2,5/5 - 4 Kişi Yorum Yap
22,1 TL
34,0 TL %35
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 04 - 10 Aralık
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Kemal Tahir, ölümünden sonra yayımlanan romanı Karılar Koğuşu'nda Malatya Cezaevi deneyimlerini, İkinci Dünya Savaşı yıllarının Türkiyesini anlatmak için kullanır. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'na katılacak mı? Katılacaksa Almanların yanında mı müttefiklerin yanında mı yer alacak? Savaşın belirsizliği, insanları daha büyük bir sefalete sürüklerken Murat, mahkumların seslendikleri biçimiyle İstanbullu, hapis hayatının zorlukları içinde, giderek bayağılaşan, bayağılaştıkça her şeyi yapabilen insanların yaşamına tanık olur. Bu tanıklık, "kötü yola" düşmüş kadınların, cezaevine gelmesiyle yeni bir biçim kazanır. "Ahlak ve namus kavramları, para ve güç karşısında elden ele gezer bir haldeyken tutuklu olmakla özgür olmak arasındaki fark nedir?" diye sorar kendi kendine Murat. İdama mahkum edilen Hanım, Malatya Genelevi'nden gelen Tözey, Gardiyan Şefika ve küçük mahkum Aduş... Her birinin birbirinden farklı hikayesi, Murat'ın sorgulamalarıyla birlikte, okura, Anadolu kadınının hapisanede de bitmeyen çilesini anlatıyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%66,7
%0
%0
%33,3
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

15.01.2010

Anadolu İnsanı

Kemal Tahir hayatından bir kesiti son derece akıcı bir şekilde bizlerle paylaşıyor.

Malatya hapishanesinde İstanbul´lu olarak anılan Murat Bey'in ve Anadolu insanlarının 4 duvar arasında neler düşünüp neler konuştuğunun neler hissedip, ne tepkiler verdiğinin derin ve sürükleyici hikayesi.

Yalnız İthaki yayınlarına yakışmayacak biçimde pek çok imla ve kelime hatası yapılmış. Yüzlerce kitap basan yayınevlerimizin böyle özensizce iş yapıyor olmaları biraz can sıksa da bu ufak ayrıntılar Kemal Tahir'in dili ve anlatımını kesinlikle gölgeleyemiyor.    

Kemal Tahir'i ve Anadolu insanını daha yakından tanımak isteyen okuyucularımızın okurken kesinlikle zevk alacakları bir kitap.

29.08.2008

mükemmel bir roman

Ben bu romanı geçen yıl okudum ama filmini 17 yıl önce izledim. İlk kez sonra 3 4 defa daha izledim çünkü çok beğenmiştim. Romanı okurken filmden sahneler geldi aklıma o yüzden daha akıcı ve zevkliydi. Beni alıp götüren bir roman, mutlaka okunmalı bence. Keşke filmini de bu sitede bulsam ve arşivime eklesem.

01.07.2005

Ahlak ve Namus

399 sayfada iki adet yazım hatasına rastladım. Bu hatalar da a yerine e yazılması gibi küçük hatalar. Ancak konuşma çizgisi yerli yersiz kullanılmış çoğu kez. Kitabın arka kapağındaki tanıtımda 2. Dünya Savaşı'na da atıfta bulunulmuş ama bu kitapta oldukça geri planda. Okunması gereken bir klasik.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.