130,0 TL
Standart Teslimat : 16 Ağustos - 19 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Yıkılış ve Kuruluş Kitap Açıklaması

 

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

 

Bir tarihî metin yayını olan bu kitapta Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılışı ve Cumhuriyet’in doğuşu ile ilgili belgeler yeralmaktadır.

Bu belgeler arasında Birinci Dünya Savaşı öncesinde Almanya ile imzaladığımız gizli andlaşmalar, dünya savaşına giriş kararımız, cihad-ı mukaddes fetvaları, Mondros Mütarekesi, Sevr Andlaşması, Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a gidiş evrakı, İstanbul ile İzmir’in işgal notaları, yine Mustafa Kemal Paşa’nın “Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” emri, Misak-ı Millî, ilk Teşkilât-ı Esasiye Kanunu, Lozan Andlaşması ve Cumhuriyet’in ilân belgesi ile daha birçok önemli evrakın orijinallerinin görüntüleri bulunmakta ve çoğu şimdiye kadar arşivlerde kapalı kalmış olan bu belgelerin bazıları ilk defa yayınlanmaktadır. 

 

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

09.04.2019

Belgeli bilgi

Yaşadığımız en büyük sıkıntı "belgeli bilgi" eksikliği. Özellikle kuruluş dönemiyle ilgili tuhaf, dayanağı olmayan ve dedikodu düzeyindeki söylentilerle yazılmış pek çok kitap, yazı ve bilgi sahibi olmayan fikirsiz türemişken böyle bir kitaba çok ihtiyaç vardı. Murat Bardakçı çok ihtiyaç duyulan bir açığı, İş Bankası Yayınları gibi her yayınını mükemmele yakın bir kalitede piyasaya süren bir yayınevi üzerinden kitabı satışa çıkardı. Fiyat konusundaki eleştiriye aynen katılıyorum; İş Bankası Yayınları'na düşen bu kitabın bir de ciltsiz ve daha küçük versiyonunu hazırlamaktır çünkü konunun önemi ve içerdiği değerli "belgeli bilgiler" çok daha fazla sayıda okuyucuya ulaşmalı.

07.08.2018

Yıkılış ve Kuruluş'un Fiyatı

Bu kitap daha uygun bir fiyata satılamaz mı? Halil İnalcık Hocanın Has Bahçede kitabı da pahalıydı. Daha sonra uygun bir fiyata satılmaya başlandı. İş Bankası Kültür Yayınları bu konuda yardımcı olursa çok güzel olur. Önemli bir kaynağı çok daha fazla okur edinmiş olur. Saygılarımla...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.