Ürün geçici olarak temin edilememektedir
;

Çarklar Arasında Kitap Açıklaması

 

Hermann Hesse’nin kendi yaşamöyküsüyle de paralellikler taşıyan Çarklar Arasında’nın kahramanı Hans Giebenrath, Almanya’nın küçük bir kasabasında yaşamaktadır. İçedönük ama çok yetenekli bir genç olan Hans, devletin açtığı yatılı okul sınavına kasabadan gösterilebilecek tek adaydır. Sınavda başarılı olmasının ardından Hans’ı sıkı çalışma günleri bekler. Tek hedefi başarılı olmak, küçük düşmemek, ailesini ve çevresindekileri hayal kırıklığına uğratmamaktır. Oysa okulda tanıştığı Hermann, onun hayata bakışını, ileriye dönük planlarını değiştirir. Çünkü Hermann için hayat, ders çalışma üzerine kurulu değildir.

Hesse’nin, yaşadığı yüzyılın ilk yarısında geçerli eğitim sistemini eleştirdiği Çarklar Arasında, insanın, doğanın yarattığı haliyle hiçbir düzenin hüküm sürmediği bir cangıla benzediği düşüncesinden yola çıkıyor, okullarda verilen eğitimle doğal insanın belli sınırlar içinde zorla tutulmaya çalışılmasına karşı çıkıyor. Hesse’nin insancıl ve barışsever felsefesi, tüm eserlerinde olduğu gibi bu romanda da ön sırada yer alıyor.

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

06.09.2015

ÇARKLAR ARASINDA

Kitapla ilgili yapılan değerlendirmeler, kitabın arka kapağındaki özet kitapa karşı olusan beklentimi tam olarak karşılamadı.Bunda Kamuran Sipalin cevirisinin etkisi büyük. Egitim sistemin carpikligi uzerine bir eleştiri anlatisi olarak tanitimi yapilan kitapta bu konu cok derinlemesine işlenmemiş. O hissi vermiyor okuyucuya. Ama herşeye rağmen okunmalı bu kitap. Bir insanin ruhunun derinliklerinde yatan ve bunu yaşama firsati etrafindaki insanların beklentilerinde kaybeden Hansin hikayesi...Bu acidan baktığınızda iyi bir roman

18.10.2007

Mükemmel

Eğitim sistemi çok iyi bir şekilde eleştirilmiş. Baş karakter Hans'ın aile, din ve okul gibi etkenlerle girdiği bunalımı anlatıyor. Hans'tan çok arkadaşı asi Hermann dan etkilendim. Eğitimle ile ilgili geçen şu söz kitabı özetliyor aslında... "İnsan doğası gereği balta girmemiş bir orman gibidir. Eğitim isteğimiz dışında bu ormana girer ve bizleri zorla belli sınırlar içine sokar." Önceleri Hans'ın çarka uyum sağlamaları ardından arkadaşı Hermann sayesinde farklı bir insana dönüşmesi, ama istediklerini hayata geçirememesi... ardından okul müdüründen gelen şu söz... derslerini çalış, Hermann'la görüşmen yasak yoksa çarklar arasında kalırsın... sonlarında Hans'ın onların kurallarına uymayıp en doğru yolu seçmesi... etkileyici demek az kalır, kitap budur diyorum...

25.05.2007

4 Yıldız

Kitap Okul-Roman denilen türün başarılı örneklerinden. İlk gençlik döneminde yaşanılan çıkmazları, bunalımları, yalnızlığı ve beklentileri Herman Hesse gözüyle okuduğunuzda hiç yabancılık çekmeyeceğinize eminim. Özellikle günümüzde yarış atı misali yetiştirilen çocuklar ( ki eminim bir çoğumuz bu hissi yaşamışızdır ) bu kitapta kendilerinden birisini bulacaklar. Üzerindeki baskılar karşısında zaman içinde uyum gösteremeyip doğaya, kendisine dönen bir çocuğun hüzün veren öyküsü.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.