4/5 - 320 Kişi Yorum Yap, Kazan!

Hamur Tipi : 2. Hamur

Baskı Sayısı : 10. Basım

İlk Baskı Yılı : 2003

Sayfa Sayısı : 349

Ebat : 14x21

Medya Cinsi : Ciltsiz

Dil : Türkçe

"Cesur Yeni Dünya" bizi "Ford'dan sonra 632 yılına" götürür. Bu dünyanın cesur insanları kapısında "Cemaat, Özdeşlik, İstikrar" yazan Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi'nde üretilirler. Kadınların döllenmesi yasak ve ayıp olduğu için, " ... Tamamını gör
12,22 TL
22,22 TL %45
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Aldous Huxley

Aldous Huxley

Aldous Huxley, 1894'te İngiltere'nin Sussex bölgesindeki Godalming'de doğdu. Birçok ünlü bilim adamı ve sanatçı yetiştirmiş olan Huxley ailesinden geliyordu. Oxford'daki Eton College'da okuduğu sıralar gözlerindeki bir rahatsızlık yüzünden kör olma tehlikesiyle karşılaşınca öğrenimine ara vermek zorunda kaldı. Sonradan Balliol College'ı bitirdi. Edebî inceliğini ve zekâsını olduğu kadar, insan ilişkilerine duyduğu il ... Tamamını gör

Yazarın Diğer Eserleri

Kitap Açıklaması

"Cesur Yeni Dünya" bizi "Ford'dan sonra 632 yılına" götürür. Bu dünyanın cesur insanları kapısında "Cemaat, Özdeşlik, İstikrar" yazan Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi'nde üretilirler. Kadınların döllenmesi yasak ve ayıp olduğu için, "annelik' ve 'babalık' pornografik birer kavram olarak görülür Toplumsal istikrarın temel güvencesi olan şartlandırma hipnopedya -uykuda eğitim- ile sağlanır. Hipnopedya sayesinde herkes mutludur; herkes çalışır ve herkes eğlenir. "Herkes herkes içindir."

"Cesur Yeni Dünya"nın önemi yalnızca ardılları için bir standart oluşturması ve karamsar bir gelecek tasarımının güçlü betimlemesiyle değil, aynı zamanda 'birey yok edilse de süren macerasının' sağlam bir üslupta anlatılmasıyla da ilgili. Huxley, yapıtını ütopa geleneğinin kuru anlatımının dışına çıkarıp 'iyi edebiyat' kategorisine yükseltiyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Huxley’nin fütüristik düstopyası, devlet gücünün tüm vatandaşlarının akıllarında sömürü ve icraat sınırlarını telafisiz şekilde silikleştirecek kadar çok ve etkin yolsuzluk yaptığını keşfettiği bir dünyayı anlatır. Dünya Devleti’nin ortaya koyduğu sosyal istikrar ideali, tüketimin arttırılması ve sayısız karmaşık teknolojiyle gerçekleşmiştir. Bunların arasında, Devlet’in erdem kontrolünü zorunlu kılarak yürüttüğü insanın tekelci üretimi ve gelişigüzel cinsel ilişki vardır. Hiyerarşik şekilde sıralanmış beş sosyal sınıfın her biri kendi kendilerini tatmin etmeyi teşvik etmek üzere, karmaşık doğum öncesi ve sonrası oran düzenlemesine tabi tutulmaktadır. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%73,7
%18
%5,4
%2,2
%0,6
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

12.03.2019

Sınırsızlık Günü

Murakami'nin yazdığı bu hayal dünyasının sınırlarını zorlayan kitabı okumaya ilk başladığınızda 'Kafam karman çorman oldu' diyeceksiniz fakat sayfaları çevirdikçe sizi içine çeken bu kitabı elinizden bırakamayacaksınız. Böyle bir hayal gücü, böyle bir anlatım tarzı sizi kitapla anlamadan bir edecek ve farkına vardığınızda da her şey için çok geç olacak. Okurken şaşkınlığınızı gizlemeye çalışmayın, başaramazsınız.

03.03.2019

Geleceğe bir göz atın.

1932 de yazılan bir kitap şuan da yapılan üreme çalışmalarının gelebileceği yerleri sanki orada yaşamışçasına müthiş bir kurguyla anlatıyor mutlaka okunmalı. Geleceğe bir göz atın.

02.03.2019

Ahlak Anlayışınızı Baştan Şekillendirecek

Bu kitabı elinize ilk aldığınızda irkileceksiniz, belki mideniz bulanacak. Kitabın bir distopya kitabı olduğunu düşüneceksiniz, ama kitap ne bir distopya ne bir ütopya. Belki şiddetsiz  bir dünya için bu katlanılanılar gereklidir.