49,7 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Cehenneme Övgü Kitap Açıklaması

 

Gündüz Vassaf'ın ilk çıktığı yıllarda adından sıkça söz ettiren Cehenneme Övgü adlı eseri, gözden geçirilmiş ve genişletilmiş baskısıyla bir kez daha okuyuculara sunuluyor. Cehenneme Övgü, bir yandan insanların küçük totaliter dünyalarını deşifre ederken öte yandan da gerçekleri acımasızca okuyucunun yüzüne vuruyor. Her ne kadar özgürlükçü olmaktan bahsedilse de aslında herkesin içinde totaliter bir diktatörün yattığını, insanların etrafındaki her şeyi ve herkesi kendi kalıplarına uydurma eğiliminde olduğunu çarpıcı örneklerle anlatıyor. Cehenneme Övgü, herkesin kendisiyle hesaplaşması gerektiğini söyleyen kışkırtıcı bir manifesto.

 

"Cehenneme Övgü" adlı kitabı neden okumalısınız?

Ölüm denilen hadise, dünyada ilk kez Kabil'in kardeşi Habil'i öldürmesiyle vücut buluyor. Dolayısıyla ilk ölüm, doğal yollarla değil bir cinayet sonucunda gerçekleşiyor. Yalnızca bu olay bile içinde yaşadığımız dünyanın çelişkilerle dolu olduğunu bizlere anlatıyor. İnsanların her yönden bel bağladığı bu dünya, aslında Tanrı'nın Adem'i cezalandırmak için gönderdiği yer değil midir? O hâlde neden herkes celladına aşık olmuş gibi davranıyor? Gündüz Vassaf, Cehenneme Övgü adlı eserinde daha önce hiç düşünmediğiniz, tehlikeli olarak addedilen fikirleri mercek altına alıyor. Yazar, hayattaki somut ve soyut totaliter ögeleri inceleyerek ortaya çıkan sorulara akılcı cevaplar veriyor. Gündüz Vassaf'ın mükemmel üslubuyla kaleme aldığı Cehenneme Övgü'de totaliter gündüzün karşısında özgürlükçü gece bulunuyor. Kitap bu yönüyle insanın içindeki karanlığa bir anlamda göz kırpıyor. Çağının çok ötesinde bir yazar ve düşünür olan Vassaf; herkesçe bilinen aşk, ölüm, evlilik gibi konuları farklı açılardan değerlendirerek kolektivist düşünce ve sistemlere ustaca göndermeler yapıyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Cehenneme Övgü,insan doğasının karanlık dehlizlerinde gezinmeyi seven okurlar için başyapıt sayılabilecek bir eser. Kitap, yalnızca girişinde yer alan "Geceye Övgü" kısmıyla bile düşünsel anlamda bir zenginliği okurlara sunar. Eser; uzun uzadıya açıklama yapmaya gerek duymadan, basit ama etkileyici bir anlatımla, kalıplaşmış fikirleri yeni baştan sorgulamaya iter. Vassaf, ortaya koyduğu savlarla gözünüzün önünde fark edemediklerinizi veya sizden saklananları gün yüzüne çıkarmak adına cesurca adımlar atar. Cehenneme Övgü, sorgulayıcı bir düşünce sistemine "Merhaba." derken içerisinde yer yer nihilist söylemler barındırır.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Yazarın Cehenneme Övgü kitabı dışında başka birçok eseri bulunuyor. Cehenneme Övgü adlı kitabı okuduktan sonra dilerseniz yazarın Cennetin Dibi-Modern Zamanlarda Eğlencelik Hayat, Mehmet'in Babası Nâzım, Medeniyet, Kültür, Sanat, Kimliğimi Kaybettim, Hükümsüzdür!, Gençliğimin Kayıp Yılları: 40 Yıl Önce 40 Yıl Sonra Amerika-Rusya ve Ne Yapabilirim? Geleceğe Kartpostallar isimli kitaplarına göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

26.04.2022

Güzeldi

Akıcı bir kitap, bazı bölümleri baya beğendim düşüncelere sevk ediyor 4/5

31.05.2021

Mutlaka okunmalı

Son zamanlarda okuduğum en güzel kitaplardan biri, herkesin seveceği bir kitap

23.04.2021

Güzel kitap

Okuyan herkesi şöyle bir silkeleyip kendimize bakmayı sağlayan derinlikle içimizdeki totoliteri ortaya koyan bir kitap...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.