4/5 - 105 Kişi Yorum Yap, Kazan!

Hamur Tipi : 2. Hamur

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 2. Basım

Sayfa Sayısı : 336

Ebat : 14x21

Medya Cinsi : Ciltsiz

Adı bilinmeyen bir ülkenin adı bilinmeyen bir kentinde, arabasının direksiyonunda trafik ışığının yeşile dönmesini bekleyen bir adam ansızın kör olur. Ancak karanlıklara değil, bembeyaz bir boşluğa gömülür. Arkasından ... Tamamını gör
18,66 TL
29,62 TL %37
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Jose Saramago

Jose Saramago

José Saramago (d. 16 Kasım 1922, Lizbon, ö. 18 Haziran 2010, Lanzarote), Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Portekizli yazardır.Lizbon kentinin kuzeyindeki küçük bir köy olan Azinhaga'da (Ribatejo) doğdu. Yoksul bir köylü ailenin oğlu olarak büyüdü. Ailesiyle birlikte taşındığı Lizbon'da öğrenim gördü. Öğrenimi sırasında kırsal kesimde çalıştı. Ekonomik sorunları nedeniyle okulu bıraktı. Makinistlik eğitimi aldı ... Tamamını gör

Yazarın Diğer Eserleri

Kitap Açıklaması

Adı bilinmeyen bir ülkenin adı bilinmeyen bir kentinde, arabasının direksiyonunda trafik ışığının yeşile dönmesini bekleyen bir adam ansızın kör olur. Ancak karanlıklara değil, bembeyaz bir boşluğa gömülür. Arkasından, körlük salgını bütün kente, hatta bütün ülkeye yayılır. Ne yönetim kalır ülkede, ne de düzen; bütün körler karantinaya alınır. Hayal bile edilemeyecek bir kaos, pislik, açlık ve zorbalık hüküm sürmektedir artık. Yaşam durmuştur, insanların tek çabası, ne pahasına olursa olsun hayatta kalmaktır. Roman, kentteki akıl hastanesinde karantinaya alınan, oradan kurtulunca da birbirinden ayrılmayan, biri çocuk yedi kişiye odaklanır. Aralarında, bütün kentte gözleri gören tek kişi olan ve gruptakilere rehberlik eden bir kadın da vardır. Bu yedi kişi, cehenneme dönen bu kentte, hayatta kalabilmek için inanılmaz bir mücadele verir. Saramago’nun müthiş bir gözlem gücüyle betimlediği bu kaotik dünya, insanın karanlık yüzünün simgesi.


 


Körlük, ürkütücü bir roman, beklenmedik bir felaketi yaşayan bir toplumun nasıl çöktüğünün, nasıl bencilleştiğinin ve değer yargılarını yitirdiğinin hikâyesi. Konusunun ürkütücülüğüne rağmen olağanüstü bir şiirsellikle anlatılmış bu unutulmaz roman, usta yazarın belki de en etkileyici yapıtı.


(Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar

%74,3
%15,2
%4,8
%1,9
%3,8
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

03.03.2019

Körlük

Soluksuz okuduğum bir kitaptı. Olay örgüsü, kurgusu, yazım dili ve özellikle karekterleri unutmamamız için isim yerine kullandığı sıfatlar oldukça ilgimi çekti ve beni memnun etti. Filminin de olduğunu duymama rağmen açıkçası büyük bir beklenti içine girip izlemektense hiç izlememeyi tercih ettim. Çünkü kitabından aldığım o hazzı filmden alamayacağımın farkındayım. Filmi izlediniz mi bilmem fakat kitap için; kesinlikle elinize alıp 2-3 gün de çok rahatça bitireceğinizi söyleyebilirim.

08.02.2019

Olası ve güzel bir kurgu

Okuduğum güzel ve akıcı kitaplardan biriydi. 5 saate bitti. İnsanın insana muhtaçlığı ve değerlerimizin sıralamasını yeniden yapmamızı düşündüren içerik. Okunması gereken kitaplar arasında.

16.01.2019

Mükemmel bir kurgu

Olağanüstü bir kurgu ve yazarın inanılmaz hayalgücüne hayran olmamak neredeyse imkansiz.