4/5 - 344 Kişi Yorum Yap, Kazan!

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 349

Ebat : 14x21

İlk Baskı Yılı : 2003

Baskı Sayısı : 10. Basım

Dil : Türkçe

Medya Cinsi : Ciltsiz

"Cesur Yeni Dünya" bizi "Ford'dan sonra 632 yılına" götürür. Bu dünyanın cesur insanları kapısında "Cemaat, Özdeşlik, İstikrar" yazan Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi'nde üretilirler. Kadınların döllenmesi yasak ve ayıp olduğu için, " ... Tamamını gör
13,2 TL
24,0 TL %45
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Aldous Huxley

Aldous Huxley

Aldous Huxley, 1894'te İngiltere'nin Sussex bölgesindeki Godalming'de doğdu. Birçok ünlü bilim adamı ve sanatçı yetiştirmiş olan Huxley ailesinden geliyordu. Oxford'daki Eton College'da okuduğu sıralar gözlerindeki bir rahatsızlık yüzünden kör olma tehlikesiyle karşılaşınca öğrenimine ara vermek zorunda kaldı. Sonradan Balliol College'ı bitirdi. Edebî inceliğini ve zekâsını olduğu kadar, insan ilişkilerine duyduğu il ... Tamamını gör

Yazarın Diğer Eserleri

Kitap Açıklaması

"Cesur Yeni Dünya" bizi "Ford'dan sonra 632 yılına" götürür. Bu dünyanın cesur insanları kapısında "Cemaat, Özdeşlik, İstikrar" yazan Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi'nde üretilirler. Kadınların döllenmesi yasak ve ayıp olduğu için, "annelik' ve 'babalık' pornografik birer kavram olarak görülür Toplumsal istikrarın temel güvencesi olan şartlandırma hipnopedya -uykuda eğitim- ile sağlanır. Hipnopedya sayesinde herkes mutludur; herkes çalışır ve herkes eğlenir. "Herkes herkes içindir."

"Cesur Yeni Dünya"nın önemi yalnızca ardılları için bir standart oluşturması ve karamsar bir gelecek tasarımının güçlü betimlemesiyle değil, aynı zamanda 'birey yok edilse de süren macerasının' sağlam bir üslupta anlatılmasıyla da ilgili. Huxley, yapıtını ütopa geleneğinin kuru anlatımının dışına çıkarıp 'iyi edebiyat' kategorisine yükseltiyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Huxley’nin fütüristik düstopyası, devlet gücünün tüm vatandaşlarının akıllarında sömürü ve icraat sınırlarını telafisiz şekilde silikleştirecek kadar çok ve etkin yolsuzluk yaptığını keşfettiği bir dünyayı anlatır. Dünya Devleti’nin ortaya koyduğu sosyal istikrar ideali, tüketimin arttırılması ve sayısız karmaşık teknolojiyle gerçekleşmiştir. Bunların arasında, Devlet’in erdem kontrolünü zorunlu kılarak yürüttüğü insanın tekelci üretimi ve gelişigüzel cinsel ilişki vardır. Hiyerarşik şekilde sıralanmış beş sosyal sınıfın her biri kendi kendilerini tatmin etmeyi teşvik etmek üzere, karmaşık doğum öncesi ve sonrası oran düzenlemesine tabi tutulmaktadır. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%72,9
%17,6
%6,2
%2,4
%0,9
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

28.06.2019

İlgi çekici

Tanıtım bülteninde n bile çok ilgi çekici olduğu anlaşılıyor kitabın

21.06.2019

Özgün bir eser

Düşünce ve mesaj olarak iyi ancak edebiyat olarak zayıf eserdir. sistem ve ideoloji üzerine farklı bakış açıları kazandırıp düşündürebilir ancak hikayenin kurgusu olmamıştır. kendi içinde çelişkileri ve mantık hataları olan pek çok yer barındırmaktadır. buna rağmen sistemsel eleştiri için bile okunur.Her ne kadar distopya denilse de bence dünyanın tam olarak ihtiyacı olan sistemi anlatan eser.herkesin tam olarak mutlu olmasını sağlayacağı için uygulamasının en kısa sürede yapılmasının gerektiğini düşüyorum.Kitabın sizi kendi dünyasının içine alıp gerçek dünyayı ütopya gibi gösteren bir tarafı var ki bence harika, ayrıca..

06.06.2019

1930larda lecek ancak bu kadar öngörülebilirdi

Ütopya mı distopya mı tartışmalarını bir kenara bırakırsak, o yıllarda yazılıp da geleceği aslında bir açıdan öngörmüş bir kitap. kitaptaki dünyada insanlar mutlu ve bir bakıma işlevsiz. "özgürce" yaşadıkları bu dünyanın aslında günümüzden pek de farklı olmadığını anlıyoruz. hatta bazen kitabın dünyasında yaşamak mı günümüz dünyasında yaşamak mı daha kabul edilebilir sorusunu kendimize soruyoruz. Ancak edebi yönden pek doyum alamasam da bu alandaki diğer pek çok romana hatta filmlere dahi ilham verdiğini düşündüğüm bir kitap, o yüzden okunmalı.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız