52,7 TL
Standart Teslimat : 31 Mayıs - 03 Haziran
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla Kitap Açıklaması

 


Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla yazarının özellikle iki amacı gözeterek kaleme aldığı bir klasiktir: "Tarihi ekonomi teorisiyle ve ekonomi teorisini tarihle açıklamak." Huberman'a göre "bu düğümlenme önemli ve zorunludur. Ekonomik yanına gerekli ilgi gösterilmeyince tarih öğrenimi sakat kalır. Ekonomi teorisi de tarihî arka planından soyutlandığında anlamsızlaşır. 'Sıkıcı bilim', tarihî bir boşluk içinde öğretildiği ve incelendiği sürece sıkıcı kalacaktır." Okunduğunda görüleceği gibi, yazar sözünü ettiği amaçlara bütünüyle ulaşmıştır. İncelediği dönemin toplumsal ve ekonomik yapısı ile, bu temel üstünde gelişen fikir ve eylemler arasındaki ilişkileri böylesine ustalıkla ortaya koyan pek az çalışma vardır. İşte bu başarıdır ki, eldeki kitabın 1936'dan beri birçok dile çevrilerek her meslek ve eğitim düzeyinden yarım milyonun üzerinde okuyucu bulmasını ve aradan geçen yıllara rağmen tekrar tekrar basılmasını sağlamıştır.


"Kitabımızın geniş kapsamlı olduğu iddiasında değiliz. Ne bir iktisadî tarih, ne de bir iktisat düşüncesi tarihidir - ikisinden de bir parça. İktisadî kurumların gelişmesi çerçevesi içinde bazı öğretilerin doğdukları anda niçin doğduğunu, toplumsal hayatın dokusu içinden nasıl fışkırdıklarını, dokunun kalıbı değiştikçe nasıl gelişip, değişip, sonunda yok olduklarını açıklamak yolunda bir çabadır."
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 338

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

20.04.2021

Ideal bir kitap

Bu kitap ders kitabı niteliğinde de okunabilir,okutulabilir. Anlatılan dönemden kapitalizme, sosyalizme kadarki işleyişi yazar sıkmadan anlatmış. Okunması gereken bir kitap.

10.10.2020

Okunmalı

Kitap, feodal düzende iktidasî yaşamdan başlayarak kapitalizmin -ismi bu olmasa da- feodalizmi yenmesini anlatarak sosyalist devrime değinmekte ve kapitalizminin isleyişini anlatmaktadır. Bunun yanında kitabın bir bölümünde Adam Smith'den sonraki iktisadî düşünürlerin üzerinde durularak anlatıma farklılık katılmıştır. Genel bilgi açışından mutlaka okunması gerekir.

22.05.2020

Muhteşem

Bu konulara ilgi duyuyorsanız mutlaka okunması gereken kitaplar arasında olmalı. Huberman, eğlenceli anlatımıyla tarihi akılda kalıcı kılarken, pek çok iktisadi kavramı da en sade ve anlaşılır şekliyle anlatmış. Kafanızda pek çok şey yerine oturacak, bazen anlaşılmaz gelen günümüz şartlarına yeni bir bakış açısı ile bakacaksınız.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.