89,05 TL
Standart Teslimat : 08 Şubat - 11 Şubat
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Yalan Kitap Açıklaması

 


Gülünç ile acıklının iç içe geçtiği anlatımıyla, yaşadığımız dönemin çelişkilerine tanıklık eden ilginç kişileriyle Yalan, günümüz toplumunun hastalıklı yanlarından birine parmak basıyor. Romanın odak kişisi, şaşartıcı bilgisini ansiklopedilere ve olağanüstü belleğine borçlu olan, yapayalnız, silik, beceriksiz, amabenzerine güç rastlanır bir adam: Yusuf Aksu. Saçma bik aşk yüzünden on yedi yaşında kendini öldüren bir sınıf arkadaşının anısı, Yusuf'un yaşamına bambaşka bir yön verir. Arkadaşının kuramı kendisine mal edilince de çok geniş bir hayran kitlesinin gözdesi olur. Çevresinin kendisine dayattığı kimliği üstlenir. Ancak mutsuz bir aşkın ardından, yalnızca yanıldığını görmekle kalmaz, başka kendi kimliği olmak üzere, her şeyin yalan üzerine kurulduğunu anlar. Edebiyat dünyamızda büyük ses getiren Peygamberin Son Beş Günü adlı romanından tam on yıl sonra usta yazar Tahsin Yücel, çağımızda toplumsal bir alışkanlığa dönüşen, ama evrensel boyutlara uzaman Yalan'ı ele alıyor. İzdüşümlerini pek çok kesimde bulabileceğimiz, aynalarda yansımışçasına çoğaltabileceğimiz Yalan, çok katmanlı, derinlikli bir roman.


İnce Kapak:

Baskı Yılı: 2015


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 449


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

SÖYLEŞİ: Türk edebiyatının usta yazarı Tahsin Yücel ile yeni kitabı "Sonuncu" üzerine...

Söyleşi Editörleri: Erdem Öztop ve Senem Kale.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Virgül Eleştirdi

Düzmece Dil Kuramından Topluca Paylaşılan Aldatmacaya:

Bir çöküş ortamının romanı

CEMİL KAVUKÇU
Tahsin Yücel’in son yapıtı  Yalan, biçem ve içeriğiyle olduğu kadar, romanın baş kişisi olan Yusuf Aksu’nun aykırılığı ile de hem kendi romancılığında, hem de edebiyatımızda farklı bir noktada duruyor. Yusuf Aksu, yaşamla olan bağları son derece zayıf, yalnızca olup bitenleri kayıtsız bir gözle izleyen bir karşı-kahraman olarak çizilmiş romanda. Bu yanıyla biraz da Elias Canetti’nin Körleşme adlı romanının, düşünce ile gerçeklik arasındaki savaşımın simgesi olan kahramanı Kien’i çağrıştırıyor. Tahsin Yücel de romanın eksenine Yusuf Aksu’yu oturtmuş ve romandaki öbür kişiler, yaşanan kent, olaylar, onunla olan bağıntıları ölçüsünde boy göstermiş. Bunun da ötesinde, romana ağırlığını koyan şey, yaşam boyu herkesin başvurduğu, türlü nedenlerle sığındığı “yalan” ve “yalanlar.” Yusuf Aksu’nun romandaki yeri de bu: Yalan.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

02.11.2018

sevemedim

Beni kendine çekmedi kitap. Çok zorladım kendimi ama olmadı. Kolay kolay yarım kitap bırakmam ama üzülerek  yarıda bıraktım

04.02.2016

En İyisi

Çağdaş Türk Edebiyatı´nın en iyisiÿ; sağlam kurgu, sağlam karakter,  filozofça derinlik, bugünkü dünyanın Yusuf Aksu üzerinden ifadesi.

19.12.2015

Muhteşem

Bildirisini kâğıttan okur gibi yapan dev...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.