58,5 TL
Standart Teslimat : 28 Mayıs - 31 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Memleketimden İnsan Manzaraları - Şiirler 5 Kitap Açıklaması

 


Türk şiirinin çizgisini değiştirmişi çok yönlü, evrensel boyutlu bir şair ve yazarın bu basım için yeniden gözden geçirilmiş, kaynak metinler esas alınarak düzeltilmiş "külliyatı"...Sayfa Sayısı: 544

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Nâzım Hikmet Havana'da: Küba Gezisi ve Bazı Yeni Bilgiler
Doç. Dr. Mehmet Necati Kutlu

Türkçe olarak yayımlanan kaynaklarda Nâzım Hikmet'in Küba yolculuğu ile son derece kısıtlı, çoğu zaman birkaç cümleden ibaret bilgi bulunmakla birlikte, bu önemli gezinin tarihi ile ilgili yeterli sayılabilecek yargılar bulunmamaktadır. Bu eksikliğe dikkat çeken ve araştırmasında bu konuyu etraflıca ele alan araştırmacı Hikmet Akgül 2002 yılında yayımlanan "Nâzım Hikmet, Siyasi Biyografi" adlı kitabında konuya şöyle yaklaşmıştır:
"Nâzım'ın Küba'ya hangi tarihte gittiği ve ne kadar kaldığı Türkçe kaynaklarda belirtilmiyor. 'Saman Sarısı'ndan önce yazdığı Kosmos adlı şiir, 13 Nisan 1961 (Paris) tarihini taşıyor. Havana Röportajı'ndan sonra yazdığı şiirin altındaki tarih ise, 13 Ağustos 1961'dir. Bu durumda Nâzım'ın 1961 Mayıs'ında Küba'ya gittiği düşünülebilir. Nitekim Mehmet Fuat, Nâzım Hikmet'in eşi Vera ile.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

09.02.2019

Ortalama bir kitap

Şiir okumaya alışkın olmayan veya daha önce hiç okumamış insanların uzak durması gerektiği, şiirlerin parça parça değil de tamamıyla konu bütünlüğü içerdiği, çerezlik kitap asla olmayan aksine yoğun bir anlama açısıyla okunması gereken şiir kitabıdır. Nazım Hikmet ile tanıştığım ilk kitap olmakla beraber bana şiir okumayı sevmediğimi hatırlatmıştır. Ama üstadımızın kalitesine lafım yoktur. Okunabilir*-*Tamamıyla sizin fikriniz√

18.11.2016

Zevkle okudum

Türk insanının okuması gereken bir kitap; fakat Kurtuluş Destanı' na denk gelen sayfalarda en can alıcı satırlar kırpılmış, yeni basım umarım eksiksiz olur. (..."Dörtnala gelip Uzak Asya'dan Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim. Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak ve ipek bir halıya benzeyen toprak, bu cehennem, bu cennet bizim. Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın. Yok edin insanın insana kulluğunu, bu davet bizim. Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, bu hasret bizim." ile... "Paşalar O'nun arkasındaydılar. O saati sordu. Paşalar: 'Üç' dediler. Sarışın bir kurda benziyordu. Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı. Yürüdü uçurumun başına kadar, eğildi,  durdu. Bıraksalar ince, uzun bacakları üstünde yaylanarak ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak Kocatepe'den Afyon Ovası'na atlayacaktı." Bu satırlar nasıl kesilir, inanılır gibi değil. )

25.11.2012

nazım´la tanışma..

Nazım Hikmet ile tanışma kitabı olarak görmüşümdür bu kitabı her zaman ve bu kitap anlatır Nazım´ın memleket sevdalısı olduğunu çünkü memleketini sevmeyen böylesine tanıyamaz.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.