4/5 - 8 Kişi Yorum Yap
7,25 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

Hicvi ve dolayısıyla mizahı; toplumsal yozlaşmayı, kurumların bozulmasını, insanlar arasındaki bitmek bilmeyen çekişmeyi ve adaletsizliği anlatmak için bir silah olarak gayet iyi kullanan Hagop Baronyan, yaşadığı dönemde sansür baskısına uğramış ve elinden geldiğince buna direnebilmiştir.

İstanbul Mahallelerinde Bir Gezinti'de XIX. yüzyılın ikinci yarısının İstanbul'unda 34 mahallenin toplum yaşantısı, mahalle hayatı oldukça kuvvetli bir mizahi dille anlatılıyor. Ermeni ileri gelenlerinin Ermeni toplumunun sorunlarına ilgisizliği, zengin fakir ayrımının yarattığı çelişkiler, kadın erkek ilişkileri, kilisenin mahalle hayatı üzerindeki hegemonyası, ince ve keskin gözlemlerle aktarılıyor.

Baronyan, rengini, "siluetini" ve hatta halklarını büyük ölçüde kaybetmiş bir şehrin mazisine başka bir gözle bakmamızı sağlıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 136

Baskı Yılı: 2016

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 119

Baskı Yılı: 2014

Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Puanlamalar

%37,5
%50
%12,5
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

12.01.2017

Hayal Kırıklığı

Yazarın başka bir kitabını okumadığım için bende uyandırdığı sorun hissinin yazardan mı çevirmenden mi kaynaklandığını bilemiyorum..İstanbul'un/ülkenin Cumhuriyet öncesi imparatorluk vasfının ağır bastığı bir çerçeveyi tasvir etmesi bakımından katkısı olan bir roman..O zaman ki Ermeni nüfusun fazlalılığı, yaşadıkları semtlerin çokluğunu öğrenmek açısından değerli, ancak, edebi açıdan çok sürükleyici olduğunu söyleyemem..Çok uzun bir  eser olmamasına rağmen, kitabı bitiremedim...

07.01.2015

İstanbul´daki Ermeni toplumunun gündelik hayatını

İstanbul´daki Ermeni toplumunun 19. YY sonları ve 20. YY başlarındaki günlük hayatını iğneleyici dille ve semt semt anlatan bir kitap...

Yazar, Ermenilerin günlük yaşantısı, günlük sohbetleri, Ermeni kurumları, giyim kuşamı, alışkanlıkları hakkında şahsi gözlemine dayanarak ayrıntılı bilgi veriyor. Aynı zamanda kitabın başından sonuna, Ermeni halkı hakkında ÿ"Aziz Nesinÿ"vari bir kara mizah sözkonusu.

İstanbul´daki Ermeniler hakkında bilgi sahibi olmak ve günümüzden 100 yıl kadar önce kendi toplumu hakkında bu kadar iğneleyici yazılar yazmış bir edebiyatçı ile tanışmak için ideal bir kitap.

Ancak ben okurken bir süre sonra her satırda varolan mizahtan sıkıldım. İstanbul semtlerini ve Ermeni hayatını öğrenmekten çok, sürekli yapılan iğneleme dikkatimi dağıttı ve kitabı yarıda bıraktım.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız