4/5 - 327 Kişi Yorum Yap, Kazan!

Hamur Tipi : 2. Hamur

Baskı Sayısı : 10. Basım

İlk Baskı Yılı : 2003

Sayfa Sayısı : 349

Ebat : 14x21

Medya Cinsi : Ciltsiz

Dil : Türkçe

"Cesur Yeni Dünya" bizi "Ford'dan sonra 632 yılına" götürür. Bu dünyanın cesur insanları kapısında "Cemaat, Özdeşlik, İstikrar" yazan Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi'nde üretilirler. Kadınların döllenmesi yasak ve ayıp olduğu için, " ... Tamamını gör
12,22 TL
22,22 TL %45
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Aldous Huxley

Aldous Huxley

Aldous Huxley, 1894'te İngiltere'nin Sussex bölgesindeki Godalming'de doğdu. Birçok ünlü bilim adamı ve sanatçı yetiştirmiş olan Huxley ailesinden geliyordu. Oxford'daki Eton College'da okuduğu sıralar gözlerindeki bir rahatsızlık yüzünden kör olma tehlikesiyle karşılaşınca öğrenimine ara vermek zorunda kaldı. Sonradan Balliol College'ı bitirdi. Edebî inceliğini ve zekâsını olduğu kadar, insan ilişkilerine duyduğu il ... Tamamını gör

Yazarın Diğer Eserleri

Kitap Açıklaması

"Cesur Yeni Dünya" bizi "Ford'dan sonra 632 yılına" götürür. Bu dünyanın cesur insanları kapısında "Cemaat, Özdeşlik, İstikrar" yazan Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi'nde üretilirler. Kadınların döllenmesi yasak ve ayıp olduğu için, "annelik' ve 'babalık' pornografik birer kavram olarak görülür Toplumsal istikrarın temel güvencesi olan şartlandırma hipnopedya -uykuda eğitim- ile sağlanır. Hipnopedya sayesinde herkes mutludur; herkes çalışır ve herkes eğlenir. "Herkes herkes içindir."

"Cesur Yeni Dünya"nın önemi yalnızca ardılları için bir standart oluşturması ve karamsar bir gelecek tasarımının güçlü betimlemesiyle değil, aynı zamanda 'birey yok edilse de süren macerasının' sağlam bir üslupta anlatılmasıyla da ilgili. Huxley, yapıtını ütopa geleneğinin kuru anlatımının dışına çıkarıp 'iyi edebiyat' kategorisine yükseltiyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Huxley’nin fütüristik düstopyası, devlet gücünün tüm vatandaşlarının akıllarında sömürü ve icraat sınırlarını telafisiz şekilde silikleştirecek kadar çok ve etkin yolsuzluk yaptığını keşfettiği bir dünyayı anlatır. Dünya Devleti’nin ortaya koyduğu sosyal istikrar ideali, tüketimin arttırılması ve sayısız karmaşık teknolojiyle gerçekleşmiştir. Bunların arasında, Devlet’in erdem kontrolünü zorunlu kılarak yürüttüğü insanın tekelci üretimi ve gelişigüzel cinsel ilişki vardır. Hiyerarşik şekilde sıralanmış beş sosyal sınıfın her biri kendi kendilerini tatmin etmeyi teşvik etmek üzere, karmaşık doğum öncesi ve sonrası oran düzenlemesine tabi tutulmaktadır. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%73,4
%17,6
%5,9
%2,2
%0,9
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

22.03.2019

Harika bir eser

Romanın kurgusu Londra'da 26. yüzyılda geçmektedir ve distopik bir atmosfer mevcuttur. Romanda üreme teknolojisi, öjenik ve hipnopedi (uykuda öğretim) sayesinde toplum değiştirilmiştir. Aslında tanımlanan dünya bir ütopya olarak da gözükebilir, fakat ironik bir ütopya; zira insanlık sağlıklı, teknolojik açıdan gelişmiş, savaşlar ve yoksulluk yok edilmiştir; tüm ırkların eşit olduğu ve herkesin mutlak olarak mutlu olduğu bir dünya vardır. Fakat, ironik biçimde, tüm bu gelişmeler birey için çok önemli olan birçok değerin yok edilmesi, kaldırılması ile başarılmıştır; aile, kültürel çeşitlilik, sanat, edebiyat, din ve felsefe artık yoktur. Ayrıca salt zevki önüne gelenle seks yapmada ve uyuşturucu kullanımında bulan toplum hazcı (hedonistik) bir topluma dönüşmüştür.

21.03.2019

Cesur Yeni Dünya!

Başta hikayeye adapte olmakta zorlansam da karakterleri ve kitabın dünyasını tanıdıkça keyif almaya başladım. Hikayemiz 2500'lü yıllarda geçiyor. Ancak biz bunu hikayede Ford'tan Sonra yani FS 600'lerde olarak okuyoruz. Ünlü otomobil üreticisi Ford'un sistemini, insanlığın gelişimine uyarlamış yazar.Aile kavramının olmadı, bütün zevkleri doyasıya yaşamayı öngören ancak sanatsal üretimi sınırlayan, insanların düşünmesini engelleyen bir dünya düzeni var. Herkes mutlu. En zekisi de en aptalı da bir düzenin özenle seçilmiş parçaları. İnsanlar daha embriyo haldeyken şartlandırılıyor ve yaşamları buna göre dizayn ediliyor. Arada hayatı sorgulayanlar çıkarsa da cezaları kesiliyor.Bugün bile çağının ötesinde denilebilecek bir hikaye olduğunu söylemek mümkün. Bu kitaba şans vermenizi öneriyorum.

12.03.2019

Sınırsızlık Günü

Murakami'nin yazdığı bu hayal dünyasının sınırlarını zorlayan kitabı okumaya ilk başladığınızda 'Kafam karman çorman oldu' diyeceksiniz fakat sayfaları çevirdikçe sizi içine çeken bu kitabı elinizden bırakamayacaksınız. Böyle bir hayal gücü, böyle bir anlatım tarzı sizi kitapla anlamadan bir edecek ve farkına vardığınızda da her şey için çok geç olacak. Okurken şaşkınlığınızı gizlemeye çalışmayın, başaramazsınız.