanlamalar

%35,7
%21,4
%35,7
%0
%7,1
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

26.08.2018

Okunmalı

İnsanlığın başlangıcından yaklaşık 20. yüzyıla değin insanoğlunun cinsiyet, ırk, statü ve cinsel hayatlarının farklılıkları nedeniyle maruz kaldıkları ceza ve muameleleri, Avrupa'da ve Hıristiyanlık kapsamında inceleyen bir eser.Yer yer çeviriden kaynaklı cümle bozukluları olsa da bugünkü ayrımcılıkların kaynağının biraz olsun anlaşılmasını sağlayan aydınlatıcı bir inceleme-analiz kitabı.

16.08.2013

Harika!

Okumayanlara - özellikle bu yaşadığımız tuhaf ve karanlık günlerde - kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitaptır! İlk çağlardan bu yana cinsellik ve -özellikle de kadınlara uygulanan- cezalar hakkında bir baş ucu eseri!
Yazım dili hafif ve rahat olduğu için de hiç zorlamadan, etrafına terimler saçmadan okunabiliyor.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız