84,0 TL
Standart Teslimat : 01 Ekim - 04 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Fransız Teğmenin Kadını Kitap Açıklaması

 

İngiliz edebiyatının büyük ustalarından olan John Fowles, anlatı kurmaktaki mahareti, çarpıcı üslubu ve deneyciliğiyle dikkat çeken bir yazar. Hiç abartmadan yüzyılın en iyi romanları arasında sayabileceğimiz Fransız Teğmenin Kadını’nda bu özellikler mükemmel bir bileşime ulaşıyor. Öncelikle olağanüstü başarılı bir atmosfer yaratıyor yazar; Viktorya döneminde yaşamanın ne anlama geldiğini bütün netliğiyle ortaya seriyor. Sonra eşine az rastlanır bir gizem yaratıyor; Ve nihayet varoluşçuluğun “sahicilik” ve özgürlük arayan insan soyutlamasını ete kemiğe büründürüyor; ama tanrı anlatıcı rolünü de sorgulamaktan geri kalmıyor. Fowles dünya tarihinin en tutucu dönemlerinden biri olan, her şeyin ve özellikle de edebiyatın sıkı kurallara ve “görev” bilincine bağlı olduğu Viktorya çağından aykırı bir aşk öyküsüyle sesleniyor okura. Roman başarısını büyük ölçüde nefis diyaloglarına ve iki karakter arasındaki gerilime borçlu. Kadınların “görev”lerinin boyun eğme ve çocuk yapmayla sınırlı olduğu bir dönemde, romanın kadın kahramanı Sarah, inanılmaz sezgi gücü, özgürlüğe olan tutkusu ve estetik olana duyduğu sevgiyle hemen romanın çekim merkezine yerleşiyor. Toplumsal kodları umursamaksızın sevmek neyi gerektiriyorsa onu yapmaktan kaçınmayan özgür bir kadın Sarah. Erkek kahraman Charles ise görmüş geçirmiş bir aristokrat; ama görmüş geçirmişlik ile bir aristokrattan beklenenler arasındaki dengeyi tutturmakta zorlanan biri. Sarah’yla tanıştıktan sonra bu bıçak sırtındaki denge darmadağın olur. Charles, çağının toplumsal statüsünün, eş dost çevresinin talepleri ile yolu aşktan geçen Aşkınlık ve Sahicilik, tek kelimeyle Özgürlük arayışı arasında bir seçim yapmak zorunda kalır... Roman okumanın benzersiz hazzından haberdar olanlar, Nabokov’un deyimiyle “belkemiğini titreten” kitaplar okumayı özleyenler ve sahici bir aşk yolculuğuna çıkmak isteyenler için...


“Fransız Teğmenin Kadını yalnız bu yüzyıl yazılmış en iyi tarihi romanlardan biri değil, hayatta okuduğum en esrarlı ve mantıklı aşk romanı da... Okuyun...” - Orhan Pamuk -


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

John Fowles, Fransız Teğmenin Kadını’nda o güne kadar olanaksız gibi görünen bir işe kalkıştı: Viktorya dönemi realizminin etkinlik alanını ve şevkini, deneysel anlatım tekniğinin alaycılığı ve belirsizliğiyle bağdaştırmaya çalıştı. Fowles’un hikâye, tarih ve edebiyat eleştirisinin muazzam bir karışımı olan bu romanda başarıya ulaşması, hem yazarlık yeteneğinin hem de ne derece tutkulu bir hümanist olduğunun kanıtıdır. Viktorya dönemi realizmini hicveden roman, kibirli bir “anlatımda yerindelik” savı tarafından sözü edilmez kılınan şeylere dikkat çekerek realizmin çok yönlülüğe ve doğruluğa sahip çıkma yönündeki genel geçer iddiasının altını oyar. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

23.11.2020

Muhteşem

Yazarı mı ovsem kitabı mi bilmiyorum. O kadar farklı canlı bir anlatım ve ters köşe oluşlar.

23.10.2020

.

Kitabın konu aldığı Viktorya çağını günümüzle de kıyaslayarak romana dahil olan yazar  canlı bir anlatım sunuyor. Yer yer ironi kullanarak toplumsal olaylara da atıflarda bulunuyor.  Fransız Teğmenin Kadını sürükleyici, öğretici ve keyifli.

25.07.2020

Kadın

21. Yüzyılda öne çıkan insanın kendini yaratma derdine dair, 20. yüzyılda yazılmış bu roman diyor ki, en zorlu düzende bile, önceki yüzyıllarda da hep vardı. Bunun, bir kadının kendine sahip çıkış hikayesi olması da ayrıca etkili.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.