Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Albaya Mektup Yok

Albaya Mektup Yok

Albaya Mektup Yok

7/10 - 35 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Handan Saraç
Yayınevi :

Can Yayınları , Çağdaş Dünya Yazarları Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Albaya Mektup Yok, çağımızın en büyük yazarlarından Gabriel García Márquez'in en güzel uzun öykülerinden biri. Ülkesi uğruna savaşarak yaptığı hizmetlerin karşılıksız kaldığını anlayan, emekliye ayrılmış yaşlı bir askerin öyküsü. Bir türlü gelmeyen emekli aylığını her cuma günü karısı ve horozuyla birlikte bekleyen emekli bir albayın komik, ama bir o kadar da trajik hikâyesi. Gabriel García Márquez'in 1982'de Nobel Edebiyat Ödülü'ne değer görülmesinde, hiç kuşkusuz, Albaya Mektup Yok'un da payı var. Büyülü gerçekçilik ustasının anlattığı her sahne, karakterlerin her davranışı, umarsız görünen bir dünyada yaşama sevincinin türküsünü söylüyor, ölüme ve yalnızlığa meydan okuyor. Her cümle, yaşamın uçsuz bucaksız boşluğunun suskunluğunu kırıyor. "İmge, gerçekliğe ulaşmanın aracıdır," diyen Gabriel García Márquez'in buruk bir alaycılık içeren bu öyküsü neredeyse görsel bir edebiyat başyapıtı.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 80

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2000

Sayfa Sayısı : 80

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750725616

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

García Márquez'in ikinci kitabı olan bu kısa roman şiddetin ve adaletsizliğin, yalnızlığın ve eylemsizliğin hikayesidir. 20. yüzyıla girerken, isimsiz bir albay ve iç savaş gazisi, Kolombiya'nın küçük bir köyünde astımlı karısıyla açlık içinde unutulmuş bir şekilde yaşamaktadır. Albayın hayatı, 15 yıldır, bir gün hükümetten emekli maaşı alarak yoksulluğunun ve savaş sonrası yaşamının zorluklarının sona ereceği umuduyla sürüp gitmektedir. Ancak her Cuma günü daha iyi bir yaşam sürme ümidi, postacının her hafta tekrarladığı, “Albaya kimseden mektup yok,” sözüyle yerle bir olmaktadır. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (4)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Beğendim

En mükemmel çalışması bu olmasa gerek saygı değer yazarın. Okumak çok çok keyfili değildi benim için ama karakterleri hissettirdi.

Öykü

Bizim Sait Faik´ten daha iyi bir öykücü değil aslında, ama işte şöhret fark yaratıyor.

Kısa bir öykü

Birgünde bitirilecek, anlatımına kendinizi kaptıracağınız kısa bir öykü...