4,5/5 - 121 Kişi Yorum Yap, Kazan!
30,46 TL
43,52 TL %30
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


"Kanla ve özdeyişlerle yazan, okunmak değil, ezberlenmek ister."
Friedrich Nietzsche

Dr. Louis-Ferdinand Destouches ya da Céline (1894-1961), Gecenin Sonuna Yolculuk'u 1932'de yazdı. 1. Dünya Savaşı'nın ardından, ikincisine çeyrek kala. Kan kokuyor. Kan, yoksunluk, hastalık, ölüm, sıcak, tuvalet, yara, et, yine de kahkaha...
Biz, tam yetmiş yıl sonra, yeniden indiriyoruz Yolculuk'u kızağından. Adını hiçbir şeyle birlikte anmadan, karşılaştırmalar yapmadan. Bir biçem, bir dil, gecenin sonunda insanlığın en aşağı katmanlarıyla bir yüzleşme, bizi içeri, daha içeri çeken, boynumuza parmaklarını geçiren, ısıran, tüküren, hırlayan, ölesiye korkan ve korkutan. Yani yaşayan. Bir kıpırdanma başladı bile, parmaklarımızın ucunda, gözeneklerimizden içeri sızan bir şey var. Böyle bir yüzleşmeye katlanabilecek mi insan?
Gecenin Sonuna Yolculuk'un Türkçe çevirisini Yiğit Bener yaptı, yayımlanmasından tam yetmiş yıl sonra. Ortaya çıkan metni, Céline'in Türkçesini, Vüsat O. Bener, Erhan Bener okudu... ve daha birçok kişi. Yaklaşık bir altı yüz sayfa bilediler, sipsivri. Bundan sonrası geceye ait.
(Kitabın İçinden)Sayfa Sayısı: 574

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Heil Celine!
Hakan Günday

Deniz yatağından kalkıp daha yüksekteki bir yastığa koydum başımı. On beş yaşındaydım. Bir daha okudum. Sonra bir daha. Küvette, okulda, banklarda. Düzden, tersten, ortadan, her yerden. Hep aynı yanıt: “Gecenin Sonuna Yolculuk’u okuyorum.” Bir süre sonra kimse, o aralar ne okuduğumu sormadı. Ta ki yeniden taşınana kadar. Sonra yine aynı yanıt: “Céline okuyorum.”.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

1001 Kitap'tan 1'i

"İnsanlık birbirinden çok farklı iki ırktan oluşur, zenginler ve fakirler"

Gecenin Sonuna Yolculuk, ürkütücü gücünden ve şaşırtma yeteneğinden hiçbir şey kaybetmeyen, çığır açan bir başyapıt. Kısmen otobiyografik olan birinci şahıs anlatım, genç anlatıcı Bardamu’nun, 1. Dünya Savaşı’nın başlangıcında, yirmi yaşındayken, ordudaki gönüllü askerliğinden 1930’ların başında işinin ehli bir doktor olmasına kadar geçen sürede yaşadığı deneyimlerini izler. Bu dönemde, bir sinir krizi geçirip Orta Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’ne gider, sonra tıbbi çalışmalarını tamamlamak üzere Fransa’ya geri döner..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%90,9
%5
%3,3
%0
%0,8
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

28.06.2019

Elinize yapışabilir

Okuduğum kitaplar arasında ilk 10 'a girdi ancak baskı kalitesinden dolayı okumak biraz zorlaşıyor.

01.02.2019

Baskı

Baskı okumayı zorlaştırıyor; ancak kitap çok güzel

03.08.2018

Bir gecenin sonundan öteki gecenin sonuna.

Yazar bu eserinde içinde yaşattıklarını içinde yaşadığından nakletmek de ve kötülükleri kutsamak adına temiz bir dil ile izah etmiyor ve insana bunu yaşatmak adına kısa kelimelerle resmini çekmek de,iyilik denen şeyin kötülüğün maske takmış hali olduğunu ve sizin iyi olmanızın sizi budala gösterdiğini sert fakat doğru örneklerle tespit etmek de.aklın esir alındığı yada kiraya verildiği size düşünme yap denilen ortamlarda hayat da kalmak güdüsünün ayıp kötü bir şey olmadığını insanın başka alanlarda da varlık gösterebileceğini ve kişisel menkıbenin türlü yollarının olduğu anlatılmak da içinde yaşadığı topluma methiyeler düzmeden sert bir eleştiri getiriyor özetle bize inanmaya dünden hazır olduğumuz yalanlar söylemiyor buda hiç keyifli değil farklı bir eser olduğu ortada okunduğunda daha iyi anlaşılacak dır hemen şipşak sabah dan akşama hızlıca biter mi sanmıyorum  aceleyle okunacak bir roman değil,iyi okumalar dilerim.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız