23,8 TL
Standart Teslimat : 22 Ağustos - 25 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Şeffaflık Toplumu Kitap Açıklaması

 

“Şeffaflık neoliberal bir aygıttır. Enformasyona dönüştürmek amacıyla her şeyi içine girmeye zorlar. Günümüzün gayrı maddi üretim ilişkileri koşullarında daha fazla enformasyon ve daha fazla iletişim, üretkenlik ve hızda artış demektir. Buna karşılık gizlilik, yabancılık ve ötekilik sınırsız iletişime engel oluşturur. Şeffaflık adına bunlardan kurtulmak gerekir.”

“Şeffaflık insanı camlaştırır. Şiddeti de buradadır. Sınırsız özgürlük ve iletişim topyekûn kontrol ve gözetime dönüşüyor. Sosyal medya da giderek toplumsallığı disiplin altına alan ve sömüren dijital panoptikonlara benziyor daha çok. Şeffaflık bir ideolojidir. Bütün ideolojiler gibi onun da mistik hale getirilmiş ve mutlaklaştırılmış olumlu bir çekirdeği vardır. Şeffaflığın tehlikesi de bu ideolojikleşmededir. Totalize edilirse şiddete yol açar.”

-Byung-Chul Han-

(Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

01.03.2021

..

Diğer kitapları gibi oldukça ufuk açıcı, Chul Han bir modern zaman dervişi.

03.02.2021

Okuyana katkı sağlayacak, önemli bir kitap

İnsanın her alanda şeffaflaşmaya çalışması kendi içerisinde bir teşhirci toplum yaratmış ve toplum bu ortamın bir sonucu olan sosyal medya uygulamalarıyla giderek daha çok ifşa, beğenme-beğenilmeme topluma doğru yönelmiştir. Yazara göre insanın kendi eliyle metalaşması süreci yaşanmaktadır. Kitap ortalama bir okuru zaman zaman zorlayabilecek olsa da, yazarın düşüncesi kolaylıkla idrak edilebilecektir...

07.07.2020

tavsiyedir

sosyoloji ile ilgilenen birinin okuması gerektiğini düşünüyorum. doyurucu bir kitap.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.