83,60 TL %1
82,5 TL
Son 30 Günün En Düşük Fiyatı
Standart Teslimat : 08 Şubat - 11 Şubat
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Hızlı ve Yavaş Düşünme Kitap Açıklaması

 

Düşünce tarzınıza meydan okumaya ne dersiniz? Hızlı ve Yavaş Düşünme; her tür düşünme süreciyle ilişkili rasyonel ve rasyonel olmayan motivasyonları, bunların birbirini nasıl tamamladığını betimleyen eşsiz bir eser. Daniel Kahneman kaleme aldığı kitapta bize, düşünmek için iki sistem kullandığımızı söylüyor. Bunlardan birincisini hızlı düşünme modu olarak adlandırıyor ve bu sistemin içgüdüsel olduğunu, az çaba gerektirdiğini söylüyor. İkinci modun ise yavaş düşünmek olduğunu ifade ediyor. Bu sistemin ise oldukça çaba ve dikkat gerektirdiğinden bahsediyor. Gelin; zengin, derin ve sürprizlerle dolu kitabı kısaca inceleyelim.

 

"Hızlı ve Yavaş Düşünme" adlı kitabı neden okumalısınız?

Hızlı ve Yavaş Düşünme, insanın nasıl düşündüğünü şekillendiren iki bilişsel sistemin ve günlük karar verme sürecine yön veren bilişsel ön yargıların çığır açan bir araştırması. Birinci sistem, çok çeşitli hızlı ve sürekli değişen durumlara hızlı ve içgüdüsel olarak yanıt vermeyi sağlıyor. İkinci sistem de daha kapsamlı, mantıklı olmakla birlikte daha yavaş çalışıyor ve daha fazla kaynak bazlı olarak kabul edilebiliyor. Kahneman, bu iki düşünce sistemi arasındaki farkları detaylı bir şekilde ama oldukça anlaşılır bir üslupla inceliyor. Eser, hayatınızda size daha fazla fayda sağlayabilecek kararları nasıl alabileceğiniz konusunda sizi yönlendirecek bir dizi deney sunuyor. Siz de kitabı okurken sayfalar geçtikçe aslında kararlarınızı alırken bunların altında yatan sebepleri, neden böyle kararlar verdiğinizi, karar verirken bazı hataları neden bu kadar yaygın bir şekilde yaptığınızın farkında varabilirsiniz. Kitabı bitirdiğinizde ise eserin kendinizi bu konuda nasıl geliştireceğinizi anlamanıza yardımcı olduğunu hissedebilirsiniz. Düşünce sistemini anlamanın, sizi zorlayacak durumlarla başa çıkmak ve zihninizin seçimlerinize zarar verebilecek tuzaklara düşmesini önlemek için güçlü bir araç olduğunu fark edebilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Hızlı ve Yavaş Düşünme isimli eserin davranış bilimi, mühendislik ve tıp alanlarındaki konuların kamuoyu tarafından anlaşılmasına yardımcı olan en iyi yaratıcı çalışma olarak görüldüğünü ve 2012 Ulusal Akademiler İletişim Ödülü'nü kazandığını biliyor muydunuz? Peki, psikolog ve ekonomist Daniel Kahneman'ın 2002 yılında ekonomi biliminde Nobel'i kazandığını daha önce duymuş muydunuz? Eser de aslında Kahneman'ın Nobel Ödülü'nü kazanmasına yol açan onlarca yıllık araştırmanın bir özeti niteliğinde. 567 sayfadan oluşan kitap, New York Times En Çok Satanlar Listesi'ne girer. Varlık Yayınları tarafından okuyucuyla buluşturulan eserin çevirisini Filiz Deniztekin ve Osman Ç. Deniztekin üstlenir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Eğer Daniel Kahneman'ın Hızlı ve Yavaş Düşünme eserini beğendiyseniz bu türde kaleme alınan Dan Ariely’nin Akıldışı Ama Öngörülebilir adlı kitabını okuyabilirsiniz. Dilerseniz Malcolm Gladwell tarafından yazılan Blink-Düşünmeden Düşünebilmenin Gücü ve The Tipping Point - Kıvılcım Anı isimli kitaplarına göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

17.06.2022

Beğenmedim

Tam bir karmaşa ve anlaşılmaz  metinler

20.05.2022

Okunmalı

Okunması gereken ve herkesin kütüphanesinde olması gereken bir kitap

14.03.2021

Harika bir kitap

Çok  beğeneceksiniz

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.