15,75 TL
Standart Teslimat : 01 Ekim - 04 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Henüz Vakit Varken Gülüm Kitap Açıklaması

 

Okuyunca kendinizden bir şeyler bulacağınız, duygusal anlamda sizi etkileyecek ve bittiğinde içinizde güzel duygular bırakacak bir kitap mı arıyorsunuz? Şiir kitapları tam da böyle duygulara hitap ediyor! Şiir dendiğinde akla gelen ilk yazarlardan biri hiç şüphesiz Nazım Hikmet. Henüz Vakit Varken Gülüm, yazarın en çok bilinen ve okuyuculardan tarafından yoğun ilgi gören şiirlerinden bir derleme olarak sunulur. Biraz olsun içinize dönmek, yaşadığınız duyguları fark etmek istiyor ve çeşitli toplumsal durumlardan izler taşıyan, aynı zamanda yazarın hayatından da parçalar barındıran bir kitap arıyorsanız doğru yerdesiniz! Gelin, duygularınıza tercüman olacak şiirlerden oluşan Henüz Vakit Varken Gülüm isimli kitabı inceleyelim.

 

"Henüz Vakit Varken Gülüm" adlı kitabı neden okumalısınız?

Kitabın her şiirinde birbirinden farklı derin anlamlar ve yazarın hayatından parçalar bulunuyor. Kitapta yer alan her bir şiir yazarın yaşadığı ve şahit olduğu olayların da bir yansıması niteliğinde. Dizelerin hareketli olması da kitabı akıcı hâle getiren etmenler arasında. Aşk, memleket hasreti, keder, özlem, sürgün hayatı, yaşanılan onca acıya rağmen yaşamaya devam etme temaları başarılı bir şekilde işlenmiş. Eserde Anadolu insanına yapılan haksızlıklara ve çeşitli toplumsal olaylara da yer verildiği görülüyor. Henüz Vakit Varken Gülüm; özellikle yazarın hayatına dair önemli ipuçları taşıdığı, toplumsal konulardaki eleştirilere yer verdiği ve okuyucunun da kendinden parçalar bulabileceği bir eser olarak dikkat çekiyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Nâzım Hikmet’in şiirle 11 yaşında tanıştığını ve ilk yayımlanan şiirini henüz 16 yaşında yazdığını biliyor muydunuz? Nâzım Hikmet'in kaleme aldığı eserlerin bir derlemesi olan Henüz Vakit Varken Gülüm, 112 sayfa ve 59 adet şiirden oluşur. Eser, yayımlanmamış şiirlerinin toplu hâle getirilmiş bir yayını olarak edebiyatseverlere sunulur. Nâzım Hikmet, şiirlerinde mevcut olan derinliğin yanında şekilsel olarak da dikkat çeken eserler kaleme alır ve Türkiye’de serbest nazımı uygulayan ilk yazar olarak dikkat çeker. Kitaplarında ve şiirlerinde serbest nazımı ve basamak şiirleri hep dener ve başarılı olur. Bu kitapta da bu basamak şeklinde yazılmış şiirlere rastlanır. Henüz Vakit Varken Gülüm isimli eser, ilk olarak 2008 yılında basılır ve Yapı Kredi Yayınları aracılığı ile okuyucuya ulaşır.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

1963 yılında aramızdan ayrılan Nazım Hikmet’in çok sayıdaki yayınından biri olan Henüz vakit Varken Gülüm adlı eserini sevdiyseniz, yazarın şu kitaplarına da bakabilirsiniz: Memleketimden İnsan Manzaraları, Piraye’ye Mektuplar, Cebimde Yoktu Yüreğimden Verdim, Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim.

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Nâzım Hikmet Havana'da: Küba Gezisi ve Bazı Yeni Bilgiler
Doç. Dr. Mehmet Necati Kutlu

Türkçe olarak yayımlanan kaynaklarda Nâzım Hikmet'in Küba yolculuğu ile son derece kısıtlı, çoğu zaman birkaç cümleden ibaret bilgi bulunmakla birlikte, bu önemli gezinin tarihi ile ilgili yeterli sayılabilecek yargılar bulunmamaktadır. Bu eksikliğe dikkat çeken ve araştırmasında bu konuyu etraflıca ele alan araştırmacı Hikmet Akgül 2002 yılında yayımlanan "Nâzım Hikmet, Siyasi Biyografi" adlı kitabında konuya şöyle yaklaşmıştır:
"Nâzım'ın Küba'ya hangi tarihte gittiği ve ne kadar kaldığı Türkçe kaynaklarda belirtilmiyor. 'Saman Sarısı'ndan önce yazdığı Kosmos adlı şiir, 13 Nisan 1961 (Paris) tarihini taşıyor. Havana Röportajı'ndan sonra yazdığı şiirin altındaki tarih ise, 13 Ağustos 1961'dir. Bu durumda Nâzım'ın 1961 Mayıs'ında Küba'ya gittiği düşünülebilir. Nitekim Mehmet Fuat, Nâzım Hikmet'in eşi Vera ile.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

10.02.2021

Şahane

Şahane

12.01.2021

harika

bayıldım herkes okumalı

12.01.2021

Henüz Vakit Varken Gülüm

Çok güzel.Şairin yayınlanmamış şiirlerinin derlendiği kitap

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.