95,20 TL %4
95,20 TL
91,0 TL
Son 30 Günün En Düşük Fiyatı
Standart Teslimat : 02 Haziran - 05 Haziran
300 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Birlikte Al

Kırmızı Kedi
91,00 TL
+
Kırmızı Kedi
91,00 TL
182,00 TL
Kırmızı Kedi
91,00 TL
+
Can Yayınları
24,00 TL
115,00 TL
Kırmızı Kedi
91,00 TL
+
Can Yayınları
42,00 TL
133,00 TL
Kırmızı Kedi
91,00 TL
+
İthaki Yayınları
75,00 TL
166,00 TL

Körlük Kitap Açıklaması

 

Jose Saramago, "Bakabiliyorsan gör, görebiliyorsan fark et." sözleriyle okuyucuya âdeta "Körlük dünyasına hoş geldiniz." diyor. Portekizli yazar Jose Saramago, distopya türünün en karanlık romanlarından biri olan Körlük ile her yaştan okuyucuya sesleniyor. Yazar, görebilmenin evrenselliğini eserinde hiçbir isim kullanmadan okuyucuya aktarıyor. Adı bilinmeyen ülkenin, adı bilinmeyen insanlarına engellenemez bir hastalık bulaşıyor: körlük. İnsanların peş peşe kör olmaya başladığı ülkede korku, panik ve kaos; toplumun hemen her bölgesinde egemen oluyor. Yaşanan duruma devlet yetkililerinin de dâhil olmasıyla körlüğe yakalananlar tecrit ediliyor. Dilerseniz eserin konusuna biraz daha detaylıca bakalım.

 

"Körlük" adlı kitabı neden okumalısınız?

Nobel edebiyat ödüllü yazar Saramago, kendine özgü kalemiyle yarattığı karakterler, kullandığı noktalama işaretleri ve benzersiz bakış açısıyla mevcut sisteme başkaldırıyor. Yazar, Körlük romanını yazarken alışılmışın dışında bir yöntem kullanarak sadece nokta ve virgül kullanıyor. Okuyucunun yaşanan korkuya beraber eşlik edeceği karakterler ise isimlerini belirgin özelliklerinden alıyor. Aralarından birinin çocuk olduğu yedi kişi üzerinden ilerleyen romanın ana kahramanı ise bir kadın. Jose Saramago, doktorun karısı ile dünya edebiyatına unutulmaz bir karakter kazandırıyor. Bir kişinin trafiğin ortasında ansızın kör olmasıyla başlayan salgın silsilesi, tüm ülkeye yayılıyor. Toplumsal sağlık gözetilerek tecrit edilen insanların arasında ise yalnızca bir kişi görüyor. Jose Saramago'nun 336 sayfaya sığdırdığı bu benzersiz eser, okuyucunun aklına birçok soru düşürüyor. Eser, "İnsanlar gerçekten görmeyi hak ediyor mu?" sorusunu okuyuculara sorgulatıyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Körlük romanının Görmek adında bir devam kitabı olduğunu biliyor muydunuz? Yazar Jose Saramago, Körlük romanıyla 1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülür. Kitabın merkezinde olan yedi karakterin tasvir edildiği kapak uygulaması ise Gökçen Yanlı'ya ait. İnsanlığın hiçe sayıldığı olaylara tanıklık edebileceğiniz, Kırmızı Kedi Yayınevi aracılığıyla ve Işıl Ergüden çevirisiyle okurla buluşan eser; bu yayınevine ait ilk basımını 2017 yılında yapar. Jose Saramago'nun kendine has üslubuyla kaleme aldığı eser, sinemaya da uyarlanır. Brezilyalı yönetmen Fernando Meirelles'in tarafından 2008 yılında beyaz perdeye uyarlanan "Körlük" (IMDb: 6.6) filmini seyrederek romanın heyecanını görsel kaynaklarla destekleyebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

2010 yılında yaşama veda eden Jose Saramago, 88 yıllık ömrüne birçok eser sığdıran kıymetli bir yazar. Körlük adlı romanı okuduktan sonra dilerseniz serinin ikinci eseri olan Görmek adlı romanı okuyabilir, heyecana ara vermeden devam edebilirsiniz. Ayrıca yine Saramago imzalı Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş adlı romana da göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

13.12.2022

YAZIM HATALARI

KİTABIN ÇEVİRİSİNDE AŞIRI DERECEDE İMLA HATALARI BULUNMAKTADIR.ÇEVİRMEN NOKTA,VİRGÜL KOYMADAN CÜMLELERİN ANLAMINI ÇOK DEĞİŞTİRMİŞTİR.

26.03.2022

Güzel Kurgusu Var

Ben çok beğendim. Özel bir kurgu, insana ve insanlığa farklı bir yaklaşım. Heyecanlı bölümleri de cabası.Okunması gereken bir kitap.

08.03.2022

Muhteşem

Gerçekten mükemmel bir anlatım kurgu. Çok iyi bir kitap bir gerecek ancak bu şekilde anlatılabilir

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.