idefix’te Satış Yapın
Uygulamaya Özel 200 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava !
product image

Ürünün Diğer Satıcıları (5)

  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (111)
  • Soru ve Cevap (0)

Yapı Kredi Yayınları İnce Memed 1 - Yaşar Kemal

İnce Memed; Kemal Sadık Gökçeli'nin, bilinen ismiyle Yaşar Kemal'in üzerine şiirler yazılan, türküler söylenen ilk romanı olma özelliği taşıyor. Yaşar Kemal, köy yaşamının üzerine kara bulut gibi çöken ağaların yıldıran, bezdiren, insan haklarını hiçe sayan zulmü neticesinde İnce Memed karakteriyle düzene başkaldıran destansı bir eser sunuyor. Okuyucu; adaletsizliğin, zorbalığın ve haksızlığın karşısında susmayan İnce Memed ile insanın onur mücadelesine tanıklık ediyor. Yaşamla ölüm arasında ince bir çizgide giden İnce Memed'i biraz daha yakından inceleyelim.

 

''İnce Memed 1'' adlı kitabı neden okumalısınız?

Edebiyat eleştirmeni Berna Moran, İnce Memed eserini bir İngiliz tarihçisinin deyimiyle ''Soylu bir eşkıya romanı'' olarak aktarıyor. Varlık dergisi tarafından 1956 yılında Varlık Roman Ödülü'ne layık görülen eser, Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında ve Çukurova'da geçiyor. Toplam 448 sayfa ve 37 bölümden oluşan eserde Yaşar Kemal; günlük konuşma diline bolca yer veriyor ve akıcı bir üslupla her okuyucuya sesleniyor. Yazar, okuyucuyu Çukurova'nın sıcak havalarına götürüyor ve köy yaşamının zorluklarına dikkat çekiyor. Köyün ağası gaddar Abdi Ağa, Memed ve beraber yaşadığı annesi Döne'ye ardı arkası kesilmeyen bir şiddet uyguluyor. Çocukluğunu dahi yaşayamayan Memed'in yediği dayaklar, uğradığı haksızlıklar canına tak ediyor ve Abdi Ağa'nın boyunduruğundan kaçarak ağaların yılgın düzenine ve yardakçılarına hasım, kendini dost bilen ve ona kucak açan herkesle hısım oluyor. Okunması gereken eserler listelerinde kendine her zaman yer bulan bu destansı romanın Türk edebiyatını tanımak isteyen herkesin kitaplığında olması gerektiğine inanıyoruz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Yaşar Kemal'in İnce Memed romanını 1947 senesinde yazmaya başladığını biliyor muydunuz? Dört kitaplık bir serinin ilk kitabı olan eser, ilk defa 1957 senesinde Bulgarcaya, ardından Nazım Hikmet Ran tarafından 1959 senesinde Rusçaya çevrilir. Kırktan fazla dile çevrilen eser, bu alanda Türk edebiyatının önder eserlerinden biri olur. Romandan uyarlanan filmler ve esere yazılan türküler de bulunur. Yeşilçam'ın Kibar Feyzo (IMDb: 8.7) filmi de Yaşar Kemal'in bu eserinden esinlenir. Ayrıca Grup Yorum'un ve Zülfü Livaneli'nin İnce Memed isimli parçalarıyla kitaba eşlik edilebilir. İnce Memed'in yabancı film uyarlaması da bulunur. "Memed My Hawk" (IMDb: 6.5) isimli film, 1984 yapımı bir eser. İnce Memed'i filmleriyle seyredip türküleriyle dinlemek, okuyucunun romanla bağını artırabilir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

2015 yılında hayata gözlerini yuman büyük usta Yaşar Kemal'in İnce Memed 1'in devamı niteliğinde üç kitabı daha bulunuyor. Dilerseniz İnce Memed 1 adlı eserini okuduktan sonra kaldığınız yerden devam edebilir; İnce Memed 2, İnce Memed 3 ve son olarak İnce Memed 4 adlı kitaplarıyla seriyi tamamlayabilirsiniz.

 

 

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.