38,8 TL
Standart Teslimat : 01 Ekim - 04 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Anadolu Bacıları: Ahilik ve Bacıyan-ı Rum Kitap Açıklaması

 

Ahilik temelleri Anadolu topraklarında atılmış sosyal ve ekonomik bir yapıdır. Bu yapının özü ve amacı insana ve toplumuna sağlanabilecek faydaların kurumsallaşmasıdır.
Bugün toplumsal hayatın düzenlenmesinde öne çıkan ve yararlanılan sosyal adalet kavramı Ahilik teşkilatının temellerini oluşturmuştur. Bu nedenledir ki Ahilik teşkilatı içinde oluşturulan düzen eşitlik, adalet, demokrasi gibi değerlerden beslenmiş ve günümüze model olmuştur.
Ahilik teşkilatına dair günümüze model olabilecek bir diğer önemli unsur bu yapı içinde kurulmuş olan Bacıyân-ı Rum (Anadolu Bacıları) teşkilatıdır. Bacıyân-ı Rum Ahilik teşkilatının kadın kolları olmasının dışında dünyadaki ilk kadın sivil toplum örgütüdür. Bacıyân-ı Rum bütünüyle Ahilik ilkelerine göre erkeklerle aynı şekilde çalışmaktaydı. Bu nedenledir ki Bacıyân-ı Rum, kadınların toplumsal hayata nasıl dahil olması gerektiğine ilişkin önemli bir örnek, simge oluşturmuşlardır.
Bu kitapta, Bacıyân-ı Rum teşkilatının kurucusu olan Fatma Bacı’nın ve teşkilat yapısının tanıtılarak Türk kadının tarihteki yerinin ve sağlamış olduğu toplumsal faydaların bir kez daha hatırlatılması hedeflenmiştir.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.