4/5 - 140 Kişi Yorum Yap
7,8 TL
12,0 TL %35
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 02 - 08 Aralık
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Kör Baykuş 1977'de Behçet Necatigil'in unutulmaz çevirisiyle Varlık Yayınları'ndan çıkmıştı. Philippe Soupault'nun "Yirminci yüzyılın düşlemsel edebiyatında bir başyapıt", Andre Breton'un ise "Başyapıt diye bir şey varsa o da budur" sözleriyle nitelediği bu kült romanı, yine Necatigil'in çevirisinden, Necatigil'in "önsöz"ü ("Türkçede İran Edebiyatı ve Doğumunun 75. Yılında Sadık Hidayet") ve Bozorg Alevi'nin "sonsöz"ü ("Sadık Hidayet'in Biyografisi") ile sunuyoruz.

 

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

Kör Baykuş’u nasıl okumalı?

ALİ GALİP YENER

Modern İran edebiyatının en önemli adlarından Sâdık Hidâyet’in (1903-51) başyapıtı Kör Baykuş, ilk yayımlanışından çeyrek yüzyıl sonra yeniden okurla buluştu. Pek çok dile çevrilmiş olan bu kült kitap özellikle Fransız yazarlarını derinden etkilemiş bir roman. Kitabın yeni basımında Necatigil’in düzyazılarının toplandığı Düzyazılar 1’de (YKY, 1999) yer alan “Türkçede İran Edebiyatı ve Doğumunun 75. Yılında Sâdık Hidâyet” başlıklı önemli bir tanıtım yazısı ve Bozorg Alevî’nin “Sâdık Hidâyet’in Biyografyası” adlı bir denemesi yer almakta.

 

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

1001 Kitap'tan 1'i

Bu klostrofobik kısa romanın anlatıcısı, kendisini uykuyla uyanıklık, delilikle aklı başındalık arasında bir boşlukta kapana kısılmış hisseden, azap çeken genç bir ressam. Geçinmek için kalemliklerin üstüne çizdiği klasik İran minyatürlerini anımsatan, şarap ve haşhaşla tetiklenmiş canlı ve rahatsız edici sanrıların dünyasını anlatır. Hem yaşamının esin kaynağı hem de tüm umutsuzluğunun nedeni olan kösnül, göz korkutucu kadın, kara bir selvi ağacı, kıvrımlı bir dere ve bağdaş kurmuş bir yogiyle yanyana durmaktadır. Sürekli tekrarlanan bu motiflerle marazi biçimde büyülenmiş, saplantılı tutku ve korkusundan kaçmaktan aciz hale gelmiş kahraman, artık yalnızca duvara bir baykuş gibi yansıyan kendi gölgesiyle iletişim kurabilmektedir. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%65,9
%21,7
%7,2
%2,2
%2,9
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

17.04.2020

Gölgemle konuşmam.

İnsanın başının döndüğünü hissettiren, ilginç ve beni yoran  bir kitapdı. İçinde yaşadığı birçok duygunun keşmekeşinden kurtulamaması, bütün hayatını zorlaması ve bir yandanda haz alması..

10.02.2020

kör baykuş

Kör Baykuş romanını okumak isteyenlerin ilk olarak yazarın hayatını iyi bilmeleri gerekiyor o yüzden Sadık Hidayet kimdir diye başlamak lazım . Yazarımız Tahran'da  doğmuş ve İran Edebiyatı'nın en iyi psikoloji roman yazarlarından birisidir , dikkat  çekici bir hayat öyküsü var .  Fransız Lisesi'nde okumuş sonra Avrupa'ya gitmiştir . Mühendis olmak  istemiş vazgeçmiş ülkesine gelmiş ve memurluk yapmıştır . Fakat ülkesinde yapamamış ve Hindistan'a gitmistir ,. Yazarımız dönemin şartlarını gözönünde bulundurursak (1903 /1951) depresif bir ruh haline sahiptir . Sadık Hidayet için doğunun Kafka'si diyebiliriz . Sadık Hidayet İran’ın gittikçe dindarlaşan bir toplum olmasından rahatsız olmus  ruhban sınıfının yaygınlaşmasına karşı gelmistir , yazmış olduğu Hacı Aga kitabında da bunu dile getirmiştir . Ben yazarın hayatını araştırırken biraz Kafka'yi gördüm biraz da Stefan Zweig 'i gördüm . Yazarın yaşadıkları , içinde bulunduğu toplum onu içten içe kemirmiş  onu içinden çıkılamaz bir depresif ruh haline sokmustur ve bu yüzden koyu bir afyon tiryakisi olmuştur. İki kez intihar girişiminde bulunmuştur. 1951 tarihinde evine kapandı. Havanın çıkacağı tüm delikleri kapatmış , gaz musluğunu sonuna kadar açmış evine gelen arkadaşı onu mutfakta yerde yatar halde bulmuş . Sadık Hidayet bu intiharı için çok güzel giyinmiş ve traş olmuştu. Kafka gibi ölmeden önce eserlerini yakmıştı ve bunlarda kül olmuş şekilde yanı başında duruyordu.
.
.
Lakin tek korkum: Yarın ölebilirim kendimi tanıyamadan.  Çok sessizce katlanılan bir acının ifadesidir Kör Baykuş . Romanda zaman ve mekan kavramı yoktur , biz daha çok  karakterin zihnini görüyoruz, o yüzden kısa olmasina rağmen sindirilerek okunması gereken bir roman . Kitap yüreğinde ağır bir yükü olan , karanlikta kalmış , acılar içinde olan birinin karanlık , üzücü düşüncelerini anlatır , bazen bu düşünceler korkutucu olur . Romanda düşler ve gerçekler bir aradadır . Anlatıcı bir afyon tiryaksidir , bu yüzden anlattığı olaylarda gerçek ve düş birbiri içinde akıp gider.  Yani biz birazda yazarın ruh halini görüyoruz bu kitapta . Yazar İran'daki  dini elitleri modernist bir bakış açısı ile eleştirir.

08.01.2020

Okuduğum en kalın roman

Bir çok roman okudum, bir çoğundan etkilendim. Hiç birinden Kör Baykuş kadar etkilenmedim sanırım. İçime işleyen melankoliden uzun zaman kurtulamadım. Herkesin sevdiği bir tarz vardır benim ki psikoloji ve Kör Baykuş okuduğum en iyi psikoloji kitabıydı desem abartmış olmam sanırım. Okumayanlara gelende depresif dönemlerde okumayın tavsiyesi verilir. Ben tam tersini söylüyorum; depresif bir dönemde okuyun. Yazarın ruh halini, bakış açısını, fikirlerini çok daha iyi anlarsınız. Sizi çok daha ağır depresif ruh haline sokar evet ama Sadık Hidayeti anlamak için buna değecektir. Tüm samimiyetimle söylüyorum ki, Sadık Hidayet dev bir yazar ve karakter. Hayat öyküsü de bilinmeye değer.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.