Aytül Akal

Aytül Akal

Aytül Akal Kimdir?

“Yazıyorum, çünkü yazmak benim mutluluğumdur, tutkumdur. Onsuz olamayacağımı kabullenip baş eğdiğimdir...

'Yazıyorum, çünkü gökyüzünün karanlıktan aydınlığa dönüşmesi, beklediğimdir...”
Büyüyünce yazar ya da şair olmak, Aytül Akal'ın çocukluk düşüydü. 1974’te Hayat Mecmuası ile başlayıp Elele Dergisi ile devam eden yazın serüvenine, 160’ı aşkın şiir, öykü, masal, tiyatro oyunu ve roman türlerinde eser sığdırdı.


İlk eseri, 1982’de yayımlanan bir şiir kitabıydı. 1991’de yayımlanan ilk çocuk kitabı “Geceyi Sevmeyen Çocuk”’tan sonra, yaşamını çocuk ve gençlik yazınına adadı. Çocuk ve gençler için nitelikli kitaplar yayımlamayı hedefleyerek 1995’de kurulan ve daha sonra Tudem yayınları arasına katılan Uçanbalık Yayınları’nın kurucu ortaklığını yaptı.


Öyküleri, masalları, şiirleri dergi ve gazetelerde yayımlandı, ders kitaplarına alındı. Köşe yazıları yazdı, röportajlar yaptı. 1997’den itibaren Cumhuriyet Gazetesi’nin Kitap Eki’nde çocuk ve gençler için kitap tanıtımları yapmaya başladı.


Konferanslar vererek, sosyal projeler geliştirerek, kitaplarını imzalayarak, çocuklarda okuma kültürünün yerleşmesine katkı vermeye çalıştı. Çocukların kişilik gelişimi ve kendilerini tanımaları konusunda çalışmalar yaptı.


2010 yılında, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği tarafından Uluslararası Astrid Lindgren Memorial Award (Alma Ödülleri) için Türkiye adayı olarak gösterildi.


2012’de, Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde V. Ulusal Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yaşayan Yazarlar Sempozyum dizisinin konu yazarı olarak, 9-11 Mayıs tarihleri arasındaki üç gün boyunca “Çocuk ve Gençlik Edebiyatında Aytül Akal” eserleri incelendi. Eserleri çeşitli akademik çalışmaya konu oldu, hakkında kitaplar yayımlandı.


50’yi aşkın yakın kitabı, Almanca, İngilizce, İspanyolca, Farsça, Bulgarca, Macarca ve Arapça gibi çeşitli dillere çevrilerek yurt dışında yayımlandı. 2015’de, aynı yıl içinde yayımlanan 16 çeviri kitabıyla, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2015 TET (Turkish Electro Technology) İhracat Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
79 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.