Cenk Tarhan

Yazar resmi yok

Cenk Tarhan Kimdir?

1971 yılında İstanbul’da doğdu, bir dizi olaydan sonra (ortaokul yıllarında oyun kopyalamak, Commodore, Amiga dükkânlarında çalışmak, lise yıllarında çeşitli müzik grupları ile heavy metal çalmak, parasız kaldıkça bilgisayar programları yapmak gibi) 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nden mezun oldu. Bir süre Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nde master yapmaya da devam etti.

Okulun son yıllarında part-time çevirmen ve yazar olarak görev aldığı PC World dergisinde, mezun olduktan hemen sonra full-time editör olarak çalışmaya başlayan Tarhan, bu arada Kim Korkar serisinden Windows 3.1 Sizden Korksun isimli kitabı yazdı. Ardından yine Pusula Yayıncılık tarafından piyasaya sürülen Açıl Susam Açıl dizisinden Windows 95 kitabının çevirisini yaptı. Türkiye’de Turnet’in halka açılması ve internetin geniş kitleler ile tanışması ile, Türkiye’nin bir zamanlar en fazla hit alan web sitesi olan PC World Online’ı kurdu. Webmaster’lık deneyimini Pusula Yayıncılık’tan çıkan Webmaster için El Kitabı isimli popüler kitabında okurları ile paylaştıktan sonra askerliğini yaptı (kısa dönem sekiz ay havacı çavuş). Tekrar PC World dergisine dönen Cenk, bir süre sonra dergiyi çıkartan şirketin batması ile PC Magazine dergisine transfer oldu.

PC Magazine dergisinde Genel Yayın Yönetmenliği yapan, PC Magazine Online Web sitesini hazırlayan Cenk Tarhan, ayrıca Yeditepe Üniversitesinde İç Mimarlık bölümünde part-time öğretim görevlisi olarak bilgisayar dersi verdi. Bu arada yine web tasarımı ile ilgili olarak Frontpage 2000, ondan sonra da Macromedia Dreamweaver hakkında kitaplar yazdı. 101 Shareware, 101 Oyun kitaplarını ve CD-ROM’larını hazırladı. Daha sonra da Windows 2000 ve Windows XP kitapları okurları ile buluştu.

2002 yılı sonlarına doğru PC Magazine Türkiye dergisinden ayrılan Cenk Tarhan, 1 Ocak 2003’te yayın hayatına başlayan Windows .NET Magazine Türkiye dergisinin yayın yönetmenliğini üstlenmiştir. Bkz.
http://www.winnetmag.com.tr Lise yıllarından başladığı müzik macerasını kesintisiz devam ettiren yazarımız, Yaklaşık 10 yıldır Müzisyen ve yazar Gökalp Baykal’ın (kendisinin Pusula Yayıncılık’tan çıkan bir dizi kitabı mevcuttur) grubunda bas gitar çalmaktadır. www.gokalpbaykal.com Koyu bir hard rock - heavy metal tutkunu olan Cenk Tarhan yamaç paraşütü ve rafting’den hoşlanmaktadır. Bunların arasına son olarak Playstation 2 de katılmıştır. Kitaplarının büyük bir bölümünü kendisine gelen okur mektupları ışığında şekillendiren Cenk Tarhan Türk bilgisayar kullanıcıları için faydalı masaüstü kaynakları oluşturduğunu düşünüyor ve elinizde tutmakta olduğunuz Windows Vista kitabı ile “her yeni Windows işletim sistemi için bir kitap yazarım” prensibinden vazgeçmediğini kanıtlıyor!

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
2 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.