3,5/5 - 15 Kişi Yorum Yap
39,0 TL
65,0 TL %40
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 06 Ağustos - 11 Ağustos
Standart Teslimat’ta 50 TL üzeri kargo bedava!

Seks ve Ceza Kitap Açıklaması


Yatak odasından mahkeme salonuna - seks hukukunun hayret verici tarihi...

Kraliyet metresleri, eşcinsel at arabası yarışçıları, ortaçağ travestileri, cadılar, keçi seviciler, rahibe fahişeler ve Londralı kiralık oğlanlar gibi aykırı oyuncuların renklendirdiği seks tarihinde bir çağ ve toplumda hoşgörülen davranışlar bir ötekinde en ağır şekilde cezalandırıldı. Ancak seks dürtüsü antik çağlardan beri kendini dizginlemeye çalışan her türlü girişime karşı koydu. Seks ve Ceza, dört bin yıllık cinsellik, din ve mülkiyet üçgeninin açılarının çok da değişmediğini gösteriyor bizlere.

"Elbette tecavüz, zina, ensest ve seks hukuku alanına giren diğer tüm meseleler insanlığın varoluşundan beri vuku bulmuştur. Değişen tek şey, insanların birbirlerinin bedenlerini kontrol etmek için kullandıkları yöntemler ve bu yöntemleri kullanma gerekçeleridir."

Eric Berkowitz Antik Mezopotamya'da zina yapan bir kadının kazığa oturtulmasından başlayıp 1895'te Oscar Wilde'ın "büyük ahlaksızlık" suçuyla hapis cezası aldığı döneme kadarki seks hukukunun uzun tarihini gözler önüne seriyor.

Seks ve Ceza, mahkeme tutanaklarıyla tarihi belgelerde yer alan gerçek insanların hayatlarından yola çıkarak insanlık tarihine ayna tutarken, insan ruhunun karanlık taraflarını ortaya çıkarıyor. Berkowitz zaman zaman tüyler ürperten, zaman zaman hayal gücünü zorlayan bir yolculuğa davet ediyor okurları.

"Seks ve Ceza, seks ve günah üzerine dudak uçuklatan bilgilerle dolu."
Guardian

"Ustalıkla yazılmış aydınlatıcı bir yapıt."
Literary Review


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 428

Baskı Yılı: 2015


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 400

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kolektif Kitap

 

Puanlamalar
%33,3
%20
%40
%0
%6,7
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

30.12.2020

Eric Berkowitz!

Her bir sayfasından bilgi kazandığım, her bir sayfasına post-it yapıştırdığım bir kitap oldu. Eski toplumlarda kadının konumunu görmemi  sağladı. Yakında aynı yazarın “Arzunun Sınırları” adlı kitabını da okuyacağım.

26.08.2018

Okunmalı

İnsanlığın başlangıcından yaklaşık 20. yüzyıla değin insanoğlunun cinsiyet, ırk, statü ve cinsel hayatlarının farklılıkları nedeniyle maruz kaldıkları ceza ve muameleleri, Avrupa'da ve Hıristiyanlık kapsamında inceleyen bir eser.Yer yer çeviriden kaynaklı cümle bozukluları olsa da bugünkü ayrımcılıkların kaynağının biraz olsun anlaşılmasını sağlayan aydınlatıcı bir inceleme-analiz kitabı.

16.08.2013

Harika!

Okumayanlara - özellikle bu yaşadığımız tuhaf ve karanlık günlerde - kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitaptır! İlk çağlardan bu yana cinsellik ve -özellikle de kadınlara uygulanan- cezalar hakkında bir baş ucu eseri!
Yazım dili hafif ve rahat olduğu için de hiç zorlamadan, etrafına terimler saçmadan okunabiliyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.