Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Şair ve Patron Kitap Açıklaması

 


Şâir ve Patron, Türkiye'nin tarih alanındaki en saygıdeğer temsilcisi Halil İnalcık tarafından kaleme alınmıştır. Bu küçük ama edebiyat için çığır açıcı risâlede İnalcık hocamız, Osmanlı Divan şâirlerini ve şiirini sosyolojik bir yaklaşımla ele almakta, ana kaynakları kullanarak patronajın bu sanat tarzı üzerinde belirleyici etkisini analiz etmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu'ndaki sanat ve iktidar ilişkisini Max Weber'in "patrimonyal devlet yapısı" tanımlamasından yola çıkarak inceleyen İnalcık, patrimonyal bir yapıya sahip toplumlarda bilim adamı ve sanatçının üretimini "mutlak egemen bir hükümdar"ın belirlediğini şu sözlerle vurguluyor: "Genelde, bilim adamı ve sanatçı, belli bir toplumda egemen sosyal ilişkiler ve belli bir kültür çerçevesinde sanatını ifade eder. Osmanlı toplumu gibi patrimonyal türde bir toplumda, başka deyimle, sosyal onur, statü ve mertebelerin mutlak egemen bir hükümdar tarafından belirlendiği bir toplumda bu gerçek daha da belirgindir."
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 91

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 75

Baskı Yılı: 2003


Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğu Batı Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

15.07.2020

Göz ardı edilmiş bir gerçeklik üzerine

Halil İnalcık tarih boyunca ötelenmiş sanatçı ve patron ilişkisini irdelemiş çok da başarılı olmuş... okunmalı

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.