81,25 TL
Standart Teslimat : 02 Haziran - 05 Haziran
300 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

İnce Memed 2 Kitap Açıklaması

 

Yaşar Kemal tarafından kaleme alınan İnce Memed 2, bir başkaldırı hikâyesi olarak okuyucu karşısına çıkıyor. Anadolu halkının geri kalmışlığını ve sömürüsünü anlatan İnce Memed 2 eserinde Memed’in ve Çukurova halkının haksızlığa karşı verdiği savaş anlatılıyor. Anadolu’yu anlatan romanlar okumayı seviyorsanız bu ölümsüz eser tam size göre! Yalnızca ülkemizde değil yayımlandığı tüm ülkelerde ilgiyle karşılanan İnce Memed 2 romanını birlikte inceleyelim.

 

“İnce Memed 2” adlı kitabı neden okumalısınız?

Umutsuzluğa kapılan herkese bir umut ışığı olan İnce Memed, haksızlığa karşı mücadele etmenin kıymetini anlatıyor. Köylüler ve ağalar arasında yıllardır süren çatışmaları ele alan Yaşar Kemal, bu olay üzerinden insanların uğradığı haksızlıklara karşı çıkıyor ve aslında bir toplum eleştirisi yapıyor. Yazar, bu düzen devam ettikçe Memedlerin de Abdi Ağaların da bitmeyeceğini vurguluyor. Halk edebiyatından izler taşıyan ve akıcı bir dille yazılan eserde yöresel konuşmalar ve coğrafi terimler yer alıyor. Ayrıntılı betimlemelerin bulunduğu roman, okuyucunun olayları en derinden hissetmesini sağlıyor. Epik bir anlatımı olan eser, okuyucu üzerinde büyük bir etki bırakıyor. İnce Memed 1'in devamı niteliğindeki bu romanda jandarmalar tarafından aranan Memed’in yaşadıkları ele alınıyor. Öte yandan birbirine ilgi duymaya başlayan Seyran ve Memed’in aşkı da okuyuculara aktarılıyor. Memed, Abdi Ağa’nın yerine yeğeni Hamza geldiği için boşuna mücadele ettiğini düşünmeye başlıyor. Zalimlerin hiç bitmeyeceğini ve biri gitse de ötekinin onun yerini alacağını fark eden Memed, kendi içinde hesaplaşmalar ve çatışmalar yaşıyor. Bazı köylüler Memed’e yardım ederken bazıları Hamza’dan çekinmeleri sebebiyle ona sırt çeviriyor. İnce Memed 2, yüzyıllardır süregelen toplumsal problemleri eleştirel bir açıdan ele alıyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

İnce Memed serisinin ilk olarak gazetede bölümler hâlinde yayımlandığını biliyor muydunuz? Eser, 1955 yılında roman hâline getirilir. Yapı Kredi Yayınları tarafından 2016 yılında yapılan baskıda İnce Memed 2, 470 sayfadan oluşur. Yazarın 1947 yılında yazmaya başladığı roman, bilinmeyen bir nedenden dolayı yarım kalır ve serinin tamamının yazımı 32 yıl sürer. İnce Memed 2, ilk ciltten tam 14 yıl sonra yayımlanır. Günümüzde kırktan fazla dile çevrilmiş olan eser; yayımlandığı dönemde ABD, İtalya ve Fransa gibi ülkelerde de ilgi görür. Gerçek adı Kemal Sadık Gökçeli olan yazar Yaşar Kemal, İnce Memed eseriyle 1956 yılında Varlık Roman Armağanı'nı kazanır. Yazarın en çok satan romanlarında biri olan eser, 1984 yılında Peter Ustinov tarafından “Memed My Hawk” (IMDb: 6.5) adıyla sinema filmine uyarlanır.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz:

Serinin devamını merak edenler, İnce Memed 3 romanını okuyabilir. Yaşar Kemal’in destansı anlatımını beğeniyorsanız Bir Ada Hikâyesi 1-Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana ve Demirciler Çarşısı Cinayeti-Akçasazın Ağaları 1 eserlerini de tercih edebilirsiniz.

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Özgürlüğe ve barışa uzanan bin çiçekli yol
Oylum Yılmaz

Binbir çiçekli bahçeden bir çığlık yükseldi yeniden, duyuyor musunuz? Duyuyor muyuz? Bir yakarış hatta belki de bir dua; sanata, yaşama, halka ve tüm insanlığa doğru edilen bir dua, doğa ile uygarlığı kucaklayarak, yüreğe seslenen bir yakarış… Dalga dalga yayılır gibi üzerimizden tüm evrene doğru ve ne mutlu ki hiç susmayan, hiç susmayacak olan, bir sonsuzluk boyunca duyanın, okuyanın yüreğine, gönlüne kazınan, kazınacak olan...

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

02.04.2021

İnce memed

Ara ara dönüp okunmalı. Tüm seriyi birlikte okuyun

13.03.2021

Büyük Usta

Kendinize bir iyilik yapın, okumadan bu dünyadan göçmeyin.

12.03.2021

muhteşem

Tüm seri okunmalı tavsiyem.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.