Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Dörtlükler - Hasan Ali Yücel Klasikleri

Dörtlükler - Hasan Ali Yücel Klasikleri

Dörtlükler - Hasan Ali Yücel Klasikleri

9/10 - 62 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Yayınevi :

İş Bankası Kültür Yayınları , Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi

  • 60 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Ömer Hayyam: doğum ve ölüm tarihleri çeşitli kaynaklara göre farklılık gösterse de, II. yüzyılın ortalarında doğduğu, 12. yüzyılın ilk çeyreği civarında öldüğü kabul edilen İranlı şair, felsefeci ve bilim adamı. Günümüzde ise, daha çok "rubai" türünün yaratıcısı olarak kabul gören Hayyam'ın dörtlükleri, Türkçe'ye Yahya Kemal ve Abdülbaki Gölpınarlı başta olmak üzere pek çok kez çevrildi. Sabahattin Eyüboğlu'nun çevirisi de, bunlar arasında en sevilenlerinden biri.

Sabahattin Eyüboğlu (1908-1973), Hasan Âli Yücel'in kurduğu Tercüme Bürosu'nun başkan yardımcısı ve Cumhuriyet döneminin en önemli kültür insanlarından biriydi. Tek başına ya da "imece" birlikteliğiyle yaptığı çeviriler, Hayyam'dan Montaigne'e, Platon'dan Shekespeare'e hep, dünya kültürünün doruk adlarındandı.


Ciltli:

Sayfa Sayısı: 212

Baskı Yılı: 2006


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 216

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 50

Baskı Yılı: 2006


Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2006

Sayfa Sayısı : 216

Dil : Türkçe

ISBN: 9789754586923


Yorumlar (3)

Önemli eser

Kitap mükemmel! Mutlaka okumalısınız. Baskı da çok çok iyi. Sadece yanında asıl dilini de verebilirlermiş.

kaliteli baskı

Okumak gerçekten zevkli oluyor. Hayyam´ın dörtlüklerini böyle güzel ciltlenmiş bir kitapda okumak da ayrı bir tat katıyor.

Ölmeden okunmalı.

Kesinlikle ölmeden okunmalı bir kitap. Ömer Hayyam rubailerinin birçok Türkçe çevirisi var, aralarında en iyi çeviriyi Sebahattin Eyüboğlu yapmış gözüküyor. Hayata bakış açısını değiştiren, hatta hayatı Hayyamdan Önce / Hayyamdan Sonra olarak kategorize edebilecek kadar mükemmel bir kitap.