29,2 TL
Standart Teslimat : 02 Temmuz - 05 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Harflerimizin Müdafaası - İki Alfabe Bir Kitap Kitap Açıklaması

 

Halide Edib Adıvar, «Türkiye'de Şark Garp ve Amerikan Tesirleri» adlı kitabında, Kemalizm’in Türkiye'de lisana ve tarihe yaptığı baskılar kada­rını Stalin'in Sovyetler Birliğinde. Hitler'in Nazi Almanya'sında yapmadı­ğını yazar. Gerçekten de böyledir. Memleketimizde 1928'de tepeden inme bir inkılâpla milletimizin bin yıllık millî yazısı yasaklanmış, yerine Latin harf­leri getirilmiştir. Bugünkü Türkiye'deki maarif (milli eğitim), kültür, üni­versite çöküşünün, toplumun yabancılaşmasının (aliénation) ve sosyal çözül­me ve dağılmanın ana sebeplerinden biri de bu yazı devrimidir.

Bu asrın başlarında kelime hazinesi 200 bini geçen Türkçemiz, yazı de­ğişikliği ve sadeleştirme tahribatı yüzünden bugün, çoğu teknik terim olmak üzere, yirmi bin sözcüğün altına düşmüştür. Günlük gazeteler yayınlarında birkaç yüz kelime kullanabilmekte, halk kendi arasında iki-üç yüz kelime ile anlaşmaya çalışmaktadır.

Millî-İslami yazımızın yasaklanması yüzünden arşivlerimizi, kütüpha­nelerimiz: dolduran milyonlarca kitap, risale, vesika anlaşılmaz hale gel­miş. İstanbul Üniversite'sinin kapısındaki büyük Türkçe kitabeyi profesörler bile okuyamaz hale düşmüştür.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.