ÇİZGİ
FİLM
KARAKTERLERİNİN
BİLİNMEYENLERİ

Çizgi film karakterlerinin bilinmeyenleri

Bir tür olarak çizgi film, 20. yüzyılın başlarında popülerlik kazanmaya başladı. Bugün geniş çapta izleyici kitlesine sahip olan çizgi filmler, her kültürden ve her yaştan seyircinin beğenisini topluyor. Çizgi filmlerin bu kadar çok sevilmesinin nedenlerinden biri, izleyenleri neşelendiren orijinal karakterlere sahip olmaları. Her çizgi film karakterinin ortaya çıkış öyküsü de en az çizgi filmin kendisi kadar ilginç. İşte, en popüler çizgi film kahramanları hakkında az bilinen bilgiler...

 

İlk çizgi film kahramanı

Felix, ilk çizgi film kahramanı olarak tanındı. Siyah beyaz bir çizgi karakter olan Felix'in adı ilk kez 9 Mayıs 1919’da duyuldu. Bu çizgi film sinema filmlerinin estetik çizgisini takip etti. Çünkü Felix’in tüm bölümlerinde Slapstick adı verilen fiziksel hareketlere dayalı olan güldürü tarzı kullanıldı. Ayrıca bu güldürü biçimi o dönemin sessiz filmlerinden günümüzdeki çizgi filmlere kadar varlığını sürdürdü. Hatta Felix çizgi filminin yaratıcıları, Felix’i tasarlarken ünlü sinema yıldızı Charlie Chaplin’den ilham aldıklarını dile getirdi. Ayrıca Felix, dünya tarihinde bir ilke tanıklık etti. Atlas Okyanusu’nu ilk aşan pilot Charles Lindbergh, New York’tan Paris’e uçtuğu 1927 yılının mayıs ayında, şans getirsin diye yanında bir adet Felix oyuncağı taşıdığını söyledi.

 

Fareden korkan Walt, Mickey Mouse'u yarattı!

Çizgi karakterler arasında en popüleri hiç kuşkusuz Mickey Mouse. Yediden yetmişe herkesin bildiği ve tanıdığı bir karakter olan Mickey Mouse’un ortaya çıkış öyküsü ise oldukça ilginç. Söylentilere göre Walt Disney, henüz büyük bir stüdyo zincirinin sahibi değilken odasında çizim yaptığı sırada evinde bir fare fark etti. O yıllarda fareden çok korkan Disney, ilk başlarda fareyi yakalamaya çalışsa da daha sonra onu beslemeye ve arkadaşlık kurmaya başladı. Ardından bu fareyi bir çizgi film karakterine dönüştürmeyi akıl eden Disney, fareye isim olarak Mortimer'ı düşündü. Ancak eşi Mickey ismini daha uygun buldu. Dünya Mickey Mouse ile ilk olarak 1928 yılında gösterime giren “Steamboat Willie” filmiyle tanıştı. Bu film aynı zamanda ilk sesli çizgi filmlerden biri oldu. Yüksek izleyici satışına ulaşan film, Walt Disney’in yükselen adımlarının ilk sinyallerini verdi.

 

Bugs Bunny’nin evrimi

1938 yılında Ben Hardaway tarafından yaratılan Bugs Bunny, ilk olarak sinema salonlarında gösterildi. 1930’lu yıllarda adı Happy Rabbit olan karakterin ilk gözüktüğü film, “Porky's Hare Hunt” oldu. 1940 yılına gelindiğinde bu mutlu tavşan, Bugs Bunny adını aldı ve başrol olduğu ilk film olan “A Wild Hare” gösterildi. Bu filmin yönetmenliğini Tex Avery üstlendi ve Bugs Bunny adı bu tarihten sonra Hardaway ve Avery ile anılmaya başlandı. İlk yıllarda fiziksel olarak daha kısa ve bugünkü çizim şeklinden daha farklı bir şekilde resmedilen karakter, 1948’den sonra büyük bir değişikliğe uğramadan ikonik görüntüsünü korudu. Ayrıca Bugs Bunny çizgi filminin bölümleri, ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’na girdiği tarihten itibaren Mihver devletlerini bariz bir şekilde düşman olarak göstermesiyle sert eleştirildi. Çizgi film bu bakımdan asıl hedef kitlesi olan çocuklara birtakım ideolojik mesajlar veren bölümleriyle dikkat çekti.

 

Tembelliğin felsefesi: Garfield

Garfield, Jim Davis tarafından 1978 yılında yaratıldı. İlk olarak bir karikatür karakteri olarak dikkat çeken Garfield, adını aynı zamanda Davis’in büyükbabası olan eski ABD başkanı James A. Garfield’dan aldı. Ancak buna rağmen çizgi film olarak Garfield, tüm toplumsal ve ideolojik göndermelerden uzak durdu. Bilinen lazanya sevgisi ise karakterin bir İtalyan restoranında doğmuş olmasından ötürüydü. Garfield, sosyal zorunluluk olarak "çalışmak" kavramına karşı geldi ve keyifli bir tembellikle gelen mutluluğu savundu. Hemen her bölümünde Garfield, tembelliğe övgüler yağdırarak gündelik hayata dair basit felsefi, sevimli çıkarımlar yapmasıyla sevildi. Ayrıca Garfield’ın tasarımı 1978’den 2000’e kadar dört kez değiştirildi. Fakat 2000 yılından sonra Garfield'ın resmedilmesinde belirgin bir değişiklik olmadı.

çizgi karakterlerin gerçek hikayesi
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.