81,6 TL
Standart Teslimat : 01 Aralık - 04 Aralık
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Fransız Teğmenin Kadını Kitap Açıklaması

 

John Fowles’ın eşsiz anlatımıyla Viktorya Dönemi’nin karanlık yüzünü görmeye hazır olun! Fowles’ın yayımlanan üçüncü romanı olan Fransız Teğmenin Kadını; 19. yüzyılın ortalarında geçen büyüleyici bir aşk hikâyesinin yanında dönemin en derin ve acı ayrıntılarını anlatıyor. Kendinizi Viktorya Dönemi hakkında bildiklerinizi sorgularken bulacağınız bu gizem, tarih ve aşk dolu romanı daha yakından inceleyelim...

 

"Fransız Teğmenin Kadını" adlı kitabı neden okumalısınız?

Fransız Teğmenin Kadını, Viktorya döneminde yaşayan paleontolog Charles Smithson'ın yaşadıklarına odaklanıyor. Geleneksel, varlıklı bir kadın olan Ernestina Freeman ile nişanlı olan Charles, toplum tarafından dışlanmış ve hor görülen; güzel olduğu kadar gizemli Sarah Woodruff ile tanışınca her şey alt üst oluyor. Viktorya döneminin ideolojisine tamamen zıt bir profile sahip olan Sarah ile tanışınca bu dönemde yaşamanın zorluklarını ve dönemin toplumsal normlarının insanlar üzerinde bıraktığı etkiyi deneyimlediğinizi hissedeceksiniz. John Fowles; dönemin tüm karanlık gerçeklerini gözler önüne sererek yazar kadınların yaşadığı zorlukları tüm detaylarıyla okuyucunun yüzüne vuruyor. Yazar, romanı boyunca satır aralarında verdiği zengin bilgilerle belki de birçok okurun farkında olmadığı konulara ve bilinmeyenlere ışık tutuyor. Varoluşçuluk üstüne sorgulamalarda bulunan ve birçok tema ile harmanlanan bu romanı okurken kendinizi geçmişle bugünü karşılaştırırken bulacaksınız. Fowles, ustaca kullandığı betimlemeler ile âdeta bir ressam gibi çiziyor mekânları; onlara hayat vererek okuyucuya derinlemesine bir okuma zevki yaşatıyor. Fransız Teğmenin Kadını; yazarın ince ince inşa ettiği karakterler üzerinden okuyucuya verdiği mesajlar, zaman zaman yer verdiği ironik yorumlarıyla ve eleştirileriyle benzersiz bir okuma deneyimi yaşamak isteyenlerin vazgeçilmezi olacak!

 

Bunları biliyor muydunuz?

John Fowles’ın, postmodern tarihî kurgu romanlarının en başarılı örnekleri arasında gösterilen Fransız Teğmenin Kadını’nın okuyucuya üç farklı son sunduğunu biliyor muydunuz? Peki ya romanını yazarken Thomas Hardy ve Claire de Duras gibi önemli isimlerden etkilendiğini?.. Yayımlandığı dönemden itibaren büyük bir ilgi gören roman, birçok dile çevrilerek dünya çapında bir üne ulaşmayı başarır. 2005 yılında Time tarafından en iyi 100 İngilizce romandan biri olarak seçilir ve başta akademi olmak üzere birçok alanda kapsamlı bir şekilde incelenir. Roman, 1981'de aynı adla beyaz perdeye uyarlanır (IMDb: 6.9/10); BAFTA ve Altın Küre ödülü de dahil olmak üzere çeşitli ödüller kazanır. Toplam 480 sayfadan oluşan ve orijinal ismi “The French Lieutenant's Woman” olan Fransız Teğmenin Kadını, 2000 yılında Ayrıntı Yayınevi etiketiyle Türkiye’de okuyucuya sunulur. Romanın Türkçeye tercümesini ise Aslı Biçen üstlenir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

2005 yılında hayata veda eden John Fowles’ın usta kaleminden çıkan Koleksiyoncu, Büyücü, Yaratık ve Abanoz Kule romanlarına göz atabilirsiniz. Benzer konularda kaleme alınan Tess ve Anna Karenina romanlarını inceleyebilir, dilerseniz listenize ekleyebilirsiniz.

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

John Fowles, Fransız Teğmenin Kadını’nda o güne kadar olanaksız gibi görünen bir işe kalkıştı: Viktorya dönemi realizminin etkinlik alanını ve şevkini, deneysel anlatım tekniğinin alaycılığı ve belirsizliğiyle bağdaştırmaya çalıştı. Fowles’un hikâye, tarih ve edebiyat eleştirisinin muazzam bir karışımı olan bu romanda başarıya ulaşması, hem yazarlık yeteneğinin hem de ne derece tutkulu bir hümanist olduğunun kanıtıdır. Viktorya dönemi realizmini hicveden roman, kibirli bir “anlatımda yerindelik” savı tarafından sözü edilmez kılınan şeylere dikkat çekerek realizmin çok yönlülüğe ve doğruluğa sahip çıkma yönündeki genel geçer iddiasının altını oyar. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

23.11.2020

Muhteşem

Yazarı mı ovsem kitabı mi bilmiyorum. O kadar farklı canlı bir anlatım ve ters köşe oluşlar.

23.10.2020

.

Kitabın konu aldığı Viktorya çağını günümüzle de kıyaslayarak romana dahil olan yazar  canlı bir anlatım sunuyor. Yer yer ironi kullanarak toplumsal olaylara da atıflarda bulunuyor.  Fransız Teğmenin Kadını sürükleyici, öğretici ve keyifli.

25.07.2020

Kadın

21. Yüzyılda öne çıkan insanın kendini yaratma derdine dair, 20. yüzyılda yazılmış bu roman diyor ki, en zorlu düzende bile, önceki yüzyıllarda da hep vardı. Bunun, bir kadının kendine sahip çıkış hikayesi olması da ayrıca etkili.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.