2,5/5 - 4 Kişi Yorum Yap, Kazan!

İlk Baskı Yılı : 2005

Sayfa Sayısı : 368

Dil : Türkçe

Kemal Tahir, ölümünden sonra yayımlanan romanı Karılar Koğuşu'nda Malatya Cezaevi deneyimlerini, İkinci Dünya Savaşı yıllarının Türkiyesini anlatmak için kullanır. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'na kat ... Tamamını gör
18,06 TL
27,78 TL %35
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Kemal Tahir

Kemal Tahir

Kemal Tahir Demir (13 Mart 1910 - 21 Nisan 1973), Türk romancı.Türk edebiyatının en üretken roman yazarlarından birisidir. Sol dünya görüşüne sahip olan yazar, Marksizmi, Türk toplum yapısına uyarlamak için toplumu anlamaya çalışmış; edindiği bilgileri romanları yoluyla okuyuculara aktarmıştır.

Yazarın Diğer Eserleri

Kitap Açıklaması


Kemal Tahir, ölümünden sonra yayımlanan romanı Karılar Koğuşu'nda Malatya Cezaevi deneyimlerini, İkinci Dünya Savaşı yıllarının Türkiyesini anlatmak için kullanır. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'na katılacak mı? Katılacaksa Almanların yanında mı müttefiklerin yanında mı yer alacak? Savaşın belirsizliği, insanları daha büyük bir sefalete sürüklerken Murat, mahkumların seslendikleri biçimiyle İstanbullu, hapis hayatının zorlukları içinde, giderek bayağılaşan, bayağılaştıkça her şeyi yapabilen insanların yaşamına tanık olur. Bu tanıklık, "kötü yola" düşmüş kadınların, cezaevine gelmesiyle yeni bir biçim kazanır. "Ahlak ve namus kavramları, para ve güç karşısında elden ele gezer bir haldeyken tutuklu olmakla özgür olmak arasındaki fark nedir?" diye sorar kendi kendine Murat. İdama mahkum edilen Hanım, Malatya Genelevi'nden gelen Tözey, Gardiyan Şefika ve küçük mahkum Aduş... Her birinin birbirinden farklı hikayesi, Murat'ın sorgulamalarıyla birlikte, okura, Anadolu kadınının hapisanede de bitmeyen çilesini anlatıyor.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 368

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 274

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: İthaki Yayınları

 

Puanlamalar

%66,7
%0
%0
%33,3
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

15.01.2010

Anadolu İnsanı

Kemal Tahir hayatından bir kesiti son derece akıcı bir şekilde bizlerle paylaşıyor.

Malatya hapishanesinde İstanbul´lu olarak anılan Murat Bey'in ve Anadolu insanlarının 4 duvar arasında neler düşünüp neler konuştuğunun neler hissedip, ne tepkiler verdiğinin derin ve sürükleyici hikayesi.

Yalnız İthaki yayınlarına yakışmayacak biçimde pek çok imla ve kelime hatası yapılmış. Yüzlerce kitap basan yayınevlerimizin böyle özensizce iş yapıyor olmaları biraz can sıksa da bu ufak ayrıntılar Kemal Tahir'in dili ve anlatımını kesinlikle gölgeleyemiyor.    

Kemal Tahir'i ve Anadolu insanını daha yakından tanımak isteyen okuyucularımızın okurken kesinlikle zevk alacakları bir kitap.

29.08.2008

mükemmel bir roman

Ben bu romanı geçen yıl okudum ama filmini 17 yıl önce izledim. İlk kez sonra 3 4 defa daha izledim çünkü çok beğenmiştim. Romanı okurken filmden sahneler geldi aklıma o yüzden daha akıcı ve zevkliydi. Beni alıp götüren bir roman, mutlaka okunmalı bence. Keşke filmini de bu sitede bulsam ve arşivime eklesem.

01.07.2005

Ahlak ve Namus

399 sayfada iki adet yazım hatasına rastladım. Bu hatalar da a yerine e yazılması gibi küçük hatalar. Ancak konuşma çizgisi yerli yersiz kullanılmış çoğu kez. Kitabın arka kapağındaki tanıtımda 2. Dünya Savaşı'na da atıfta bulunulmuş ama bu kitapta oldukça geri planda. Okunması gereken bir klasik.