39,0 TL
Standart Teslimat : 23 Mayıs - 26 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Frida Kahlo Aşk ve Acı Kitap Açıklaması

 

20. yüzyılın popüler ikonlarından ressam, devrimci ve feminist Frida Kahlo’nun eserleri sürrealist olarak tanımlansa da kendisi bu tanımı, “Ben sürrealist bir ressam değilim. Asla hayallerimi resimlemedim. Yalnızca kendi gerçeğimi resimledim” diyerek reddetti. Sanat tarihinde ilk kez bir kadın, yalınlığı ve sakinliği acımasız denebilecek bir içtenlik ve “rahatsız edicilik”le  dile getirdi.


 


Tablolarının birçoğunda  kendi yüzünden yola çıkan Frida’nın yaşamöyküsü bize, Carol Hanisch’in kült olmuş “kişisel olan politiktir” mottosunun ne demek olduğunu anlatır. Çünkü o  ruhunu kattığı Meksika devrimini doğum günü ilan eden bir marjinal, hiç doğmamış oğluna isim koyup onunla düşlerinde konuşan bir hayalperest, aldatılan kadın imajına da topluma direndi¤i gibi direnen bir savaşçı,  tekerlekli sandalyeye mahkûm olduğunda bile ne sanatından ne de hayatından vazgeçmiş, tersine onları daha da yüceltmiş kutsal bir mücadeleci ve Diego Rivera ile yaşadığı aşkta, “senin sevmediklerini de sevdim ben” diyen taraftır. 


 


Durmaksızın ötekileştirilen hayatında kaderine razı olmayı değil, efsane olmayı seçen Frida, ölümü de yaşamı gibi başında çiçeklerle ve her zamanki güzelliğiyle karşılamıştır.


 


“Bir ressam olarak Frida, Diego’ya hiçbir şey borçlu değildi, yani Diego hiçbir zaman onun hocası olmadı, asla bir resmini düzeltmedi demek istiyorum. Hatta pek çok konuda tersi geçerliydi, çünkü Frida’nın onun üzerinde ahlaksal ve sanatsal olarak güçlü bir otoritesi vardı.”


-Alejandro Gomez-


 


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

09.12.2020

Şahaneydi

Bir kere dahahayran oldum, Frida gelmiş geçmiş en özel kadınlardan biri

28.01.2017

İlgiyle okudum

Gerçekten okunması gereken, insana birçok hissi yaşatan bir kitap. Sanki Frida'nın hayatını gökyüzünden izlemiş, her anına şahit olmuşsunuz gibi bir iz bırakıyor. Beni çok etkiledi.

11.01.2017

Kaderine razı olmamanın öyküsü

Kesinlikle bayılarak okuduğum bir kitaptı. Eğer ki sizler de benim gibi bir Frida aşığıysanız bittiğinde üzüleceğiniz bir kitap diyebilirim. Eser genel olarak Frida'nın hayatını birçok yönüyle ele alırken sosyal ve siyasal değişimleri de es geçmiyor. Bitmek bilmeyen bir direniş, her defasında ötekileştirilmeye inat kendine has tarzı ve hayatıyla imrenilen olmak.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.