9,9 TL
Standart Teslimat : 07 Temmuz - 10 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Bugünün Diliyle Mevlana Kitap Açıklaması

 


"Harikulade güzel, değil mi? Büyük Celaleddin Rumi ilk defa Türkçe konuştu. Hem de nasıl konuştu!"
-Nazım Hikmet-

"Herkes Mevlana'nın büyüklüğünden söz eder. Hatta İslam dünyasında Mevlana'ya yarı peygamber gözüyle bakılır. Ama kaç kişi bilir Mevlana'yı? Kaç kişi tadına vararak okuyabilir? İşte A. Kadir'in hizmeti bunun için büyüktür. O bize Mevlana'yı tanıtmıştır. Mevlana'yı, Türkçe bilen herkesin zevkle okuyabileceği biçimde vermiştir bize. Bu, küçümsenecek bir iş midir?"
-Hasan Hüseyin Korkmazgil-

"Bu kitap Doğu kültürünün sesini yeni şiirin ve sade Türkçenin kalıbında duyuran ilk adım oldu sanırım.

A. Kadir'in Mevlana çevirileri büyük gerçek değerleri ötesinde bir başka değer de taşıyorlar: Azlığın değerini... Üstelik bu işte bizden çok yetkili kimselerin oybirliğiyle çevresinde konuştukları fikir şudur: Mevlana, şiirlerini Türkçe söyleseydi, ancak böyle söylerdi."
-İlhan Selçuk-

A. Kadir'in bu yenileştirmelerinde, en mühim nokta, asıllarına harfi harfine uygun olmasını sağlamış bulunmasıdır. Hatta şair, bunun için her şiirin başına Farsça aslının ilk beytini yazmış, karşılaştırmak isteyenlere kolaylık göstermiştir. Şiirlerin bir beyti, A. Kadir'de bazı kere bir, bazı kere üç beş mısra olmuş fakat o, hiçbir vakit ana fikri alıp onu yeniden, bir başka tarzda şiirleştirmek yolunu tutmamış, daima asla sadık kalmıştır.
-Abdülbaki Gölpınarlı-Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2002


Dili: Türkçe
Yayınevi: Say Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

14.02.2007

Mevlana

Şiirlerin dili, anlatımı, günümüze uyarlaması açısından gerçekten güzel. Ancak Mevlana'nın hayatına hakim olanların daha zevk alabileceği bir kitap. İlk kez Mevlana okuyanlar için henüz erken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.