4/5 - 52 Kişi Yorum Yap

İlk Baskı Yılı : 2012

Sayfa Sayısı : 272

Dil : Türkçe

Bir Ada Hikayesi - 4Yaşar Kemal Bir Ada Hikayesi'ni tamamladı! Yaşar Kemal'in "Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana" romanı ile başlayan, "Karıncanın Su İçtiği" v ... Tamamını gör
14,96 TL
22,0 TL %32
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Yaşar Kemal

Yaşar Kemal

Yaşar Kemal ( Kemal Sadık Göğceli ) 1923 yılında Kadirli, Osmaniye‘de dünyaya gelmiştir. Edebiyata daha küçük yaşlarda merak saran yazar, bu alandaki ilk çalışmalarına ilkokulda başlamıştır.Yazar, ortaokuldan ayrıldıktan sonra halk edebiyatı derlemelerine başlamıştır. Yaşar Kemal 1940-1941 yılları arasında Çukurova’dan ve Toroslar’dan derlediği ağıtları içeren ilk kitabı olan Ağıtlar 1943 yılında yayımla ... Tamamını görKitap Açıklaması


Bir Ada Hikayesi - 4

Yaşar Kemal Bir Ada Hikayesi'ni tamamladı!

Yaşar Kemal'in "Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana" romanı ile başlayan, "Karıncanın Su İçtiği" ve "Tanyeri Horozları" kitaplarıyla devam eden Bir Ada Hikayesi dörtlemesi, son kitabı "Çıplak Deniz Çıplak Ada" ile tamamlandı.

Bir Ada Hikâyesi dörtlüsü, savaşlardan, kırımlardan, sürgünlerden arta kalan insanların, Yunanistan'a gönderilen Rumların boşalttığı bir adada yeni bir yaşam kurma çabalarını konu alır. Umut romanın başkahramanıdır. Dörtleme hem bir Yaşar Kemal klasiğidir hem de diliyle, yarattığı kişilerle, yarattığı doğayla Yaşar Kemal'in romancılığında önemli bir yeniliği işaret eder. Yaşar Kemal, mitos yaratıcısıdır... Ağıtların diliyle, kendi özgün dilini (hiçbir yazara benzemez ve asla taklit edilemez) harmanlamış, çeviride bile yitmeyen anlatısını kurmuştur. Bu dörtlüyse, tarihle destanların kaynaşmasıdır. Yaşar Kemal tarihi roman yazmaz bu dörtlüde, bir tarih var eder.

"Çıplak Deniz Çıplak Ada", Yaşar Kemal'in yerlerinden edilen insanların Ege'de bir adada yeni bir yaşam kurma çabalarının destansı öyküsü Bir Ada Hikâyesi'nin dördüncü ve son kitabı. Dörtlünün bu son romanında, geçmişin yaraları kapanmaya yüz tutmuş ama izleri kalmıştır... Ağaefendi'yle Melek Hatun, Poyraz'la Zehra, Ali Hüseyin'le Nesibe muradına erecektir; Lena Ana'nın hasretle yollarını beklediği kayıp oğulları da geri dönmüştür ama balıkçıların reisi Hıristo'nun başına beklenmedik bir olay gelir.Sayfa Sayısı: 272

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Çıplak Deniz Çıplak Ada'yı okurken bir kere daha anladım ki, Yaşar Kemal okumak Türkçe ile yıkanmak gibiydi.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%78
%10
%0
%4
%8
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap
Bir yaşar kemal Klasiği

Yaşar Kemal hayranlıkla okuduğum yazarların başında geliyor. 4 cildi de alıp götüren çevre ve kişi tanımlamalarıyla, geçmişle günü birleştiren bir kurguyla, yaşanmış bazı gerçekleri masalsı bir havayla okudum.
Bana keyif verdiğini söyleyebilirim.

sıradan bir kitap

Bu kitabı Yaşar Kemal değil de sıradan başka bir yazar yazmış olsaydı ee yazmış karalamış birşeyler derdim. Belki de yarıda bırakırdım. Zoraki okudum kitabı sonuna kadar, seri bağlansın diye ya da yazmak için yazılmış. Son kitap böyle yavan olacağına olmasaymış daha iyiydi.

Eksik kalan bi şey var sanki !

Serinin İlk 3 kitabı okuyucuyu alıp götürüyo.Onlarca defa tekrarlanan balık tutmak-yemek , Kaz dağlarından,Soğuktan donan Askerler vb okuyucuyu çok sıkmıyor, tekrar romanın parçası adeta. Tüm merakların kilitlendiği serinin son kitabı adeta bir sonuca bağlanması için yazılmış ! Final kitabı baştan savma ,eksik bişey kalmış gibi buruk bir tadı var.