Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Bülbülü Öldürmek Kitap Açıklaması

 

Odak noktasına insanı yerleştiren çok yönlü bir romanla tanışmaya ne dersiniz? Amerikalı yazar Harper Lee, Bülbülü Öldürmek adlı romanında insanı pek çok yönüyle ele alıyor ve çarpıcı tespitlerini etkileyici bir kurguyla okurlara sunuyor. Romanın konusunu oluşturan hikâye, insanlığın yüzyıllardır kurtulamadığı bir sorun olan ırkçılık ekseninde dönüyor ve ırkçılıkla ilişkili daha pek çok konuyu kapsıyor. Gelin; okurlarına iyi, kötü, haklı, haksız, zulüm ve adalet kavramlarını yeniden sorgulatan romanın içeriğinden biraz bahsedelim.

 

"Bülbülü Öldürmek" adlı kitabı neden okumalısınız?

Harper Lee'nin ilk romanı olan Bülbülü Öldürmek, 360 sayfadan oluşuyor. Roman, yazarın çocukken şahit olduğu bir olaya dayanıyor ve özellikle karakterler açısından hayatıyla paralellik gösteriyor. Irkçılığı konu alan hikâye, ABD'nin güneyindeki Alabama eyaletinde geçiyor ve Scout takma adlı küçük bir kız çocuğu tarafından anlatılıyor. Asıl adı Jean Louise Finch olan Scout'a hikâye boyunca abisi Jem, babası Atticus, çocukluk arkadaşı Dill ve siyahi bir kadın olan hizmetçileri Calpurnia eşlik ediyor. Ayrıca Alexandra Hala, Bayan Dubose, Boo Radley, Bayan Maudie, Tom Robinson ve Mayella Ewell adlı karakterler de farklı zamanlarda hikâyeye dâhil oluyor. Siz de bu etkileyici romanı okuyarak olaylara küçük Scout'un gözünden bakabilir; ırkçılık ve adaletsizlik gibi sorunlar hakkında derin düşüncelere dalabilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Bülbülü Öldürmek adlı romandaki Dill karakterinin ilham kaynağının Harper Lee'nin çocukluk arkadaşı Truman Capote olduğunu biliyor muydunuz? Amerikalı yazar Truman Capote'nin “Yaşama sevinciyle dolu, dokunaklı ve nadiren rastlayacağınız türden bir roman.” olarak nitelendirdiği eser, özgün dili İngilizcede orijinal adı "To Kill A Mockingbird" olarak ilk kez 1960 yılında yayımlanır. Yayımlandığı ilk günden itibaren okurlardan yoğun ilgi görür ve kırktan fazla dile çevrilir. İlk kez 1963 yılında Özay Sunar tarafından Türkçeleştirilerek Halk Kitabevi aracılığıyla Türkiye'deki okurlarla buluşturulur. Yıllar boyunca pek çok kez farklı çevirmenler tarafından tercüme edilen ve çeşitli yayınevleri tarafından basılan eser, Ülker İnce çevirisiyle 2014 yılında Sel Yayıncılık tarafından ve 2020 yılında Epsilon Yayınevi tarafından yayımlanır. 1961 Pulitzer Edebiyat Ödülü'ne layık görülen eser, 1962 yılında beyaz perdeye uyarlanır. Bu etkileyici hikâyeye bir de izleyici olarak şahit olmak isterseniz Robert Mulligan yönetmenliğinde çekilen Oscar ödüllü ABD yapımı "To Kill A Mockingbird" (IMDb: 8.3) filmini izleyebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Harper Lee'nin Bülbülü Öldürmek adlı romanını sevdiyseniz hikâyenin devamı niteliğindeki Tespih Ağacının Gölgesinde adlı eseri de okuyabilirsiniz. Dilerseniz Toni Morrison'ın yazdığı En Mavi Göz, Kathryn Stockett'in yazdığı Duyguların Rengi, Alice Walker'ın yazdığı Renklerden Moru ve Sue Monk Kidd'in yazdığı Arıların Gizli Yaşamı adlı romanlara da göz atabilirsiniz.

 

Ödüller

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

20.10.2021

Akıcı

Kesinlikle okunması gereken bir kitap. Okurken nasıl bittiğini anlayamacağımız bir eser. Bir solukta bitti.

12.04.2021

Zulüm önyargılı insanlardan kaynaklanır.

İnsanların çoğunluğunun düşüncelerinden bağımsız hareket eden tek şey insanın vicdanıdır. Roman güzeldi, hiç beklemediğim bir yere gitti,   masum insanların ve sadece yaşamak isteyen insanların hayatlarının nasıl şekillendiğini görebiliriz..

22.02.2021

Etkileyici

Bugüne kadar toplumda yaşadığımız ve hatta bazen yaşattığımız her durumu gözletr önüne seriyor. Akıcı ve dili güzel

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.