29,25 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Babaya Mektup Kitap Açıklaması

 

Kafka’nın babası Hermann Kafka’ya Kasım 1919’da yazdığı bu mektup, alıcısına hiçbir zaman ulaşmadı. Yazarın yapıtlarına ve esin dolu dünyasına adım atmak için mükemmel bir giriş metni olan mektup, aynı zamanda 20. yüzyıl edebiyat tarihinin büyük itiraflarından biri sayılabilir.

Kafka, suçlayıcı bir tonla hafif bir ironinin birbirine karıştığı mektubunda, babası tarafından kabul görme talebini dillendirir. Aslında babasıyla arasındaki yabancılaşma ve iletişimsizliği, yapıtlarının çoğunda kendine mesele edindiği daha geniş kapsamlı varoluşsal bir açmazın parçası olarak görüyordu. Yazar evliliğe ve yetişkin bir erkek olmaya hazırlanan Georg Bendemann adlı karakterinin babası tarafından ölüme mahkûm edildiği Yargı adlı öyküsünde olduğu gibi, evlenememesinden ve yetişkin olamamasından babasını sorumlu tutuyordu.

Başarılı bir işadamı olan Hermann Kafka’nın oğluyla ilişkisinde, işlerini devam ettirecek tek erkek evladına yönelik geleneksel beklentisi belirleyici olmuştu. Bu, yeni oluşmuş ataerkil Yahudi orta sınıfının yaşadığı tipik baba-oğul çatışmasının yaygın bir örneğiydi aslında.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

23.05.2021

Acı ama Güzel

Kafka’nın babasıyla müthiş iç hesaplaşmasını okurken, bir taraftan keskin empati yeteneği, ayrıntıları gözlemleyişi, kabul görmek için uğraşısı, hassas kalbinin defalarca kırılışına şahit oluyoruz. Babama degil de ‘Babaya Mektup’ demesinden de aralarındaki uçurumu hissedebiliyoruz. En mükemmel baba-oğul ilişkisi yaşanların bile kendini bulacağı acı ama güzel bir kitap.

06.10.2020

çoğu yaşamın kendisi

Çoğu kişinin baba ya da oğul olarak günlük yaşamda karşılaştıklarına ayna tuttuğu gibi Kafka'nın ilk okunması gerektiğini düşündüğüm kitabıdır.

27.11.2019

Kendinden Bir şeyler

Kafka bu kitabında babasına serzenişte bulunuyor, her ailede olabilecek bazı sorunları içine atmış ve bu kitabında haykırıyor. Herkes kendinden birşeyler mutlaka bulacaktır bu kitapta

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.