Agatha Christie

Agatha Christie

Agatha Christie Kimdir?

Agatha Christie

Polisiye roman türünün ölümsüz yazarlarından Agatha Christie, 15 Eylül 1890 tarihinde Güney Batı İngiltere’nin Torquay kentinde dünyaya geldi. Çok küçük yaşta babasını kaybeden Christie’yi annesi yetiştirdi. Eğitimini ev ortamında alan yazar, yalnız geçen çocukluğunu yazdığı öykülerle renklendirdi ve bu sayede kalemini geliştirmeye de başlamış oldu. 16 yaşına geldiğinde ise şan eğitimi almak üzere Paris’e gitti fakat kısa bir süre sonra bundan vazgeçti.

1914’te Albay Archibald Christie ile evlenen Agatha, eşiyle birlikte Fransa’ya yerleşti ve artık burada yaşamaya başladı. Yazar, Christie ile 14 yıl evli kaldıktan sonra yaşadıkları sorunlar sebebiyle boşanmaya karar verdi. Bu boşanmanın ardından uzun süredir hayalini kurduğu Doğu Ekspresi seyahatine imkân buldu. Bu yolculuk ile Bağdat’a ulaşan Agatha, Ur’daki arkeolojik kazı alanını da ziyaret etti. Bir süre sonra burada tanıştığı arkeolog Max Mallowan ile ikinci evliliğini yaptı ve Mallowan ile birlikte kitaplarına ilham kaynağı olacak kültür seyahatleri yapmaya devam etti. Başarılı bir yaşam sürdüren Agatha Christie, 12 Ocak 1976 yılında hayatını kaybetti.

“Polisiye Edebiyatın Kraliçesi”

Agatha Christie’nin ilk edebi denemeleri, şöhretini elde ettiği polisiye türünde değil, aşk teması çevresinde oldu. Yazar, bir süre Mary Westmacott takma adıyla aşk romanları kaleme aldı. Fakat bu süreçte de dedektiflik romanları okumayı sürdürdü. Ve çok keyif aldığı bu türün daha iyilerini yazabileceğini düşündü. Bu sırada devam etmekte olan Birinci Dünya Savaşı da yazarın dedektiflik romanları için ilham kaynağı oldu.

Christie, 1920 yılında yayınladığı ilk polisiye romanı olan Ölüm Sessiz Geldi (The Mysterious Affair at Styles) ile meşhur Belçikalı Dedektif Hercule Poirot karakterini yarattı. Yazar, sonraki kitaplarında da varlığını sürdüren bu karakter ve başarılı kalemi sayesinde okuyucunun ilgisini çekmeyi başardı. Savaş yıllarının ardından da yazmaya devam etti ve önce diğer meşhur karakterleri olan Tommy ve Tuppence’i, ardından ise Miss Jane Marple karakterini yarattı.

Her Dönemin En Beğenilen Polisiye Yazarı

Dolu dolu ve uzun bir yaşam geçiren Agatha Christie, toplamda 66 dedektif romanı ve 14 kısa öykü kaleme aldı. Bunun yanı sıra dünyanın en uzun süren oyunu olan Fare Kapanı’nı da yazdı. Kitapları pek çok farklı dile çevrilen yazar, dünya çapında en çok satanlar listelerindeki yerini korumaya günümüzde de devam ediyor.

 

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
86 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.