Cihan Demirci

Cihan Demirci

Cihan Demirci Kimdir?

Cihan Demirci (d. 1963, İstanbul), Türk karikatürist, mizah yazarı, gazeteci, senarist.

Cihan Demirci, ilk ve son öğreniminden sonra 1980'de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Tekstil Bölümü'ne girdi. Bu bölümden ön lisans aldıktan sonra bir süre MSÜ- Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde okuyan Demirci son olarak Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nde eğitimine devam etti.

Kendi kuşağından pek çok mizahçı gibi Oğuz Aral'ın Gırgır dergisinden yetişti. Mesleğe 15 yaşındayken karikatür çizerek adım atan Cihan Demirci'nin ilk karikatürleri 1978 yılında Fırt dergisinde yayınlandı. İlk imzalı mizah yazısı Haziran 1980'de Gırgır dergisinde çıktı.

Profesyonel mizah yazarlığına 1981'de Ses dergisinin Atmaca mizah ekinde başladı. Daha sonra 1982-1986 yılları arasında Güldürü Üretim Merkezi'nde (GÜM) Türk Mizahının en önemli ustalarıyla birlikte çalışma fırsatı bulan Cihan Demirci bu dönemde Güneş, Hürriyet, Milliyet, Gümgüm gazetelerine yazıp çizdi ve çeşitli televizyon programlarında metin yazarlığı yaptı.

Sonrasında Gırgır, Fırt dergilerinde çalışan Demirci 1988-89 arasında Gazete adlı gazetede köşe yazarlığı yapıp bu gazeteye Mazete adında bir mizah eki hazırladı. 2 yıla yakın bir süre Paris'te yaşadı. 1992-93'te Milliyet Yayınları'nda, Yorgan, EP, Hey dergilerinde çalışan Cihan Demirci, Günaydın gazetesine Pes adında bir mizah eki hazırladı.

1996'da bir grup arkadaşıyla Panik adlı mizah dergisini çıkardı. 1995'te Cumhuriyet'te başladığı 'Laforizmalar'ını 1997-2002 arasında Milliyet'te Melih Aşık'ın köşesinde sürdürdü. 1999 yılında Radyo Cumhuriyet'e 'Damdaki Mizahçı' adlı bir radyo programı hazırladıktan sonra 2000 yılı başlarında Takvim gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

2002-2004 yılları arasında 3 yıl boyunca TRT-FM radyosuna 157 bölüm süren mizahi bir radyo programı hazırlayıp sundu. 2002-2003 yıllarında Karikatürcüler Derneği'nin genel sekreterliğini üstlendi. Miço ve Mobidik adlı çocuk dergilerine, Radikal-İki, Birgün-Pazar eklerine, İle, Karikatür, İmge-Öyküler gibi dergilere yazdı. 2001-2003 yılları arasında Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde 'Mizah Kültürü' adlı dersin öğretmenliğini yaptı.

Son 20 yıl içersinde 1000'e yakın söyleşi, panel, konferans, seminer, workshop, sergi, imza günü gibi pek çok kültürel etkinliğe katılan Demirci, Türkiye'yi kültürel anlamda dolaşmayı sürdürüyor. Son yıllarda Cumhuriyet-Kültür sayfası, Bizden Haberler, Forum Edebiyat gibi dergilere yazdı. 2010 yılında Cumhuriyet'te Çiziyet adlı köşede karikatür çizdi, 2011 yılında aynı gazetenin Cumertesi adlı mizah sayfasında yazar olarak çalıştı.

Yarattığı kendine özgü mizah tarzıyla, Türkçeye ve argoya başta 'Geyik Muhabbeti', 'Laforizma', 'Espirin' olmak üzere pek çok deyim, terim ve kelime kazandırmış olan Cihan Demirci'nin ilki 1985'te olmak üzere bugüne kadar yayınlanmış 41 kitabı 310.000'i aşan bir satışa ulaştı. Bugüne dek 14 kez karikatür sergisi açan Cihan Demirci, Mizah Üretenler Derneği tarafından ilk kez verilen 'Mizah Ödülleri'nde '2005 Yılının En İyi Mizah Yazarı' ödülüne layık görüldü. 2012'de çizerliğinde 34, yazarlığında ise 32. yılına ulaşan mizahçının 'Damdaki Mizahçı' adıyla kişisel bir blog sitesi bulunuyor. 'Mizah Haber' adlı sürekli güncellenen bir internet blogunun da yayın yönetmenliğini yapıyor.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
22 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.