12,0 TL
Standart Teslimat : 28 Mart - 31 Mart
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Mecburiyet Kitap Açıklaması

 

Mecburiyet nedir? İnsan, mecburiyet yüzünden nelere katlanabilir? Acaba mecburiyet sandığınız şeylere gerçekten mecbur musunuz? Viyanalı yazar ve gazeteci Stefan Zweig, Mecburiyet adlı eserinde mecburiyetin ne olduğunu irdeliyor ve bir şeye mecbur olmanın insan üzerindeki etkilerini pek çok yönden ele alıyor. Gelin, bu etkileyici romanın içeriğinden biraz bahsedelim.

 

"Mecburiyet" adlı kitabı neden okumalısınız?

Stefan Zweig'ın kaleme aldığı Mecburiyet adlı roman, 56 sayfadan oluşuyor ve evli bir adamın karısına duyduğu sevgi ile vatandaşı olduğu devlete karşı yükümlülüğü arasında kalmasını konu alıyor. Yoğun psikolojik tahliller içeren eser, sayfa sayısının azlığına rağmen etkileyici kurgusu ve anlatım diliyle okuru içine çekiyor. Romanda sadece Ferdinand ve Paula adlı iki karakter yer alıyor. Karı koca olan Ferdinand ve Paula, savaş yüzünden ülkelerinden ayrılarak İsviçre'ye yerleşiyorlar. Aralarındaki ilişkiyi derinden etkileyen mecburiyet, tam da bu noktada hayatlarının ortasına yerleşiyor. Yazar bu romanında aşk, vatan sevgisi, savaş, barış, özgürlük ve mecburiyet gibi pek çok konuyu bir arada işliyor. Zweig, farklı milletlerden pek çok insanın yaşadığı ortak duyguları ve sahip olduğu benzer düşünceleri ustalıkla dile getiriyor. Siz de bu etkileyici eseri okuyarak bir insanın kendisiyle, sevdikleriyle ve devletle arasındaki çatışmalara tanıklık edebilirsiniz. Savaşın birey ve toplum üzerindeki yıkıcı etkilerini gözlemleyebilir, güçlü ve âciz gibi kavramlar hakkında derin düşüncelere dalabilirsiniz. Özgürlüğün önemini yeniden hatırlayabilir, ruh ve beden özgürlüğü arasındaki ayrımı fark edebilirsiniz. Ferdinand ile mecburiyetin ne olduğunu sorgulayabilir, Paula ile aşkın gücüne şahit olabilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Stefan Zweig'ın Mecburiyet isimli eserinin adını, henüz yazım aşamasındayken "Fahnenflüchtige" yani "Firari" olarak tasarladığını biliyor muydunuz? Birinci Dünya Savaşı sırasında karısıyla birlikte ülkesinden ayrılan yazarın o dönemde yaşadıklarından esinlenerek kaleme aldığı roman, ilk kez 1920 yılında özgün dili Almancada orijinal adı "Der Zwang" olarak yayımlanır. Pek çok dile tercüme edilen eser, farklı çevirmenler tarafından Türkçeleştirilip çeşitli yayınevleri tarafından basılarak Türkiye'deki okurlarla buluşturulur. 2017 yılında ise Modern Klasikler Dizisi'nde yer almak üzere Gülperi Sert çevirisiyle Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanır. Okurların yoğun ilgisiyle karşılaşan eser, 2017 yılında Türkiye'de tiyatroya da uyarlanır.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

1942 yılında hayata veda eden Stefan Zweig'ın roman, hikâye ve oyun gibi çeşitli türlerde pek çok eseri bulunuyor. Yazarın Mecburiyet adlı romanını beğendiyseniz Olağanüstü Bir Gece, Amok Koşucusu, Ay Işığı Sokağı, Lyon'da Düğün, Satranç ve Mürebbiye adlı eserlerini de okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

06.05.2021

Başarılı

Zorunlu askerlik vazifesinin sosyolojik ve psikolojik etkisini ortaya koyan başarılı bir eser.

12.01.2021

Keyifle okudum

Çok sevdim ve keyifle okudum

03.01.2021

güzel

güzel bir kitap

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.