Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Memleket Hikâyeleri Türk edebiyatında Anadolunun en hakiki hikâyeleridir. Anadolu Memleket Hikâyelerinde bütün gerçek varlığı ve iç dünyasıyla karşımıza getirilmiştir.
Nihad Sami Banarlı

Geniş ününü mizah ve siyasal yergi yazılarıyla sağlayan Refik Halidin mizah yazıları gibi hikâyeleri de edebiyatımızın bu alanında bir aşama olmuştur. O zamana kadar İstanbul sınırları
dışına çıkamayan Türk hikâyesini Anadoluya yöneltmekle hikâyeciliğimize yeni bir ufuk açmış, yeni bir soluk getirmiştir.
Cevdet Kudret, Türk Edebiyatında Hikâye ve Roman

Refik Halidin anlattığı olaylar bütünüyle yaşadığı dönemin olaylarıdır. Memleket Hikâyeleri ile Gurbet Hikâyelerinde canlandırılan kişilerin çoğu adeta canlıdır. Bütün bu yönleriyle Halide Edip onun yalnız Türk edebiyatının değil, Rus ve Amerikan edebiyatlarından sonra, hikâyecilikte cihan ölçüsünde ön planda bir yer işgal edebilecek bir hikâyecimiz olduğunu belirtir.
Tanzimattan Bugüne Edebiyatçılar AnsiklopedisiSayfa Sayısı: 276

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: İnkılap Kitabevi

 

Puanlamalar

%46,7
%33,3
%0
%6,7
%13,3
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

27.08.2019

Zaman geçse bile aynı...

1900’lerin başında da bugün de insanların iyilik ve kötülüklerinin değişmediğini görmek ilginç. Anlatışında ki akıcılık ve tasvirlerinde kullandığı kelimeler Türkçe’nin zenginliğini ortaya koyuyor.

01.06.2019

Anadolu insanının doğallığı

Memleketimizin çaresizliğini, fakirliği yaşamını bir o kadar ahalinin güzelliğini  anlamak istiyorsanız bu kitabı okuyun.

21.02.2019

Okunması gereken bir kitap

Okunması gereken bir kitap

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız