4/5 - 30 Kişi Yorum Yap, Kazan!

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 176

Ebat : 13,5 x 21

İlk Baskı Yılı : 2018

Dil : Türkçe

Zeytindağı, insanın kanını donduran tarihi bir süreci, “bir imparatorluğun çöküşünü” o zamana göre en duru Türkçe ile karşımıza getiriyor. Kitapta Mehmetçiğin Yemen’de, Aden’de, Kanal’da, Gazze’de, Arap Çölleri’nde nasıl kırıldığını, yenilgiden so ... Tamamını gör
9,03 TL
13,89 TL %35
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Falih Rıfkı Atay

Falih Rıfkı Atay

Atatürk üzerine çalışmalarıyla tanınmış gazeteci, yazar Falih Rıfkı Atay 1894'te İstanbul'da doğmuştur. Öğrenimini İstanbul Edebiyat Fakültesi'nde yaptı. 1908 devriminden sonra Tanin gazetesinde gazeteciliğe başladı. Bir yandan gazetelere, dergilere yazılar yazıyor, bir yandan da Babıâli Mektubi Kalemi'ne devam ediyordu (1913). Bir süre sonra, oradan Dahiliye Husisi Kalemi'ne kâtip olarak geçti.Fal ... Tamamını gör

Yazarın Diğer Eserleri

Kitap Açıklaması

Zeytindağı, insanın kanını donduran tarihi bir süreci, “bir imparatorluğun çöküşünü” o zamana göre en duru Türkçe ile karşımıza getiriyor. Kitapta Mehmetçiğin Yemen’de, Aden’de, Kanal’da, Gazze’de, Arap Çölleri’nde nasıl kırıldığını, yenilgiden sonra bir vagon dolusu “mecidiye altınını” bile nasıl bıraktığımızı hayretler içerisinde okuyacaksınız.

Cemal Paşa’nın emir subayı olarak, o günlerde en yakınında olan Falih Rıfkı, Zeytindağı kitabıyla tarihimize bir ibret belgesi bırakırken, her biri bir destan olabilecek, askerlerin günlükleri ve adeta kumar masasında kaybedilen Ahmetlerin, Mehmetlerin hikâyeleri tüylerinizi ürpertecek.

 

“Osmanlının son dönemlerini anlatan Zeytindağı isimli kitabı gençlerimiz mutlaka okusunlar.”

-Recep Tayyip Erdoğan (Cumhurbaşkanı)

 

“Bu kitabı okumak âdeta bir borçtur ve bir vazifedir.”

-Behçet Kemal Çağlar

 

“Falih Rıfkı’nın son eseri Zeytindağı, Cumhuriyet devri edebiyatının en büyük hâdiselerinden birini teşkil etti. Falih Rıfkı’nın bize hatırlattığı devir, Türk milletinin geçirdiği ve geçirebileceği felâket devirlerinin en facialısı, en dehşetlisi ve ruha en çok bezginlik verenidir. Eğer, muharririn keskin ve yüksek zekâsı bu devir üstüne berrak bir aydınlık gibi aksetmemiş olsaydı, biz ona doğru başımızı çevirip tekrar bakmak arzu ve cesaretini kendimizde bulamayacaktık.”

-Yakup Kadri Karaosmanoğlu

 

“Zeytindağı’nı seve seve okudum. Zaten başladıktan sonra bırakmak kabil değil. Bence bu yeni kitabında Falih Rıfkı’nın üslûbu, öbür kitaplarından daha göz kamaştırıcıdır ve zannedersem en güzel hâline vâsıl olmuştur. Zeytindağı, bugünkü Türkçe ile ne kadar kuvvetli anlatım yapılabileceğine sağlam bir delildir.”

-Nurullah Ataç

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%62,1
%17,2
%17,2
%0
%3,4
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

09.05.2019

BASKI HATALARI

Pozitif Yayıncılık-2018 BASIM yılı ile basılmış olan kitabı almıştım.Uzun zamandır okumayı istediğim bir eserdi.Kitap baskı hataları ile dolu.Sadeleştirme yapılmayı hak edecek bir kitap değil.Sadeleştirme yapılmış!!!Okuduğum hiç bir sayfada faydalanmadım,evet eser devrik cümlelerden oluşuyor fakat asıl sebep sadeleştirme.Ayrıca kitabın KAPAK RESMİNDE YAZARIN ADI YANLIŞ YAZILMIŞ.

19.03.2016

Tarih okumanın zamanıdır

Bugünümüzü, Ortadoğu’da bugün olup biteni anlamak için çok iyi bir kaynak Zeytindağı...  Birinci elden tanıklıklar ve oldukça objektif bir bakış açısı. 1. Dünya Savaşı´na tamtakır bir hazineyle girişimiz, çölde askerimizin telef oluşu, yenilgimiz... Öte yandan yazarın duru Türkçesine, üslubuna hayran kalmamak mümkün değil.

17.02.2015

Osmanlının doğru ve yanlış yaptıkları üzerine çok

Ben yaş olarak 30´larımın sonunda olan ve Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemini lise kitaplarından okumuş bir kişi olarak, Zeytindağı´nı okuduğumda, o dönemler hakkında ne kadar yüzeysel ve kıt bilgim olduğunu hissettim. Osmanlı´nın yaptığı doğruları ve yanlışların bana bu şekilde okutulmasını isterdim. Kitap çok rahat ve hızlı okunuyor. Bana, o dönemdeki insanların da insan olduğunu hissettirdi. Zeytindağı, aynı zamanda bana, atalarımızın, Osmanlı´nın her şeyi doğru yapmadığını hissettirip, neden o zamanlarda kaybettiğimiz hakkında bir bakış açısı verdi.
Kitabı ben çok beğendim, bu konulara ilgisi olanlara kesinlikle tavsiye ederim.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız