32,3 TL
Standart Teslimat : 26 Mayıs - 29 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Meyyale Kitap Açıklaması

 


Hıfzı Topuz'un, çeşitli belgelerden, sandıklarda saklanan aile mektuplarından ve Pertevniyal Valide Sultan'ın 1880'lerde dikte ederek yazdırdığı 'Sergüzeştname'sinden yola çıkarak kaleme aldığı bu tarihsel romanda, on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşü sırasında yaşanmış olan bazı olaylar anlatılıyor.
Romanda, Ruslar'ın Kafkasya'ya saldırıları sırasında, 40 günlük bebekken annesiyle birlikte İstanbul'a getirilen ve Saray'da Pertevniyal Valide Sultan'ın yanında büyüyen Ubıh kökenli Meyyale'nin, önce besteci Nevres Paşa, sonra da vezir Hasan Hilmi Paşa ile evlilikleri, Saray'da yaşanan gizli bir aşk serüveni, cariyelerin ve haremağalarının çileleri sergileniyor.
ertevniyal Valide Sultan'ın 117 yıl boyunca gizil kalan ve Hıfzı Topuz tarafından ortaya çıkarılan anıları, o dönemin siyasi entrikalarını, Abdülaziz'in devrilmesi ve intiharını, Abdülhamit dönemindeki günümüzü aratmayan yolsuzlukları, baskı ve işkenceleri, yargısız infazları, şeriatçıların devrimlere ve Batılı eğitime karşı direnişlerini aydınlatıyor.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 239

Baskı Yılı: 2014


Cep Boy:

Sayfa Sayısı: 302

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Remzi Kitabevi

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

03.04.2019

Akıcı

Hoş ve akıcı bir roman

17.11.2009

Teşekkürler Hıfzı Topuz...

Bana tarihi sevdiren yazar Hıfzı Topuz. Ahh öğrencilik yıllarımda neler çekerdim tarihten, padişahlardan. Osmanlı İmparatorluğu'ndan ve edebiyattan. Bir türlü ilgimi çekmemişti tarih. İlgi alanımın dışındaydı ama Hıfzı Topuz sayesinde artık tarihimiz ile ilgilenmeye başladım . Teşekkürler Hıfzı Topuz...

24.11.2006

İmparatorluk Çökerken

Meyyale tarihi roman statüsünde söylenmekle birlikte içeriği, olayların akışı, diyaloglar roman havasından ziyade yazarın gözünden tarihsel olaylar anlatılmış. Bu bilgiler verilirken zorlama diyaloglar izlenimi var. Doğal olmayan bir konuşma üslubu hakim romanda. Haremağalarının anlatıldığı bölüm dikkate değer. Osmanlı'daki kölelik sistemine, haremağalarına çektirilen akıl almaz acılara, harem kültürüne bakarak Cumhuriyet Rejimini kabul ettiğimize bir kez daha şükretmek gerektiğini anlıyoruz. Saray´daki sefahatin sürdürülmei için Avrupa´dan geri ödenemeyen borçların alınmaya başlaması, saray kadrolarında ki aşırı şişme, temel konulardan uzaklaşıp dedikodu, kumpas gibi olaylara verilen primle koskoca imparatorluğun neden çöktüğü gayet net anlaşılıyor. Edebi açıdan olmasada tarihsel olayları anlatması bakımından dikkate değer bir roman.            

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.