3,5/5 - 9 Kişi Yorum Yap
24,5 TL
35,0 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 13 Nisan - 16 Nisan
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

Barbar Modern Medeni Kitap Açıklaması

İbrahim Kalın, dinamik bir yapı olan “medeniyet” kavramının asırlar boyunca geçirdiği değişimleri ve Batı düşüncesindeki aslî mânâsından zamanla uzaklaştırılarak sömürgeciliğin öncü kuvveti olarak kullanılmasını, Batı’da 19. yüzyılın sonundan itibaren görülen “insanat bahçeleri” rezaletlerine kadar ayrıntıları ve örnekleri ile beraber anlatıyor; medeniyet, barbarlık ve modernite arasında asırlar boyunca kurulan bağlantıları naklederken barbarlığın “modernleşme” ve “ilerleme” adına aldığı yeni şekillerini inceliyor, sonra “medeniyet” kavramının tekrar inşasının artık bir zaruret hâline geldiği gerçeğini gözler önüne sererek “Batı’nın medeniyet adına söyleyecek sözünün tükendiğini, İslâm dünyasının ise söyleyeceği sözü aradığını” ifade ediyor.


Kitabın önemli özelliklerinden biri, devlette üstlendiği ağır görevlere rağmen ilmî çalışmalarına fasıla vermeden devam eden İbrahim Kalın’ın eserinde bu zorluğun üstesinden gelmesi ve önemli fakat oldukça ağır bahisleri herkesin rahatça anlayabileceği bir Türkçe ile ifadeye muvaffak olmasıdır.

-Murat Bardakçı


Medeni olmayı ve günümüz medeniyetini evrensel olduğu kadar milli (Türk, Osmanlı,İslam)-tarihi bir çerçeve içinde, doğu-batı kaynaklarına dayanarak, felsefi bir görüş ile inceleyen bu kitap, modernitenin iyi ve kötü her yönünü irdelemiştir. Varlığın değerini vurgulayan bu değerli çalışmayı herkesin okumasını ısrarla tavsiye ederim.

-Kemal H. Karpat

 

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar
%44,4
%22,2
%0
%11,1
%22,2
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

27.10.2020

İbrahim Kalın Farkı

Çok güzel bir analiz. Batı medeniyetinin medeniyet algısı ve bunu geri kalmış(batılı jargona göre) ülkeleri sömürge haline getirerek yapmaya çalışması Batı'nın ne kadar ikiyüzlü olduğunu çok güzel anlatmış. Öbür tarafta sömürülen ve medenileştirilmeye çalışılan ülkelerdeki insani değerlerin Batı'nın ne kadar önünde olduğunu örnekleyerek anlatmış. Kim barbar kim medeni, kime göre barbar kime göre medeneni sorularının yanıtını bulacaksınız. İbrahim Kalın büyük bir entelektüel gerçekten.

13.04.2020

Kaliteli

Çok orijinal bakış açısı, geniş perspektifte olgun bir şekilde insanlığı ele alış, müthiş değerlendirme ve başarılı bir üslup..

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.