5/5 - 1 Kişi Yorum Yap
38,5 TL
55,0 TL %30
Standart Teslimat : 03 Aralık - 07 Aralık
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kalemiyeden Mülkiyeye Kitap Açıklaması


Osmanlı İmparatorluğu'nda, 18 yüzyıl ortalarından Cumhuriyet'e kadar geçen süre reformlar dönemidir. Carter V. Findley idari reformları, Osmanlı mülkiye memurlarının toplumsal tarihi açısından inceliyor. Nezaretler ve diğer dairelerdeki "sicill-i ahval" lerden yola çıkarak memurların kökenlerine iniyor. Elinizdeki kitap, modernleşme çabaları içerisinde, geleneksel kalemiyenin mülkiyeye, kalem efendisinin mülkiye memuruna doğru geçirdiği evrimin öyküsü. Teknik ayıntıların ve nicel çözümlemelernin metnin içine ustaca yerleştirildiği, Aşçı Dede'nin "Keramet Bahçesi"nden Ali Nizami Bey'in köşküne yolculukların yapıldığı bu incelemeden kurmacaların verdiği edebi hazzı da alacaksınız.Sayfa Sayısı: 424

Baskı Yılı: 1996


Dili: Türkçe
Yayınevi: Tarih Vakfı Yurt Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

“İdare-i maslahattan idare-i memlekete”

KEMAL H. KARPAT

Bu kitap Findley’in XIX. yüzyılda modern bir Osmanlı bürokrasisinin doğuşuyla ilgili daha eski çalışmasının (Osmanlı İmparatorluğunda Bürokratik Reform: Babıali [1789-1922]) bir devamı niteliğinde. Vurgu bu kez siyasal tarihten çok toplumsal tarih üzerinde. II. Mehmed’in toplumsal düzenin anayasal temellerini attığı XV. yüzyıl ortalarından 1918’e kadar Osmanlı tarihini yapan gücün bürokrasi olduğu doğrudur.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.