32,0 TL
Standart Teslimat : 14 Temmuz - 17 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kırbaç İnince Kitap Açıklaması

 


Marquis de Sade kendisini pek tanımadan hemen hemen bütün dünya insanlarının kullandığı iki sözcüğün kaynağıdı : Sadizm ve Sadist . Süvari subayı olarak Yedi yıl savaşları'na katılan bir soylu. Baştan çıkarma zehirleme sefahat ve siyasal sapkınlık yüzündün 27 yıl hapse ve idama mahkum olmuş...Sayfa Sayısı: 173

Baskı Yılı: 1997


Dili: Türkçe
Yayınevi: Telos Yayıncılık

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

ÖZGÜR TABUROĞLU
Erdoğan Alkan, Baudelaire ve Satanizm adlı kitabında, “yazınımızda Kötülük de Şeytan da işlenmedi” der. Şeytan, gnostik ve manikeist düşüncelerin etkisiyle, Hıristiyanlıkta kurucu bir güç şeklini alabilmiştir. İslam kozmolojisinde ise, Şeytan kendinde bir güç, eşyanın doğasına ait bir etken değildir. Şeytan var olanları bozmak veya ayartmak için vardır, yoksa şeylerin doğasına sokulmuş bir bileşen sayılmaz. Şeytan, ancak tanrısal olanı bozdukça görünür olabilir. Hıristiyanlığın evrendoğum mitlerinde ise, iyi ve kötünün karşı karşıya geldiği yerde ortaya çıktığı varsayılır. Bu sayede, Şeytan’a ait olan estetik bir düzeye varabilir, temsil edilebilir olur. Böyle bir temsilin uzayında yoldan çıkma, ayartılma, sapkınlık, heretik duruş olanaklı olur. Erdoğan Alkan’ın naif deyişine kulak verirsek, Türk yazınında (ve sosyal bilimlerinde) bu uzayda soluklanan bir soya rastlayamayız (belki küçük İskender bu genellemenin dışına alınabilir). .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.