0/5 - 0 Kişi Yorum Yap, Kazan!
17,1 TL
22,5 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 17 - 19 Ekim
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Ama bazen dayanamazsın artık sessizliğe, ağırlığına ve hafifliğine
bir şeyler yapmaya koyulursun o zaman -önemli değil ne olduğu-

örneğin, sararmış canfese küçük bir çiçek işlemek,
haça asılı tacın üzerine - o zaman
kızlarımız ve onların kızları, torunlarımız, gelinlerimiz hatta eğilip bakarlar küçük
çiçeğimize

ve göklere çıkartırlar becerimizi, peri eli derler ellerimize,
dahası güzel kokulu bulurlar çiçeğimizi -ve doğrudur, güzel kokuludur çiçeğimiz-

Özdemir İnce'nin dediği gibi: "gerçek sevginin şiirleri" olan Yannis Ritsos'un "Rumluk / Yaşlı Kadınlar ve Deniz" adlı eseri farklı iki dönemin şiirleridir.

Rumluk, Yannis Ritsos'un 1945-1947 yılları arasında kaleme aldığı şiirlerden oluşuyor. İçsavaş öncesi ve sonrasına denk gelen bu zamanda şair, içsavaşa solcu Ulusal Kurtuluş Ordusu saflarında katıldı. Kavgaların ve hengamenin sürdüğü bu zamanda yazdığı şiirleri Rumluk adı altında topladı.

Ritsos'un şiirinde kadınların çok özel bir yeri vardır. Yaşlı Kadınlar ve Deniz geniş bir kadın yelpazesi sunar okuyucuya. Onun şiirlerinde kadın bir simgedir. Annedir, topraktır. Bir halk kadınından Helena'ya kadar her kadın Ritsos'un şiirine girer. Ve kadın sürekliliğin simgesi, toprak ananın bir parçası olur. Kadın o dizelerde anayurdu, babaevini, sılayı temsil eder.Sayfa Sayısı: 120

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kırmızı Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Ağlamak İçin Vakit Yok
Nurduran Duman

Ağlamak için vakit yok. Yannis Ritsos’un Rumluk şiiri üstüne tek bir tümce kurmam istenseydi bunu söylerdim. Ritsos Rumluk’u Yunanistan’daki içsavaşa ve öncesine denk gelen 1945-1947 yıllarında yazmış. Bu dönemin hem ülkesi hem de kendisi için acı dolu, çok zor bir dönem olduğu bilinir. Önce Alman işgali sonra içsavaş... Bu şiirine Romyosini adını vermiştir çünkü ona göre sözcük, Eski Yunan’dan günümüze süregelen bir halk demektir. Yoksul, ezilen, yönetilen halk. En başta özgürlük, eşitlik, onur, ekmek, toprak, insan diyen bu şiir Ritsos’un önce halkına sonra da insanlığa duyduğu sevginin şiiridir.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

‘Ölüm varsa da, her zaman, ikinci gelir’
Aysel Sağır

Yannis Ritsos (1909-1990) denilince akla sadece bir şair imgesi gelmiyor. Yannis Ritsos’un şiirlerini bir kenara koymak gerekiyor ilkin. Zira Ritsos’un yaşamını ve kendisini tanımak şiirlerinin toplamı ediyor. Dolayısıyla Ritsos, bir şair değil sadece, şairliğinin yanında daha çok şey demek. Bu, şiirlerini Ritsos’dan ayrı düşündüğümüzde –ki düşünemeyiz- onu, şiirlerinin, şiirlerini, onun gölgesinde bırakmıyor elbette. Ama bir bütünü, onun çağını (20 yy.), yaşadığı ve yaşamdan süzdürdüğü şiirlerini, döneme damgasını vuran olayları gözden kaçırma riski de her iki durumu, yani şiirlerini ve kendisini ayrı ayrı görmekte yatıyor. Tıpkı Nazım Hikmet’in yaşamını, şiirlerinden ayrı düşünemeyeceğimiz gibi.


.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız