Başak Sayan

Başak Sayan

Başak Sayan Kimdir?

Başak Sayan

Oyunculuk ile başladığı kariyerine yazar olarak devam eden Başak Sayan, 17 Haziran 1977’de Ankara’da dünyaya geldi. İlköğretim ve ortaöğretim yıllarını Ankara’da geçiren Sayan, asker bir baba ve öğretmen bir annenin kızıydı. Meslekleri gereği disiplinli bir yaşam süren anne ve babanın bu özellikleri kızlarına da geçti. Başak Sayan, küçük yaşlardan itibaren katı bir disiplin anlayışına sahip oldu ve bunu işlerine de yansıttı.

Başak Sayan’ın oyunculuk ve yazarlığa olan ilgisi henüz çok küçük yaşlardayken başladı. Okuduğu okulların tiyatro kollarında görev alan Sayan, bir yandan da öyküler yazmaya başladı. Bu yılların ardından 1995 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni kazandı ve oyunculuğa esas adımını da bu dönemde attı. Sayan, eğitimine devam ettiği yıllarda bir televizyon kanalında çalışmaya başladı. Burada sunuculuk yaparak başladığı kariyerine, reklam oyunculuğu ve dizi oyunculuğu ile devam etti.

Ekranlarda Başlayan Başarı   

Takvimler 2000 yılını gösterdiğinde Başak Sayan, oyunculuk kariyerinde ilerlemek istediğine kesin bir şekilde karar verdi. Bu tarihten itibaren o yılların ses getiren televizyon dizilerinde rol almaya başladı. Reşat Nuri Güntekin’in sevilen eseri Yaprak Dökümü’nden uyarlanan aynı isimli televizyon dizisinde rol alan Başak Sayan, bu dizinin ardından ününe ün kattı.

Başak Sayan’ın Oyunculuğu Kadar Güçlü Bir Kalemi Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Başak Sayan, oyunculuk kariyerinde emin adımlarla ilerlerken 2010 yılından itibaren diğer bir tutkusu olan yazarlığa da kollarını sıvadı. Haziran 2010’da ilk kitabı Aşk ve Baştan Çıkarma Üzerine’yi yayınlayan Sayan, ardından bir gazetede köşe yazarlığına başladı. Bu süreçte kitap yazmaya da devam etti ve disiplinli bir çalışma ile neredeyse her yıl farklı eserler verdi. Sayan, aynı zamanda 2015 yılında yayınlanmaya başlayan televizyon dizisi Milat’ın senaryo grubunda da yer aldı.

Kaleme aldığı köşe yazıları, romanlar ve senaryolar ile yazarlık kariyerinde de başarısını kanıtlayan Başak Sayan, ilk kitabını yazdığı 2010 yılından itibaren 10 yılda toplam 11 adet roman yayınladı.

 

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
6 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.